Będąc entuzjastami zombie apokalipsy pewnie często się zastanawiacie, jak to zrobić, aby samemu stać się bohaterem walczącym z krwiożerczymi monstrami. Jest na to sposób! Bez prądu, bez wywoływania globalnej zarazy – gry planszowe oraz karciane.

gryZOMBIEmain

 

Zabawa znana już wśród starożytnych cywilizacji. Chyba każdy miał styczność z „Chińczykiem”, „Monopoly” (we wszystkich odmianach – także tych mniej oryginalnych), warcabami itd. Dziś rynek gier planszowych (a raczej gier towarzyskich, gdyż nie wszystkie opierają się na bazie planszy), oferuje znacznie więcej.. Wcześniej czy później należało się spodziewać, że ktoś podejmie się stworzenia gry z motywem zombie.

Przedstawiam Wam 8 powodów, aby grać w gry planszowe o tematyce zombie apokalipsy. Czyż można sobie wyobrazić lepsze powody niż ciekawe gry?

 

1. Zombiaki

zombiakiTa gra karciana ma już 10 lat! Właśnie ukazało się wydanie jubileuszowe, które zawiera nowe karty, dodatkowe elementy, wszystko w odświeżonej szacie graficznej. Zombiaki są strategiczną grą dla dwóch graczy, zasady są proste, a rozgrywka trwa ok. 15 minut. Gracze stają po dwóch stronach barykady – zombie kontra ludzie.

Warto się przyjrzeć Zombiakom, gdyż jest to polska gra stworzona przez Ignacego Trzewiczka – autora wielu popularnych gier towarzyskich – oraz wydana przez polskie Wydawnictwo Portal.

Równie zachęcająca jest cena, gdyż bez problemu można grę nabyć za około 30 złotych.

Zombiaki ukazały się trzykrotnie: Zombiaki, Zombiaki II: Atak na Moskwę oraz Zombiaki w wydaniu jubileuszowym (nieco droższym).

Poniżej możecie obejrzeć film z polską recenzją Zombiaki II.

 

2. Zombicide

zombicideGra planszowa, ale bez tradycyjnej planszy. Gracze układają planszę z fragmentów miasta wedle załączonych w instrukcji scenariuszy. Zadaniem grających jest wcielić się w bohaterów (każdy ma indywidualne cechy) i przedrzeć się przez hordy żywych trupów.

Do dyspozycji ocalałych jest mnóstwo przedmiotów w postaci kart, znaczników, parametrów itp. Jeśli to Wam nie wystarczy, możecie się zdecydować na zakup drugiej części: Zombicide 2: Prison Outbreak lub dodatku Zombicide: Toxic City Mall, który ma elementy przewidziane zarówno dla pierwszej, jak i drugiej części. Rozgrywka zajmuje od 30-180 minut.

Gry z serii Zombicide to znacznie większy wydatek. Należy się liczyć z wydatkiem rzędu prawie 300-370 złotych w przypadku „podstawek” i ponad 200 złotych w przypadku rozszerzenia.

Grę na polski rynek wypuściło wydawnictwo Black Monk Games.

Poniżej znajdziecie recenzję Zombicide 2: Prison Outbreak w języku polskim.

 

3. Zpocalypse

ZpocalypseSurvivalowa gra dla dwóch do czterech graczy. Musimy zrobić wszystko, aby przeżyć! Podróżujemy po bezdrożach w poszukiwaniu niezbędnego ekwipunku – jedzenia, broni, amunicji. Staramy się przygotować na kolejne ataki zombie.

Każdy z graczy zdobywa punkty zwycięstwa za zabijanie wygłodniałych trupów, budowanie umocnień obronnych, rozwijanie postaci oraz osiąganie pomniejszych celów, aby na koniec rozgrywki wyłonić zwycięzcę Zpocalypse.

Gra jest połączeniem różnych elementów: taktyki, survivalu, rozwoju postaci, kooperacji, strategii. Jedna sesja to czas około 100 minut.zpocalypsedice.dice

Do gry można także dokupić specjalny, sygnowany tytułem zestaw kości – koszt około 45 złotych.

Zpocalypse to wydatek około 180 złotych.

Z dokładną zawartością pudełka możecie się zapoznać oglądając poniższy film (w języku angielskim).

 

 

4. Zombiegeddon

zombiegeddonRozgrywka w Zombiegeddon podzielona jest na dwie części. W pierwszej staramy się zebrać na planszy jak najwięcej niezbędnego do przetrwania ataku sprzętu. W drugiej części przychodzi nam zmierzyć się z krwiożerczymi zombie, które chcą dobrać się do naszych mózgów.

Jest to szybka gra strategiczna stworzona przez Reinera Knizia – niemieckiego autora przeszło 200 gier planszowych, jednego z najbardziej cenionych i popularnych twórców.

Czas jednej gry to około 60 minut.

Jeśli spodobał się Wam Zombiegeddon to musicie  się przygotować na wydatek w granicach 70 złotych. Gry najpewniej nie dostaniecie „od ręki”, tylko będziecie dostępna po zamówieniu.

Poniżej wideorecenzja gry w języku angielskim.

 

5. Zombie Dice

zombie_diceProsta i błyskawiczna gra w kości, w której jesteśmy zombie. W zestawie znajduje się kubek oraz zestaw trzynastu kości, symbolizujących ofiary „naszych krwiożerczych żądzy”.

Rozgrywka w Zombie Dice to około 10-20 minut. Koszt gry nie powinien przekroczyć 50 złotych.

W poniższym filmiku (anglojęzycznym) obejrzycie szczegółowo, co zawiera zestaw Zombie Dice.

 

6. Zombie! Ratuj się kto może!

zombi!-ratuj-sieCzas rozgrywki około 15 minut, zabawa dla 3-7 osób, proste zasady gry – to idealny przepis na grę imprezową rodem z Rosji. Zombie! Ratuj się kto może! polega na odgrodzeniu się od krwiożerczych bestii za pomocą pięciu przedmiotów. Ten, komu się to uda wygrywa. Jeśli przed graczem znajdzie się pięć kart zombie, to zostaje on zjedzony.

W pudełku Zombie! Ratuj się kto może! znajdziecie 63 zabawne karty do gry oraz instrukcję. Za całość nie powinniście zapłacić więcej niż 30 złotych.

Więcej o grze dowiecie się z wideorecenzji dotyczącej angielskiej wersji gry (j. angielski).

 

7. Carnival Zombie

zombie-carnivalWiększość historii o zombie ma miejsce w USA. W przypadku gry Carnival Zombie znajdujemy się opanowanej przez żywe trupy Wenecji, z której musimy się jak najszybciej wydostać. Czas jest tu niezwykle istotny, gdyż pod miastem wkrótce przebudzi się straszny potwór – Lewiatan.

Rozgrywka podzielona jest na sekwencje dni i nocy. Noc jest porą ataków zombie, więc gracze muszą znaleźć schronienie i w nim przetrwać do świtu. W trakcie dnia przedzierają się przez wąskie ulice, aby jak najszybciej wydostać się z miasta-pułapki.

Carnival Zombie to gra kooperacyjna dla jednego do sześciu graczy. Na jedną grę należy przeznaczyć około 2 godzin.

Koszt zakupu planszówki to około 200 złotych.

Jeśli znacie język włoski lub chcecie dokładniej obejrzeć zawartość pudełka, obejrzyjcie poniższą recenzję.

 

8. Gry planszowe The Walking Dead

W listopadzie 2013 roku zaprezentowaliśmy Wam 6 gier planszowych nawiązujących do serialu lub komiksu The Walking Dead. Istna gratka dla fanów twórczości Roberta Kirkmana. Więcej o tych tytułach przeczytacie w artykule Gra planszowa dla fanów serialu „The Walking Dead”.

 

Mam nadzieję, że skutecznie zachęciliłem Was do bliższego zapoznania się z grami planszowymi. Jest to znakomity wypełniacz czasu w oczekiwaniu na kolejne sezony serialu lub zeszyty komiksu Żywe trupy. Gry towarzyskie to również świetna zabawa w gronie przyjaciół lub rodziny.

Pamiętajcie, jeśli graliście w jakieś gry planszowe o zombie, to koniecznie podzielcie się w komentarzach Waszymi spostrzeżeniami.

Zajonc

Jeden z redaktorów Strefy. Główne zainteresowania „zombistyczne” to muzyka związana z serialem The Walking Dead oraz inspirowana klimatami zombie, śledzenie tematyki w kinematografii, grach komputerowych i nie tylko.

Zawiaduje działem: Wasza twórczość – prace Czytelników Strefy. Kontakt w celu nadsyłania prac: [email protected]

Główny administrator fanpage’u Strefy na Facebooku.

Odpowiedzialny za reaktywację kanału Strefy na YouTube.

Poza Strefą fan literatury fantasy i s-f, kryminałów, komiksów (w tym oczywiście Żywe Trupy) oraz mitologii nordyckiej.

More Posts

Follow Me:
Facebook