Komiks jest całą podstawą, fundamentem wszystkiego, co powstało później w tematyce The Walking Dead i pod tymi tytułami. Autorem komiksu jest Robert Kirkman, który stworzył go we współpracy z Charlie Adlardem i Tony Moorem. Głównym założeniem Kirkmana było pokazanie ludzi i ich skomplikowanej, często mrocznej natury w tle bardzo dramatycznych, ekstremalnych czasów i niespodziewanych wydarzeń. Jak napisał Kirkman, życzyłby sobie, żeby ten komiks był kroniką życia Ricka. Przygotowaliśmy dla was zapis wydarzeń tej kroniki, to co przydarzyło się Rickowi od początku powstania komiksu, co przeżył przez około 2 lata, odkąd obserwujemy jego życie, a także zawrzemy tu to, co dopiero się wydarzy – będziemy na bieżąco uzupełniać komiksowe wydarzenia.

 

Szczegółowy opis wydarzeń każdego tomu po kliknięciu w miniaturkę okładki.

 

 TOM 1

TOM 1 Dni utracone

TOM 1 Dni utracone

Rick budzi się ze śpiączki w nowym świecie pełnym zombie. Poznaje Morgana, który wyjaśnia mu całą sytuację i udaje się do Atlanty w celu odnalezienia swojej rodziny. W Atlancie Rick zostaje zaatakowany przez zombie, z opresji ratuje go Glenn, który zaprowadza go do obozu ocalałych, w którym Rick znajduje swoją żonę i synka. Grupa ocalałych stara się żyć normalnie w obozie, ale zombie czają się na każdym kroku. Shane staje się zazdrosny o powrót przyjaciela. Sytuacja między Rickiem a Shanem staje się coraz bardziej napięta. Rick razem z Glennem udaje się do Atlanty po broń, którą wcześniej tam zostawił. Obóz zostaje zaatakowany przez zombie, w wyniku czego dochodzi do śmierci Amy oraz do zainfekowania Jima. Konflikt między Rickiem i Shanem osiąga swój kres – Shane mierząc do przyjaciela zostaje zabity przez Carla, syna Ricka.

 

 

 

 

 


TOM 2

TOM 2 Wiele mil za nami

TOM 2 Wiele mil za nami

Grupa opuszcza obóz i spotyka po drodze nowe osoby: Tyreese, Chris i Julie. Lori ujawnia swoją ciążę, co budzi kontrowersje w grupie. Grupa znajduje potencjalne bezpieczne schronienie – osiedle Wiltshire Estates i postanawiają tam spędzić noc, nie zauważając tabliczki z napisem: „All Dead Do Not Enter”. Dochodzi do ataku zombie, w wyniku którego umiera Donna. Bohaterowie zmuszeni są do ciągłego podróżowania i poszukiwania jedzenia. Carl zostaje postrzelony, ale uzyskują oni pomoc medyczną na farmie Hershela, gdzie zadomawiają się na jakiś czas. Potem w wyniku nieporozumień Hershel wyrzuca ich ze swojej farmy. Grupa znajduje jednak kolejne miejsce – opuszczone więzienie.

 

 

 

 

 

 


 TOM 3

TOM 3 Bezpieczeństwo za kratami

TOM 3 Bezpieczeństwo za kratami

Rick, Tyreese i Andrea oczyszczają więzienie ze szwendaczy. Napotykają na zamkniętych od kilku miesięcy ocalałych więźniów. Więźniowie przyłączają się do grupy Ricka. Rick sprowadza do bezpiecznego więzienia rodzinę Hershela. Na farmie decyduje się pozostać Otis. Julie i Chris postanawiają się zabić. Podczas tej sytuacji grupa odkrywa prawdę o wirusie. Rick udaje się na miejsce pochówku Shane?a, Tyreese zostaje uwięziony, a Hershel znajduje swoje dwie córki ze ściętymi głowami. Grupa podejrzewając Dextera zamyka go w jednej z cel, tymczasem jednak Andrea zostaje zaatakowana przez prawdziwego mordercę. Andreę ratuje Rick. Patricia pomaga Thomasowi wydostać się z celi, co wywołuje duży konflikt między więźniami a grupą ocalałych.

 

 

 

 

 

 


TOM 4

TOM 4 Najskrytsze pragnienia

TOM 4 Najskrytsze pragnienia

Dexter i Andrew zmuszają grupę do opuszczenia więzienia. Dexter zostaje zabity przez Ricka podczas ataku zombie. Do więzienia w tym samym czasie przybywają Otis i nieznajoma Michonne, która uratowała mu życie. Dale i Tyreese znajdują w jednej z części wiezienia generator, a w tym czasie Allen zostaje ugryziony. Rick próbując go ratować amputuje mu nogę. Z powodu romansu Tyreese’a z Michonne Carol podcina sobie żyły na oczach własnej córki. W wyniku tych sytuacji dochodzi między Rickiem i Tyreesem do kłótni. Po wszystkim grupa zwołuje komitet składających się z 4 mężczyzn do podejmowania decyzji uważając, że Rick nie jest już w stanie sam decydować i kierować grupą.

 

 

 

 

 

 


 TOM 5

TOM 5 Najlepsza obrona

TOM 5 Najlepsza obrona

Grupa coraz bardziej zadomawia się w więzieniu, a w jednej z jego części znajdują spory zapas broni. W trakcie zdobywania paliwa na więziennym parkingu Glenn i Rick zauważają spadający helikopter i postanawiają dowiedzieć się kim byli ocalali. Podczas wyprawy dołącza do nich Michonne, a ślady prowadzą ich do miasteczka Woodbury. Jak się okazuje na czele społeczności stoi Philip Blake, którego nazywa się Gubernatorem. Już pierwszej nocy grupa orientuje się, jakim jest człowiekiem urządzając walki z zombie na arenie. W wyniku kłótni i niechęci grupy odnośnie wyjawienia swojej lokalizacji Gubernator posuwa się do okaleczenia Ricka i torturowania Michonne. Mimo iż grupa milczy, Gubernator jednak kojarzy ich uniformy z miejscem więzienia.

 

 

 

 

 

 


 TOM 6

TOM 6 To bolesne życie

TOM 6 To bolesne życie

Gubernator daje Michonne możliwość wyboru – jeśli mu pomoże będzie ją lepiej traktował. Jednak ona nie korzysta z jego propozycji i przy możliwej okazji zabija na oczach mieszkańców Woodbury jednego z jego ludzi. Rickowi, który przez Gubernatora stracił rękę pomógł dr Stevens i jego asystentka Alice. Za pomocą podstępu Martinez z Woodbury pomaga grupie Ricka oraz doktorowi i Alice wydostać się z miasteczka. W wyniku ucieczki Stevens ginie, a reszta grupy dociera bezpiecznie do więzienia. W międzyczasie Michonne udaje się dostać do mieszkania Blake’a, torturuje go i okalecza. Po dotarciu do więzienia grupa widzi, że zostało ono opanowane przez zombie, ale po interwencji udaje się zapanować nad sytuacją, a grupie udało się ukryć wewnątrz więzienia. Glenn oświadcza się Maggie. Rick odkrywa, że Martinez zniknął i wraca wyjawić Gubernatorowi ich położenie. Rick dogania go i zabija. Potem informuje grupę, że muszą być przygotowani na atak.

 

 

 

 

 


 TOM 7

TOM 7 Cisza przed burzą

TOM 7 Cisza przed burzą

W więzieniu odbywa się wesele Maggie i Glenna, któremu przewodniczy Hershel. Część grupy po sprawdzeniu zapasów broni udaje się na poszukiwania Posterunku Gwardii Narodowej w celu uzyskania większej ilości do obrony. Wracając udają się do opuszczonego sklepu po zapasy, ale na miejscu napotykają żołnierzy z Woodbury. Grupie udaje się ich wyeliminować i wrócić z zapasami bezpiecznie do więzienia. Tymczasem w więzieniu trwa poród Lori, a Billy i Dale udają się na zewnątrz, aby uzyskać paliwo do generatora. Dale zostaje ugryziony, ale szybka interwencja i amputowanie mu kończyny przez Ricka i Alice ratuje mu życie. Lori i Rickowi narodziła się dziewczynka. Carol czując się samotna i nieszczęśliwa popełnia samobójstwo pozwalając zombie na ugryzienie. W pewien spokojny dzień, gdy każdy jest zajęty swoimi sprawami do bram więzienia zbliża się cały szereg samochodów i czołg z Gubernatorem krzyczącym „Zabić ich wszystkich!”.

 

 

 

 

 


TOM 8

TOM 8 Stworzeni by cierpieć

TOM 8 Stworzeni by cierpieć

Podczas ataku Gubernatora ginie wielu z jego oddziału, a w więzieniu Axel, Andrea i Rick są ranni. Woodbury wycofuje się. Rick jest w ciężkim stanie, ale transfuzja krwi od Patricii pomaga mu przeżyć. Podczas, gdy Rick jest nieprzytomny Dale i Andrea razem z dziećmi uciekają z więzienia, a Michonne z Tyreesem udają się w pościg za ludźmi Blake’a. W wyniku tego Tyreese zostaje pojmany i zabity na oczach całej grupy. Podczas kolejnego ataku ginie Patricia, Billy, Hershel, Alice oraz Lori z Judith na rękach. Zrozpaczona Lilly z Woodbury, od której strzału zginęła Lori z dzieckiem zabija Gubernatora, a resztę swoich ludzi prowadzi do środka więzienia. Rickowi i Carlowi udaje się uciec poza więzienie.

 

 

 

 

 

 


TOM 9

TOM 9 Tu pozostaniemy

TOM 9 Tu pozostaniemy

Michonne powraca do więzienia i zabija Tyreese’a przemienionego w zombie. Rick jest poważnie chory, traci przytomność, ale pomaga mu Carl. Na zewnątrz samemu radzi sobie z zombie, ale tak naprawdę bardzo się boi i nie chce zostać sam. Rick wraca do zdrowia i gdy z Carlem chcą opuścić dom, słyszy dźwięk telefonu i prowadzi codziennie rozmowy z pewna kobietą. Gdy odkrywa, że to wszystko jego wymysł postanawia opuścić to miejsce. Po drodze spotykają Michonne, która ratuje Carlowi życie. Napotykają potem na Glenna i Maggie, którzy zaprowadzają ich na farmę Hershela, gdzie czekają Dale, Andrea, bliźniaki i Sophia. Następnego dnia pojawiają się na farmie trzy nowe osoby: Rosita, Abraham i Eugene, który twierdzi, że wie skąd wzięły się zombie. Grupa wybiera się z nimi w podroż do Waszyngtonu.

 

 

 

 


 

 TOM 10

TOM 10 Czym się staliśmy

TOM 10 Czym się staliśmy

Ricka cały czas dręczą senne koszmary i wyrzuty sumienia. Maggie próbuje popełnić samobójstwo, ale Glenn i Rick ją ratują. Rick, Carl i Abraham wybierają się w międzyczasie w podróż do Atlanty, aby uzyskać broń z posterunku policji, do którego Grimes ma klucze. W nocy napotykają na trzech bandytów, ale udaje im się ich zabić. Następnego dnia Abraham opowiada o tym, co stało się  z jego rodziną i jakich rzeczy musiał się dopuścić. Rick także dzieli się z nim, jak brutalnie postępował, ale wszystko po to, aby ochronić swoich bliskich. Znajdują oni Morgana, ale jego syn nie żyje i jest przemieniony w zombie, z czym mężczyzna nie może sobie poradzić. Morgan dołącza do grupy, ale trafiają oni na niebezpieczne i ogromne stado szwendaczy. Zmuszeni są w pośpiechu uciekać.

 

 

 

 

 

 


 

 TOM 11

TOM 11. Lękaj się Łowców

TOM 11. Lękaj się Łowców

Grupa zmierza w stronę Waszyngtonu. Dość szybko podróż zostaje przerwana przez kilka dramatycznych wydarzeń. Ben zabija swojego brata bliźniaka Billy’ego, w następstwie czego zostaje uznany za niebezpiecznego i odizolowany od grupy. Jednak to nie wystarcza. Pod osłoną nocy Carl zabija Bena. W międzyczasie do grupy dołącza tajemniczy ksiądz Gabriel Stokes. Grupa postanawia skryć się na jakiś czas w jego kościele. W drodze do niego są obserwowani przez nieznajomych, którzy porywają Dale’a. Okazuje się, że nieznajomi są kanibalami. Jednak Dale również skrywał pewien sekret. Został ugryziony przez szwendacza. Kanibale nie mają z niego pożytku, więc podrzucają go pod kościół. Wtedy dopiero Rick i reszta zaczynają zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. Grimes nie zamierza kryć się po kątach. Wręcz przeciwnie. Zamierza stawić czoła nieznajomym. Za pomocą fortelu udaje mu się ich rozbroić. Jednak Rick nie poprzestaje na tym. Krwawo i brutalnie kończy egzystencję kanibali.

 

 

 


TOM 12

TOM 12. Życie pośród nich

TOM 12. Życie pośród nich

Grupa kontynuuje podróż do Waszyngtonu. Jednak gdy Rick i reszta są już niemal na miejscu, przez przypadek okazuje się, że Eugene kłamał. W jego krótkofalówce nie ma baterii, a on sam nie jest naukowcem tylko nauczycielem fizyki. Po tym szokującym odkryciu, bohaterów odwiedza nieznajomy mężczyzna imieniem Aaron. Zaprasza on grupę Ricka do swojej osady, która znajduje się niedaleko. Grimes z braku lepszej alternatywy przyjmuje propozycję. Z drobnymi problemami wszyscy docierają do Aleksandrii, małego miasteczka ogrodzonego wysokim murem. Rick poznaje lidera społeczności, Douglasa Monroe. Ten proponuje Grimesowi posadę posterunkowego, którą szeryf przyjmuje. Nakazuje też Rickowi i reszcie oddanie broni. Grimes niechętnie podchodzi do tego pomysłu, ale dostosowuje się. Douglas urządza przyjęcie na cześć nowoprzybyłych. Jednak grupie Ricka integracja idzie dość ciężko. Rick czuje się niepewnie bez broni, więc wraz z Glennem obmyślają plan jej odzyskania.

 

 

 


TOM 13

TOM 13. Zbyt daleko

TOM 13. Zbyt daleko

Grupa powoli aklimatyzuje się w nowym miejscu. Glennowi udaje się wykraść broń ze zbrojowni. Jeden z miejscowych o imieniu Heath wybiera się do Waszyngtonu w poszukiwaniu antybiotyków dla swojego rannego przyjaciela, Scotta. Glenn postanawia mu towarzyszyć. Udaje im się zdobyć leki, lecz przybywają za późno i Scott umiera. Rick zaczyna wypełniać swoje obowiązki posterunkowego. Jego uwagę przyciąga miejscowy lekarz Pete, który znęca się nad swoją żoną Jessie i synem. Grimes wdaje się z nim w bójkę. Szeryf traci panowanie nad sobą i grozi bronią Douglasowi, który starał się go uspokoić. Michonne ogłusza Ricka i zabiera mu broń. Douglas wybacza Rickowi i daje mu jeszcze jedną szansę. Postanawia również odizolować Pete’a od rodziny. Lekarz nie może się z tym pogodzić. Przerywa przygotowania do pochówku Scotta i grozi Rickowi nożem. Żona Douglasa, Regina stara się go uspokoić, jednak Pete podrzyna jej gardło. Lekarz szybko zostaje obezwładniony, ale Regina umiera. Rick na polecenie Douglasa zabija Pete’a. Jakiś czas później grupa uzbrojonych ludzi stara się wedrzeć do Aleksandrii. Jednak zostają oni wystrzelani przez Andreę z pobliskiej dzwonnicy.

 

 

 


TOM 14

TOM 14. Bez wyjścia

TOM 14. Bez wyjścia

Douglas jest załamany po śmierci żony, więc funkcje lidera zaczyna pełnić Rick. Do Aleksandrii zbliża się ogromna horda zombie. Trupom udaje się naruszyć mur w jednym miejscu. Rick stara się zabezpieczyć to miejsce, ale szwendacze robią wyłom w ogrodzeniu i wdzierają się do środka. Mieszkańcy starają się powstrzymać zombie, lecz muszą się wycofać. Wszyscy rozbiegają się w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Rick planuje wymazać się trupimi wnętrznościami i uciec z Aleksandrii. Zabiera ze sobą Carla, Michonne i Jessie z synem. Gdy są już na zewnątrz, chłopiec zaczyna panikować, w konsekwencji czego zostaje rozszarpany przez zombie. Jego matka również. W międzyczasie Douglas postanawia popełnić samobójstwo więc wchodzi w sam środek hordy. Gdy szwendacze osaczają go, zaczyna strzelać na oślep. Jedna z kul trafia Carla w oko. Rickowi udaje się dostarczyć syna do miejscowej pani chirurg, Denise. Gdy lekarka zajmuje się ratowaniem Carla, Rick stara się odciągnąć zombie. Pomaga mu Michonne. Pozostali widząc walczącego Ricka opuszczają swoje kryjówki i również spieszą na pomoc. Wspólnymi siłami udaje im się wybić hordę.

 

 

 


TOM 15

TOM 15. Odnajdujemy siebie

TOM 15. Odnajdujemy siebie

Grupa odbudowuje Aleksandrię po ataku hordy. Udaje im się naprawić i umocnić ogrodzenie. Denise uratowała życie Carla. Młody Grimes dłuższy czas leży nieprzytomny, a gdy się budzi, okazuje się, że częściowo stracił pamięć. Nie wszystkim podoba się przywódctwo Ricka. Jeden z miejscowych, Nicholas wraz z synem Douglasa, Spencerem chcą zabić Grimesa i zmusić jego towarzyszy do opuszczenia Aleksandrii. Glenn przypadkowo podsłuchuje ich rozmowę i wdaje się w bójkę z Nicholasem. Do akcji wkracza Rick. Bierze niedoszłego zamachowca na muszkę więc ten poddaje się. Grimesowi udaje się przemówić mu do rozsądku.

 

 

 

 

 

 


TOM 16

TOM 16. Większy świat

TOM 16. Większy świat

W Aleksandrii powoli kończą się zapasy żywności. Pewnego dnia Michonne i Abraham spotykają nieznanego mężczyznę, który przedstawia się jako Paul Monroe, jednak wszyscy mówią na niego Jezus. Nieznajomy chce porozmawiać z Rickiem. Mówi Grimesowi, że mieszka w Hilltop, osadzie znajdującej się niedaleko stąd. Jezus szuka nowych społeczności, z którymi można by handlować. Rick wydaje się zainteresowany. Udaje się z Jezusem do Hilltop. Na miejscu okazuje się, że niejaki Negan i jego ludzie, którzy nazywają siebie Zbawcami, pobierają od Hilltop haracz w postaci żywności. Rick zawiera z liderem osady, Gregorym umowę. Ma uporać się ze Zbawcami, a w zamian otrzymać zapasy.

 

 

 

 

 


TOM 17

TOM 17. Powód do strachu

TOM 17. Powód do strachu

Podczas powrotu do domu, grupę Ricka zatrzymuje trzech Zbawców. Dwaj z nich zostają zabici, a trzeci puszczony wolno aby przekazać Neganowi co się stało. W Aleksandrii, Eugene planuje zacząć wytwarzać amunicję. Udaje się wraz z Abrahamem na wypad w poszukiwaniu potrzebnego sprzętu. Ford zostaje zastrzelony z kuszy przez jednego ze Zbawców. Następnie nieprzyjaciele chcą wedrzeć się do Aleksandrii. Zostają odparci i muszą salwować się ucieczką. Rick postanawia udać się do Hilltop po wsparcie. Glenn wyznaje, że Maggie jest w ciąży i planują przenieść się tam na stałe. W drodze grupa zostaje osaczona przez Zbawców. Negan zabija Glenna swoim kijem baseballowym, po czym mówi, że będzie pobierał haracz również od Aleksandrii. Rick dociera do Hilltop, ale nie otrzymuje żadnej pomocy. Wraz z Jezusem wracają do domu. Okazuje się, że podczas nieobecności Grimesa, Zbawcy szturmowali bramę Aleksandrii. Zostali odparci. Udało się również wziąć do niewoli zabójcę Abrahama. Rick decyduje wypuścić jeńca aby okazać Neganowi swoją uległość. Jednak po kryjomu wysyła Jezusa, żeby go śledził.

 

 

 


TOM 18

TOM 18. Co nas czeka

TOM 18. Co nas czeka

Jezusowi udaje się namierzyć siedzibę Zbawców. Tymczasem do Aleksandrii przybywa Negan aby odebrać swoją część zapasów. Okazuje się, że Carl zabrał karabin i ukrył się w ciężarówce Zbawców. Gdy wracają do domu, młody Grimes zabija kilku z nich. Jednak szybko zostaje obezwładniony. Negan nie zabija go. Wręcz przeciwnie, pokazuje mu swoją siedzibę, Sanktuarium. Rick zdaje sobie sprawę ze zniknięcia Carla i rusza na jego poszukiwania. Gdy ze swojej wyprawy wraca Jezus, udają się w kierunku siedziby Zbawców. Negan wyjeżdża im na spotkanie. Mężczyźni wdają się w bójkę. Jednak Negan oddaje Rickowi Carla i odjeżdżają, każdy w swoją stronę. Jezus prowadzi Ricka na spotkanie z Ezekielem, liderem Królestwa, osady która również płaci Neganowi haracz. Okazuje się, że Ezekiel ma tresowanego tygrysa o imieniu Shiva. Rick i lider Królestwa dochodzą do porozumienia. Są gotowi się sprzymierzyć do walki z Neganem. Ezekiel przedstawia Grimesowi niespodziewanego sojusznika. Jest nim Dwight, Zbawca który zabił Abrahama.

 

 

 


TOM 19

TOM 19. Marsz ku wojnie

TOM 19. Marsz ku wojnie

Eugene zaczyna produkcję amunicji. Tymczasem Rick udaje się do Królestwa większą grupą aby sprawdzić ilu ludzi może wystawić do walki Ezekiel. W Hilltop Jezus również gromadzi ludzi. Podczas nieobecności Ricka, Negan przybywa do Aleksandrii aby odebrać zapasy. Spencer stara się nakłonić lidera Zbawców do zabicia Grimesa. Monroe przekonuje, że sam będzie o wiele lepszym liderem. Negan nie jest zainteresowany i zabija Spencera. W międzyczasie z Królestwa wraca Rick. Negan tłumaczy mu dlaczego zabił Spencera po czym odjeżdża. Grimes zauważa, że Neganowi towarzyszy niewielka obstawa. Uważa, że to dobry moment aby zaatakować i otwiera ogień w kierunku jego ciężarówki. Okazuje się, że nieopodal była ukryta większa ilość Zbawców, którzy ruszają na pomoc swojemu liderowi. Udaje im się obezwładnić Ricka i jego ludzi. Negan wysyła też jednego ze Zbawców na dzwonnicę, aby zabił stacjonującą tam Andreę. Mężczyzna bije ją dotkliwie. Andrea jest na skraju śmierci, ale udaje jej się strącić napastnika z wieży. Ricka z opresji ratują Jezus i Ezekiel ze swoimi ludźmi. Negan musi salwować się ucieczką.

 

 

 


TOM 20

TOM 20. Wojna totalna. Cz. 1

TOM 20. Wojna totalna. Cz. 1

Zjednoczone siły Aleksandrii, Hilltop i Królestwa ruszają na Sanktuarium. Rick proponuje Neganowi poddanie się. Ten nie jest zainteresowany. Okazuje się, że ma po swojej stronie Gregory’ego, który nakazuje wszystkim ludziom z Hilltop wracać do domu. Odchodzi jednak tylko kilka osób. Ludzie Ricka rozpoczynają ostrzał. Ich celem jest zwabienie jak największej ilości zombie. Gdy to się udaje, Rick planuje staranować ogrodzenie. Jednak zamiast niego robi to Holly, dziewczyna Abrahama. Szwendacze wdzierają się na teren Sanktuarium, a Holly zostaje pojmana przez Negana. Grupa Ricka odjeżdża. Następnym celem są mniejsze posterunki Zbawców rozlokowane w pobliżu. Rick dzieli armię na dwie części. Pierwsza grupa dowodzona przez samego Grimesa z powodzeniem szturmuje jeden z posterunków. Druga grupa pod przewodnictwem Ezekiela ponosi porażkę. Niemal wszyscy jego ludzie zostają zabici. Sam Ezekiel ledwo uchodzi z życiem. Ginie za to jego tygrys. Negan po uporaniu się z zombie, przybywa pod Aleksandrię. Oddaje Rickowi Holly, która ma worek na głowie. Okazuje się, że kobieta przemieniła się w zombie. Holly gryzie Denise w rękę, po czym Zbawcy zaczynają atak. Obrzucają osadę granatami. Jeden z nich urywa nogę Heathowi. Denise ratuje mu życie, lecz sama umiera. Sytuacja wydaje się beznadziejna, ale z odsieczą przychodzi Maggie wraz z mieszkańcami Hilltop.

 

 

 


TOM 21

TOM 21. Wojna totalna. Cz. 2

TOM 21. Wojna totalna. Cz. 2

Udaje się odeprzeć Negana, ale Aleksandria poważnie ucierpiała od granatów. Wszyscy opuszczają osadę i przenoszą się do Hilltop. W międzyczasie Negan bierze do niewoli Eugene’a i innych pracujących przy wyrobie pocisków. Dwight pomaga w ucieczce pojmanym. Negan atakuje Hilltop. Udaje mu się wedrzeć na teren osady. Szturm się nie udał, ale Rick zostaje ranny. Grimes jednak szybko dochodzi do siebie. Następnego dnia Negan żąda rozmowy z Rickiem. Ten wychodzi mu na spotkanie. Grimes mówi o tym, jak bardzo zachowanie Negana było złe. Gdy wydaje się, że lider Zbawców zrozumiał swoje błędy, Rick tnie go nożem w szyję. Cięcie nie było zbyt głębokie, więc Negan atakuje Ricka. Łamie mu nogę po czym mdleje od utraty krwi. Pozostali Zbawcy szykują się do walki, ale zostają powstrzymani przez Dwighta, który przejmuje nad nimi dowodzenie. Rick oświadcza Neganowi, że nie zamierza go zabić. Zamiast tego postanawia trzymać go zamkniętego w więzieniu.

 

 

 


TOM 22

TOM 22. Nowy początek

TOM 22. Nowy początek

Od wojny mijają przeszło dwa lata. Jezus ratuje przed hordą zombie, kilkuosobową grupę ludzi pod przewodnictwem kobiety o imieniu Magna. Potem prowadzi ich do Aleksandrii. Rick przyjmuje nowoprzybyłych do społeczności. Carl chce zostać kowalem. Planuje przenieść się do Hilltop i uczyć się fachu od tamtejszego kowala, Earla. Przed wyjazdem odwiedza zamkniętego w celi Negana. Gdy Rick i Carl wyjeżdżają do Hilltop, Magna odnajduje Negana. Były lider Zbawców próbuje nakłonić ją do pomocy w ucieczce. Nie udaje mu się to. Zamiast tego, Magna postanawia wypytać o wszystko Andreę. Rick i Carl docierają na miejsce. Wita ich Maggie. Pokazuje im swojego syna, którego nazwała Hershel. Tymczasem grupa zwiadowców z Hilltop pod przewodnictwem mężczyzny o imieniu Dante zostaje osaczona przez zombie. Udaje im się wydostać, lecz kompani Dante’go zostają zabici przez dwa trupy, które trzymają noże i mówią. Dante zabija je. Gdy przygląda się trupom, zauważa, że tak naprawdę to nie zombie tylko ludzie, którzy nosili skórzane maski. Wtedy jeden z zamaskowanych przykłada mu strzelbę do głowy.

 

 

 


TOM 23

TOM 23. Z szeptów w krzyk

TOM 23. Z szeptów w krzyk

Jezus udaje się na poszukiwania zaginionego zwiadowcy z Aleksandrii. Zostaje zaatakowany przez ludzi w maskach. Udaje mu się ich pokonać. Z życiem uchodzi tylko jeden z napastników. Jezus zabiera go do Hilltop. Carl zaczyna przyuczać się do zawodu kowala. Po pracy spotyka się z Sophią. Wspólnie wspominają stare czasy. Zostają zaatakowani przez miejscowych chuliganów. Ogłuszają Carla i biją Sophię do nieprzytomności. Młody Grimes szybko dochodzi do siebie i za pomocą łopaty obezwładnia napastników, niemal ich zabijając. Rodzice pobitych chuliganów domagają się ukarania Carla. Maggie jest zmuszona zostawić Carla w zamknięciu. Jezus przybywa do Hilltop z jeńcem. Okazuje się, że pod maską kryje się młoda dziewczyna o imieniu Lydia. Zostaje ona zamknięta nieopodal Carla. Obydwoje szybko zaprzyjaźniają się, jednak Carl zostaje wypuszczony. Młody Grimes namawia Maggie do wypuszczenia Lydii. To wszystko nie podoba się rodzicom pobitych chłopców, więc wraz z Gregorym planują zabić Maggie i Carla. Gregory próbuje otruć Maggie, ale zostaje powstrzymany przez Jezusa. W tym samym czasie do Hilltop przybywa przywódczyni ludzi w maskach nazywających siebie Szeptaczami, która okazuje się być matką Lydii. Chce ona wymienić swoją córkę na pojmanego Dante’go. Maggie zgadza się. Carl nie jest z tego powodu zadowolony więc opuszcza Hilltop i wyrusza śladem Lydii.

 

 

 


TOM 24

tom 24

TOM 24. Życie i śmierć

Szeptacze szybko orientują się, że Carl ich śledzi więc zabierają go przed oblicze swojej liderki, którą nazywają Alfą. W Hilltop, Maggie zastanawia się jaką karę wymierzyć Gregory’emu. Ostatecznie decyduje się na powieszenie go. Mieszkańcy Królestwa i Hilltop zmierzają do Aleksandrii, gdzie Rick organizuje coś na kształt festynu. Maggie informuje tam Ricka o zniknięciu Carla. Grimes wraz z Andreą, Michonne i Dante’m rusza na poszukiwania syna. Tymczasem na festyn przybywa Alfa, podając się za jednego z mieszkańców Aleksandrii. Grupa Ricka szybko dociera na terytorium Szeptaczy. Zabierają go oni do swojego obozu gdzie znajduje się Carl. Nakazują też towarzyszom Grimesa zostać na miejscu. Tam, na Ricka czeka już Alfa, która wróciła z Aleksandrii. Nie podoba jej się, że Rick wkracza na jej ziemie. Pokazuje Grimesowi olbrzymią hordę zombie, którą dysponuje. Alfa grozi, że jeśli ludzie Ricka nadal będą niepokoić Szeptaczy, to skieruje hordę w stronę Aleksandrii. Alfa pozwala Rickowi zabrać syna i odejść. Carl jednak nie chce zostawić Lydii, gdyż uważa, że wśród Szeptaczy dzieje jej się krzywda. Alfa pozwala więc córce pójść z Grimesami. Rick, Carl i Lydia docierają na skraj ziem Szeptaczy. Spotykają tam Andreę i resztę. Okazuje się, że Alfa oznaczyła granice swojego terytorium palami. Na pale nabiła odcięte głowy 12 uczestników festynu. Jest wśród nich między innymi głowa Ezekiela i Rosity.

 

 

 


TOM 25

TOM 25. Bez odwrotu

TOM 25. Bez odwrotu

Rick powraca do Aleksandrii i informuje wszystkich o zbrodni dokonanej przez Szeptaczy. Bliscy ofiar oczekują od Grimesa natychmiastowej reakcji. Rick jednak zwleka z podjęciem działań, ponieważ najpierw chce się dowiedzieć czegoś więcej o wrogach. To nie przysparza mu popularności. Eugene wpada na pomysł, aby w wojnie z Szeptaczami wykorzystać Lydię. Rick wysyła więc dziewczynę pod opieką Andrei i Carla do Hilltop, aby nie stała się jej krzywda. Ta decyzja przelała czarę goryczy. W Aleksandrii dochodzi do bijatyki pomiędzy przeciwnikami, a zwolennikami Grimesa. Rickowi udaje się zaprowadzić porządek, ale nie na długo. Grimes udaje się po radę do Negana. Ten podsuwa mu pewien pomysł. Jednak Rick nie zdąża wcielić go w życie ponieważ zostaje zaatakowany przez dwóch mężczyzn, którzy stracili bliskich w ataku Szeptaczy. Jeden z napastników dotkliwie bije Grimesa. Rick zabija mężczyznę w obronie własnej. Drugi z napastników zostaje schwytany. Grimes wybacza mu i przedstawia wszystkim swój plan. Polega on na wytrenowaniu ludzi i utworzeniu armii, która zniszczy Szeptaczy.

 

 

 


TOM 26

TOM 26. Do broni

TOM 26. Do broni

Mieszkańcy Aleksandrii zaczynają przygotowywać się do wojny z Szeptaczami. Wybrana grupa ludzi zaczyna trenować pod okiem Dwighta. Sytuacja w osadzie stabilizuje się. Jednak syn człowieka zabitego przez Ricka w obronie własnej, nadal żywi do Grimesa urazę. Chcąc się zemścić wypuszcza Negana z celi i pomaga mu w ucieczce. Zbieg kieruje się w stronę terytorium Szeptaczy. Michonne i Aaron ruszają jego śladem. W pościgu przeszkadzają Szeptacze, którzy poważnie ranią Aarona. Sytuację ratuje oddział Dwighta. Wszyscy są zmuszeni zaniechać pościgu i wycofać się. Neganowi udaje się dotrzeć do obozu Szeptaczy i porozmawiać z Alfą. Kobieta pozwala mu zostać. Negan z czasem zyskuje sobie szacunek i zaufanie Szeptaczy. Alfa jest skłonna zaakceptować Negana jako jednego z nich. Ten ma jednak inne plany. Nocą zabija Alfę. Następnie odcina jej głowę i zamierza pokazać ją Rickowi.

 

 

 


TOM 27

TOM 27. Wojna z Szeptaczami

TOM 27. Wojna z Szeptaczami

Negan wraca z głową Alfy do Aleksandrii. W nagrodę Rick nie zamyka go w celi, tylko pozwala dołączyć do oddziału walczącego z Szeptaczami. Oddział ten zasilają również ludzie z Hilltop i Królestwa. Pomocy odmawiają Zbawcy dowodzeni przez byłą żonę Dwighta, Sherry. Wojna zaczyna się. Szeptacze atakują w dwóch falach. Jednak obydwa ataki udaje się odeprzeć. W tym samym czasie Szeptacze przypuszczają szturm na Hilltop. Za pomocą płonących strzał udaje im się doszczętnie spalić osadę. Maggie, Carl i większość mieszkańców Hilltop uchodzi z życiem. Oddział Dwighta po rozprawieniu się z Szeptaczami wraca do Aleksandrii. Jednak okazuje się, że pokonali tylko część ich sił. Mimo poniesionych strat, Szeptacze wysyłają olbrzymią kilkutysięczną hordę zombie w kierunku Aleksandrii.

 

 

 

 


TOM 28

TOM 28. Zagłada jest pewna

TOM 28. Zagłada jest pewna

Horda zombie niszczy bramę i dostaje się na teren Aleksandrii. Jednak znaczną jej część udaje się skierować w innym kierunku dzięki wymyślonej przez Eugene’a metodzie kontrolowania dużych grup trupów. Niestety podczas wykonywania tego zadania, Andrea zostaje ugryziona w szyję. Pozostałe zombie zostają wybite przez mieszkańców Aleksandrii i Hilltop. Andrea wraca do Aleksandrii i po kilku godzinach umiera w otoczeniu najbliższych. W międzyczasie do osady przybywają Zbawcy pod przewodnictwem byłej żony Dwighta, Sherry. Chcą oni zerwać wszelkie stosunki z pozostałymi społecznościami. Podczas rozmowy sam na sam z Rickiem, Sherry atakuje go. Grimes zabija kobietę w samoobronie. Zbawcy chcą się zemścić za śmierć swojej liderki, ale Negan odwodzi ich od tego pomysłu. Przekonuje też swoich byłych poddanych, żeby wrócili do Sanktuarium i nie zrywali kontaktów z Aleksandrią i Rickiem.

 

 

 


TOM 29

TOM 29. Przekraczamy granice

TOM 29. Przekraczamy granice

Eugene za pomocą naprawionej przez siebie radiostacji nawiązuje kontakt z inną dużą społecznością znajdującą się w Ohio. Gdy Rick się o tym dowiaduje, czym prędzej chce nawiązać kontakty handlowe, ponieważ Aleksandria potrzebuje pomocy po wojnie z Szeptaczami. Ludzie z Ohio zgadzają się na spotkanie. Rick wysyła na miejsce małą grupę pod przewodnictwem Eugene’a i Michonne. W międzyczasie mieszkańcy Hilltop odbudowują swój dom, który został zniszczony przez Szeptaczy. Maggie ma jeszcze inne problemy na głowie. Jest niezadowolona, że po wojnie Rick puszcza Negana wolno. Greene śledzi go, a potem planuje zabić. Jednak po szczerej rozmowie z byłym liderem Zbawców, decyduje się na oszczędzenie go.

 

 

 

Autorzy opracowania: tomy 1-10 Jealouss, tomy od 11 – geekman