Gregory Nicotero and ZombieAktorzy grający zombie w serialu „The Walking Dead” przechodzili nie tylko tak zwaną Zombie school, czyli naukę poruszania się, siadania, reagowania jak zombie, ale musieli też spędzić wiele czasu na samej charakteryzacji. Charakteryzacja zombie jest zabiegiem wymagającym wiele wysiłku oraz czasu, znaczenie tu mają szczegóły, których dopracowanie jest bardzo ważne, aby uzyskać jak najbardziej realistyczny i przekonywujący efekt. 

 

Serial zdobył już wiele nagród i nominacji. Duże zasługi należą się zwłaszcza za charakteryzację. Pod tym względem serial został nagrodzony statuetką Emmy za najlepszą charakteryzację w serialu w roku 2011 zwyciężyli Gregory Nicotero, Andy Schöneberg, Garrett Immel, Jake Garber, Howard Berger i Jaremy Aiello za odcinek „Days Gone Bye” oraz w 2012 zwyciężyli Gregory Nicotero, Jake Garber, Andy Schöneberg, Kevin Wasner, Gino Crognale i Carey Jones za odcinek „What Lies Ahead”.

 andy-schoneberg-kevin-wasner-kevin-galbraith

Za kulisami Greg and Melissa Cowan

 

Zombie „pierwszoplanowych” w serialu jest dużo (pewna ich część jest dodawana komputerowo) i każdy z nich jest osobno charakteryzowany. Charakteryzacja musi być bardzo dokładna, misterna i przede wszystkim przekonywująca widza. Charakteryzacje w „The Walking Dead” takie właśnie są, potrafią zniesmaczyć, poruszyć czy zaskoczyć. Zombie w TWD nie są istotami, które wyglądają tak samo, są do siebie łudząco podobne, z białą, bladą twarzą, czarną oprawą oczu, jednakowymi soczewkami i śladami krwi. Każdy zombie w tym serialu jest wyjątkowy, inny, tak samo jak był zupełnie różnym człowiekiem od innych ludzi przed śmiercią i przemianą. Widzimy w tych zombie nie tylko straszne i żarłoczne potwory, ale widać także, dzięki świetnej charakteryzacji namiastkę człowieka i tego, kim byli. To zombie w ciele człowieka, który kiedyś istniał. Każdy zombie jest charakterystyczny. Specjaliści od efektów specjalnych i charakteryzacji wyraźnie to podkreślają, mówiąc, że szukają konkretnych, charakterystycznych statystów (często wzorując się na szkicach z komiksu) i nie tworzą czegoś zupełnie nowego, tylko bazują na cechach naturalnych i je podkreślają.  

 

Season 2

Zombie

Zombie zombie

 

Charakteryzacja jednego takiego zombie jest czaso i pracochłonna. Możemy to zobaczyć na przykładzie jednej postaci, która odgrywała dużą rolę w pierwszym pilotażowym odcinku. Była to kobieta czołgająca się po trawie w pobliżu budynku szpitalnego, a właściwie połowa tej kobiety, bez nóg, tylko rozkładające się ciało, a jednak ciągle ruszające się i pełzające. Był to pierwszy zombie, jakiego na swojej drodze spotkał Rick po przebudzeniu się w nowym świecie. Poniżej możemy zobaczyć jak przebiegała charakteryzacja i przemiana aktorki Melissy Cowan, która trwała 3,5 godziny, a efekty końcowe są przedstawione na poniższym zdjęciu:

 

The Walking Dead Zombie

 

 

 

Gregory NicoteroGregory Nicotero to jeden z czołowych charakteryzatorów w świecie filmów. Jego pierwszą poważną pracą na planie filmowym była charakteryzacja zombie do filmu „Dzień żywych trupów” z roku 1985. Kilka lat później założył z R. Kurtzmanem i H. Bergerem studio efektów specjalnych KNB EFX Group z którym współpracowało ponad 400 projektów filmowych i telewizyjnych. Studio zdobyło mnóstwo nagród, m.in. za miniserial science fiction „Diuna” oraz film fantasy „Opowieści z Narnii: lew, czarownica i stara szafa”. Nicotero pracował przy wielu filmach, z bardziej znanych wymienić można: Predators (2010), Mgła (2007), Kroniki żywych trupów (2007), Grindhouse (2007), Spiderman 3 (2007), Sin City (2005), Casino Royal (2006), Kill Bill 1 i 2, Mulholland Drive (2001) i wiele, wiele innych. Sam twórca komiksu w jednym z wywiadów przyznał, że jest zadowolony, że to właśnie Nicotero i jego ekipa zajmą się charakteryzacją. Obecnie jest on związany z serialem, gdzie zajmuje się nie tylko charakteryzacją, ale sam też reżyseruje (Webisodes) oraz jest współproducentem wykonawczym.

 Melissa Cowan

Days Gone Bye

Greg Nicotero jako zombie

 

Poniżej możecie zobaczyć instruktaż charakteryzatorów Nicotero i Schöneberg. Pokazują jak domowymi sposobami i produktami łatwo dostępnymi można samemu przemienić się w zombie.

 

 

Możecie zapoznać się również z filmem, na którym Nicotero pokazuje jedną ze statystek tworzących charakterystyczne zombie na autostradzie. Charakteryzacją podkreślili jej naturalnie duże oczy i charakterystyczny wygląd. Według niego charakteryzacja zombie w drugim sezonie jest lepsza od ich prac w poprzedniej części serialu.

 

 

Zombie RVW kolejnym klipie możecie zobaczyć pracownię Grega Nicotero oraz kulisy powstawania trzeciego sezonu The Walking Dead. Charakteryzator pokazuje manekiny i maski, które uczestniczyły w poszczególnych etapach produkcji drugiego sezonu i łatwo skojarzyć je z konkretnymi zombie w serialu. Nicotero przyznaje, że w tym sezonie chcą się skupić także na procesie rozkładu ciała zombie, które leżą mnóstwo czasu na słońcu oraz na pokazaniu wielu scen masakrujących zombie, np. uderzeniem w głowę lub wbiciem w nią ostrego przedmiotu. Pokazuje na filmie, jakim sposobem udaje się osiągnąć efekt rozwalonej czaszki i wypływającej z niej krwi.

 

 

Jak przyznał sam Nicotero chce on stale podnosić poziom serialu. Zależy mu na tym, aby charakteryzacje z poprzednich sezonów coraz bardziej udoskonalać i ulepszać. Charakteryzacja stoi już na wysokim poziomie, a techniki i sposoby jej przekształcania i modyfikowania zombie są coraz bardziej zaskakujące. Nie tylko za kulisami, efekty ich pracy widać na ekranie w każdym odcinku.  

 

Greg Nicotero

Andy Schoneberg

 

Poniżej jeszcze kilka dodatkowych zdjęć zza kulis przy charakteryzacji:

 

 

Jealouss

Redaktorka Strefy. Odpowiedzialna za przegląd i aktualizację broni, pojazdów i fabuły komiksu „Żywe trupy”. Na stronie publikuje także newsy oraz sprawdza teksty pozostałych redaktorów.

Prywatnie pasjonuje się filmami i kocha kino. Najlepszym obejrzanym filmem 2013 roku jest Żyć Wasilija Sigariewa.

Ulubioną postacią w serialu jest Michonne. Żadnego serialu nie obejrzała w całości poza „The Walking Dead”.

Filmwebowy profil.

 


„Opposition all around feedin’ off your soul, trying hard to swallow up your hope”

More Posts