Dziś w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu obchodzony był Polski Dzień Darmowego Komiksu, podczas którego można było posłuchać wykładów, zakupić komiksy, spotkać innych miłośników powieści graficznej oraz… otrzymać darmowe egzemplarze!

PDDK_01

Polski Dzień Darmowego Komiksu to inicjatywa wprowadzona w 2007 roku i wzorowana na amerykańskim Free Comic Book Day (od 2002 roku). Jest to okazja do zaprezentowania czytelnikom sztuki komiksowej i zachęcenia do sięgnięcia po nią. Obchody w USA zachęcają w szczególności do zainteresowania się wydawnictwami niezależnymi. FCBD odbywa się co roku w pierwszą sobotę maja, polskie obchody często przesuwane są na drugą ze względu na występujący w „kraju nad Wisłą” długi weekend.

W Poznaniu wśród atrakcji znalazły się zbiory Obwoźnej Czytelni Komiksów BU, w tym m.in. 8 kilogramowe wydanie Wolverina, czy komiksy z okładkami 3D (łącznie w kolekcji jest 6 tys. egzemplarzy komiksów); wydany został specjalny okolicznościowy ZIN z pracami początkujących autorów, który wraz z innymi zeszytami był rozdawany odwiedzającym Bibliotekę.

Nie zabrakło również cosplayerów wcielających się w ulubione komiksowe postacie. PDDK to też znakomita okazja do zasilenia własnej kolekcji: oprócz popularnych uniwersów MARVELa czy DC był, oczywiście, duży wybór The Walking Dead – zarówno tomy w języku polskim, jak i angielskim, wydania kolekcjonerskie TWD i antologie. Mnie udało się wśród licznych nabytków zaplanować pozyskanie tomu 6. Żywych trupów oraz ogromnie poszczęściło: zdobyłem prawdziwą perełkę, czyli The Ace of Spades wydawnictwa FUBAR.

PDDK_AcesHistoria ta dzieje się w 2003 roku w Iraku podczas polowania amerykańskich żołnierzy na Saddama Husseina. Ludzie z Operation Urgent Surprise myślą, że odnaleźli „Rzeźnika z Bagdadu”, jednak odkrywają broń masowej zagłady, która przemienia ludzi w zombie.

Jak na każdym tego typu wydarzeniu nie mogło również zabraknąć Komiksowego Panelu Wykładowego. W samo południe Filip Bąk opowiadał o drodze do sukcesu Żywych trupów Roberta Kirkmana.

Warto przy okazji przyjrzeć się ofercie poznańskiej Biblioteki Uniwersyteckiej. Jej kolekcja komiksów to największy zbiór opowieści graficznych w polskich bibliotekach naukowych. Wśród nich znajdują się komiksy wydane w Polsce, USA, Francji, Belgii, Czechach, Rosji, Japonii oraz w innych Krajach. Z kolekcji można korzystać po uprzednim zamówieniu ich z magazynu na miejscu w Czytelni Zbiorów Specjalnych. BU wraz Fundacją Tranzyt jest organizatorem Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, która odbywa się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.

PDDK_02Wydarzenia takie, jak Polski Dzień Darmowego Komiksu są znakomitą okazją do wejścia w niesamowity, kolorowy i pełen emocji świat opowieści graficznej. Dla czytelników od dawna zaprzyjaźnionych z komiksami jest to sposobność do wzbogacenia nie tylko własnych zbiorów, ale również wiedzy. Do zobaczenia za rok!

Zajonc

Jeden z redaktorów Strefy. Główne zainteresowania „zombistyczne” to muzyka związana z serialem The Walking Dead oraz inspirowana klimatami zombie, śledzenie tematyki w kinematografii, grach komputerowych i nie tylko.

Zawiaduje działem: Wasza twórczość – prace Czytelników Strefy. Kontakt w celu nadsyłania prac: [email protected]

Główny administrator fanpage’u Strefy na Facebooku.

Odpowiedzialny za reaktywację kanału Strefy na YouTube.

Poza Strefą fan literatury fantasy i s-f, kryminałów, komiksów (w tym oczywiście Żywe Trupy) oraz mitologii nordyckiej.

More Posts

Follow Me:
Facebook