AP on TV Walking Dead Robert Kirkman

      Robert Kirkman to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów w świecie komiksów, ale i nie tylko. Jego uniwersum zatytułowane „Żywe Trupy” stało się marką stale odnoszącą sukcesy i nie zanosi się, aby to zjawisko ustało w nadchodzących latach. Kto by pomyślał, że ten na pozór cichy psiarz wydający raz na miesiąc jeden zeszyt swojego dzieła osiągnie aż tak wielki sukces? Przecież historie komiksowe nie cieszą się aż tak wielkim zainteresowaniem jak chociażby powieści, po które czytelnicy tak gromko sięgają. No ale jak widać jemu się udało, a to wszystko za sprawą pomysłu zekranizowania „The Walking Dead” pod protekcją stacji AMC. Serial nadawany na kanale FOX w szybkim tempie zaskarbił sobie uznanie widzów jak i krytyków stając się niekwestionowanym hitem idącym łeb w łeb z AHS czy Mad Men w  zdobywaniu coraz to nowych zastępów widzów i ściganiu się w rosnących słupkach popularności.

robert-kirkman-photo-by-matt-hoyle-2012-11

      Co więc stało się przyczyną aż tak dużego zainteresowania? Cóż, w serialu po prostu ciągle coś się dzieje i widzowie nie mają nawet chwili na przysłowiowy oddech. Twórcy bardzo często raczą nas nowymi informacjami odnośnie trwających prac na planie TWD, które w swojej wielkości biją poprzednie doniesienia na głowę. Tytuł określany jest mianem wielkiego widowiska trzymającego fanów w ciągłej niepewności i rozchwianiu emocjonalnym. Raz będziemy się śmiać, a raz płakać i to jest bez najmniejszego zwątpienia największym czynnikiem, który tak kusi wprost z ekranów telewizorów. Nie inaczej jest w przypadku sezonu czwartego, którego okres produkcyjny rozpoczął się wraz z 6 maja bieżącego roku. Do dnia dzisiejszego dostawaliśmy informacje wprost od Scotta M. Gimple czy Gale Anne Hurd, ale co sam Robert ma do powiedzenia odnośnie kolejnej części „przygód szeryfa Ricka i spółki”? Z racji zorganizowanego w San Diego zjazdu Comic Con serwisowi The Hollywood Reporter udało się uchwycić Kirkmana będącego producentem wykonawczym serialu już od czterech lat, gdzie to zapytano go o wygląd nadchodzącego materiału jak i jego charakter.

THR: Jeżeli prowadzenie serialu przez Darabonta określane było mianem niuansu, a Mazzary szybkim tempem, to jak kadencja Gimple może być opisana?

„Jest to historia o wiele bardziej oparta na bohaterach. Skupi się ona mocniej na tym, kim ci bohaterowie są i przez co tak naprawdę przechodzą. Do pewnego stopnia odeszliśmy od tego założenia w sezonie trzecim. Wracając jednak z sezonem czwartym, będziemy wiedzieć znacznie więcej o tych ludziach, więc będzie to o wiele bardziej boleśniejsze i gorsze kiedy utracimy te postaci.” 

THR: W jakim stopniu show jest inne pod przewodnictwem Gimple?

„Więcej niż w przypadku innych showrunnerów; Scott aktualnie czyta komiks regularnie, był jego wielkim fanem jeszcze przed tym jak show się pojawiło, obejrzał sezon pierwszy i nadal był fanem jeszcze przed zatrudnieniem go na posadę scenarzysty. On bez wątpienia kocha ten materiał. Definitywnie idziemy w całkiem nowych kierunkach i będzie to miało inny wpływ na materiał z komiksu, jednakże jest możliwość że będą tutaj niektóre sceny, które są o wiele bliżej pierwowzoru, niż wykonane te w przeszłości. Sezon czwarty ma najprawdopodobniej największą liczbę scen zaadaptowanych dokładnie z komiksu bądź bardzo blisko do tego co zrobiliśmy. Bardzo dobra współpraca w związku z tym wychodzi od Scotta i jego sposobu zapatrywania się na materiał.”

THR: W jakim czasie

[fabularnie] sezon czwarty się rozpocznie? Jakiego typu przerwę czasową dostaniemy?

„Będzie tutaj bez wątpienia jakaś przerwa czasowa. Jakiś czas minął pomiędzy sezonem trzecim, a czwartym. Jest to jednak kilka miesięcy; nie ustaliliśmy mimo wszystko dokładnej liczby dni, czy czegoś w tym rodzaju. Więzienie, które widzimy jest innym więzieniem i postacie, które widzimy są znacznie inne niż te które ujrzeliśmy wcześniej. Wchodzimy w sezon czwarty z bohaterami, których widzieliście przez cztery lata i mimo wszystko nadal znajdujecie nowe rzeczy do eksplorowania i nowe aspekty ich rysu charakterologicznego; zobaczycie że oni ewoluują i zmieniają się w bardzo dramatyczny sposób należycie do wysiłku jaki nałożył na nich świat.”

THR: W jakiej kondycji będzie grupa po śmierci Andrei i Merla?

„Są to ważne śmierci, z którymi się zmierzają. Rick nadal stara się uporać ze śmiercią Lori (Sarah Wayne Callies) i wszyscy wciąż tęsknią za T-Dogiem (Iron Singleton). Są to wielkie, dramatyczne straty, które miały miejsce w sezonie trzecim i są to rzeczy, które odegrają znaczną rolę w sezonie czwartym w tym jak grupa będzie ruszała na przód. Wiele z tych zgonów i tych akcji ma bezpośredni rezultat w tym, kiedy zaczniemy S4. Zobaczymy, że został tutaj zamieszczony plan i te rzeczy zaprowadzą do innych rzeczy, które w efekcie staną się tego warte. Tęsknię za tymi bohaterami tak bardzo jak i pozostali, ale zobaczycie że wprowadzą one korzyści do historii w bardzo interesujący sposób i zaprowadzą one do bardzo interesujących rzeczy, które ruszą w przyszłość.”

THR: Sezon trzeci opowiadał o dwóch poróżnionych obozach- Ricka i Gubernatora. W jakim stopniu sezon czwarty będzie inny mając gdzieś tam Gubernatora? 

„Opowiadamy [w sezonie czwartym] kompletnie inne historie. Kiedy Gubernator jest wciąż gdzieś w okolicy i ciągle stanowi zagrożenie, my zamierzamy pokazać go w kompletnie innym świetle i pokaże się on w najmniej oczekiwanym przez nas momencie. Nie uważam, aby ludzie byli w stanie spodziewać się tego, co zrobimy z Gubernatorem; będzie to radykalnie inne. […] ludzie zobaczą, że jest to całkowicie inna historia niż ta pokazana w sezonie trzecim i że przełamujemy pewne granice wraz z tymi postaciami.”

THR: Czekaliśmy kilka epizodów w sezonie trzecim nim Gubernator został przedstawiony. Czy zamierzacie pokazać go w ten sposób i tym razem?

„Nie mogę tak naprawdę odpowiedzieć. Możemy nie zobaczyć go w pierwszym epizodzie. Albo byłoby to niezwykłym szokiem, gdyby nie pokazał się on aż do finału. Może być to również gdzieś w połowie.”

THR: Serial objął spore odejście od komiksu wraz z uśmierceniem Andrei. Jaki jej śmierci będzie miała wpływ na pozostałych?

„Ta śmierć zatoczy dość szeroki krąg wśród całej obsady. Wszyscy są ciągle tym wstrząśnięci. Michonne (Danai Gurira) w specyficzny sposób radzi sobie z tą sprawą. Kiedy poznamy Michonne powracającą w tym sezonie, będzie ona na misji dopadnięcia Gubernatora. Jest to rzeczą na punkcie której ma wręcz obsesję. Jest to duża część jej charakteru podczas tego sezonu. Straciła Andreę; straciła ją przez Gubernatora. Nie będzie w stanie pozwolić temu facetowi odejść lub być gdzieś w okolicy. Jest to rzeczą, która może być dla niej krzywdą, ze względu na fakt, iż jest ona tak zaangażowana w znalezienie tej osoby. Jest to niewątpliwie sprawą, którą bardzo mocno ta postać przesiąkła tego sezonu.”

THR: W jakim stopniu poszukiwania Michonne staną się konfliktowe dla Ricka? Czy będzie on tak ochoczy by podążać za nim ponownie?

„Rick za każdym razem stara się zrobić to, co uważa za słuszne dla swojej rodziny. Kiedy czuje, że najlepszym rozwiązaniem będzie przejęcie dowodzenia i stanie się liderem wraz z odpychaniem ludzi oraz robieniem tych wszystkich na pozór zwariowanych rzeczy, które robił podczas sezonu trzeciego, to jest to przede wszystkim po to, by chronić Carla i Judith. Teraz widzi on inną drogę, która wymaga ochrony oraz dzieciństwo wymagające zabezpieczenia; potrzebują oni stabilizacji. To co teraz robi wydaje się bardziej bierne i mniej nakierowane na przywództwo. Jednakże w tym samym czasie stara się on być standardem, obok którego Carl wraz z Judith mogą dorastać. Stara się zapewnić im bardziej znaczący sposób oraz pewny zakres utrzymania ich dzieciństwa. Podejmuje pewne kroki w całkiem inny sposób, ale jego cele są wciąż takie same: zapewnić tym dzieciom bezpieczeństwo i możliwość dorastania.”

THR: Carl może naprawdę pójść albo w stronę postawy Gubernatora albo Ricka. W jaki sposób zobaczymy go radzącego sobie z nową grupą ludzi wymagających opieki w więzieniu rozważając, to iż widzieliśmy jak z zimną krwią zabił kogoś, kogo uważał za zagrożenie?

„Jest to rzeczą, która stała się dużą częścią rozwoju charakteru Carla- to zdarzenie i fakt, że tego dokonał. Jest to czynnikiem, którym Rick się w jakiś sposób przeraził; fakt że jego syn doszedł do tego miejsca i zaczyna stawać się „tym” człowiekiem. Przeniknęło to w zachowanie ich obojga w tym sezonie. Jest tutaj znacznie więcej ludzi, są tutaj osoby z Woodbury, którzy aktualnie żyją w tym miejscu i Carl musi stawić temu czoła. Carla postępowanie zostało ocenione przez Ricka z perspektywy jego roli jako ojca. Jest tutaj niewątpliwie coś bardzo interesującego nadchodzącego wraz z Carlem, ale nie jestem w stanie powiedzieć Wam o co chodzi; jest to niesamowicie dobry materiał.”

THR: Zatrudniliście Larry’ego Gillarda Jr. jako Boba Stookey’a, który w komiksie pomógł uratować Gubernatora po tym, jak Michonne torturowała go w ramach zemsty za jej gwałt. W jaki sposób zaadaptujecie tę przemoc, która nadchodzi wraz z wątkami tego sezonu? Czy może tortury Maggie z sezonu trzeciego były wszystkim co mogliśmy zobaczyć?

„Bob Stookey jest bardzo podobny do pierwowzoru z komiksu. Pojawił się on również w książce, gdzie to jest dość ważnym bohaterem. Możliwe, iż oznacza to, że zaadaptujemy niektóre z historii, w które został wplątany lub wykonamy inne rzeczy, których był on częścią, albo idziemy całkowicie inną ścieżką. Jak w przypadku wszystkich innych bohaterów, możliwe że zrobimy z nimi coś innego. Są oni niewątpliwie tymi samymi postaciami, które zostały zaadaptowane, a które mają podobną przeszłość [do pierwowzorów]. Bob będzie kimś bardzo znajomym dla czytelników komiksu oraz książki, jednakże nie jesteśmy zobowiązani do pokazania tych historii i możemy pójść innymi drogami.”

THR: Jak długo mogą oni [grupa] pozostać w więzieniu, które jest w bardzo złym stanie po ataku Gubernatora? Mogliby znaleźć inną centralną dla nich lokację?

„Jest to całkowicie prawdopodobne. Wszyscy ci, którzy czytali komiks wiedzą, że nie mogą zostać w więzieniu na zawsze. Przyczyny, które mogą się pojawić, a które zmuszą do opuszczenia placówki pozostaną nadal tajemnicą, jednakże mogą być oni w tej lokacji przez następne dwa czy trzy sezony, bądź opuścić ją zaraz na początku nadchodzącego sezonu. To ciągle gdzieś tam wisi w powietrzu i jest to sposób, który szczerze preferujemy.”

THR: Niektóre zdjęcia, które znajdują się w Internecie pokazują Andrew Lincolna z zabandażowaną dłonią, co może wskazywać na to, że może adaptujecie tą ważną historię z komiksu?

„Jest zupełnie możliwe, iż jest to pewnego rodzaju spoiler dla treści, które nadchodzą, albo są to tylko niewłaściwie zinterpretowane przez ludzi zdjęcia. Nie mogę ostatecznie powiedzieć czegokolwiek odnośnie tej sprawy, jednakże mogę zdradzić, iż jest tutaj wiele ciekawych i zapadających w pamięć aspektów komiksu, które zostały zaadaptowane i to może być jednym z nich.”

THR: Świętujesz dziesięciolecie „Żywych Trupów” podczas panelu Comic Con. Zważywszy na to, że Gimple jest wielkim fanem komiksu, czy jest możliwość na to, iż coś z obecnego materiału zostało wcześniej wplecione w fabułę serialu, patrząc na to że Gimple widzi serial jako „remiks” pierwowzoru?  Negan?

„Jest to bez dwóch zdań możliwe, ale osobiście nie liczyłbym na to. Jest tutaj wiele ciekawych rzeczy nadchodzących wraz z komiksem, nad którymi będziemy chcieli desperacko popracować wcześniej, lecz tylko ze względu na to, że uważamy je za interesujące i fajne. Czuję, że te wydarzenia i te postaci nie mają znaczenia lub nie są widziane w odpowiednim świetle, jeżeli nie masz rzeczy które prowadziłyby do nich. Jest tutaj wiele rzeczy, które musimy wykonać w serialu przed tym jak dotrzemy do obecnej fabuły komiksu.”

tomb2525

Obecnie jeden z głównych redaktorów Strefy The Walking Dead odpowiedzialny za takie elementy jak artykuły dotyczące produkcji serialu, recenzji wszystkich dzieł składających się na uniwersum „Żywych Trupów” jak i wpisów uzupełniających poszczególne działy tematyczne strony.

Większej „publiczności” znany jako ten najbardziej zapalczywy oraz rozeznany w dziedzinie „The Walking Dead” tworzący „nic nie wnoszące do tematu elaboraty” :-D

W życiu prywatnym zainteresowany w głównej mierze biologią, chemią oraz po części fizyką. Nie pogardzi jednak dziedzinami czysto humanistycznymi takimi jak literatura, sztuka, muzyka czy właśnie sam film, z naciskiem na mocne wpływy dramatu.

More Posts