Fear The Walking Dead        „Fear The Walking Dead” to jedna z najbardziej intrygujących premier jesiennej ramówki stacji AMC. Projekt, który stanowi kolejne rozszerzenie imponującego imperium Roberta Kirkmana, już od przeszło roku rozpala wyobraźnię mediów, które za wszelką cenę starają się nakłonić producentów to uchylenia choćby rąbka tajemnic dotyczących realizacji serialu. Enigmatyczni dotychczas twórcy dość niechętnie podchodzili do faktu wyjawiania szczegółów, niemniej z racji zbliżającego się debitu FTWD na rynku telewizyjnym, co nieco zdradzić musieli. Z tego też względu Strefa The Walking Dead postanowiła w tym jednym zbiorczym artykule, zebrać dla Was wszystkie dotychczasowe informacje, przybliżając Wam w ten sposób tytuł, który ma ogromne szanse na to aby stać się przeogromnym hitem.

 

       Na samym początku chciałbym Wam zaprezentować kilkusekundowe promo. Jego premiera miała miejsce praktycznie dwa miesiące temu, jednakże rzecz ta nie była dotychczas publikowana na Strefie The Walking Dead, stąd postanowiłem umieścić ją w niniejszym artykule.

 

 

 

 

Drugim materiałem promocyjnym jest plakat pierwszego sezonu „Fear The Walking Dead„, który z niewiadomych mi względów nie był chętnie rozpowszechniany przez portale filmowe. Prezentuje się on następująco:

FTWD-plakat

       Bardzo ważnym tematem dość często pojawiającym się w rozmowach na temat FTWD jest jego dokładna data premiery. Ta niestety nie jest jeszcze znana, aczkolwiek chodzą pogłoski, że zaplanowana została na końcówkę sierpnia bieżącego roku. Jest to czas tym bardziej prawdopodobny ponieważ podstawowe TWD rozpoczyna się wraz z początkiem października, więc ulokowanie spin-offu w sierpniowym terminie pozwoliłoby AMC w pełni wypełnić wrześniową lukę w ich ramówce. Osobiście stawiam na 30 sierpnia, ale czy okaże się to prawdą? Zobaczymy.

       Choć redakcja wspominała o tym już w kilku poprzednich artykułach, to chciałbym przypomnieć, iż twórcami „Fear The Walking Dead” zostały w większości osoby odpowiedzialne za produkcję podstawowego TWD. Zmianie uległ jedynie showrunner, którym została osoba w ogóle nie związana w przeszłości z marką. Skład wygląda następująco:

 • Dave Erickson („Synowie Anarchii”, „Low Winter Sun”) – showrunner
 • Robert Kirkman – producent wykonawczy, scenarzysta
 • Gregory Nicotero – producent wykonawczy, efekty specjalne
 • Gale Ann Hurd – producent wykonawczy
 • David Alpert – producent wykonawczy

Imponujące wrażenie robi również obsada aktorska. Tym razem AMC postanowiło sięgnąć bo bardzo znane twarze, przy czym część z nich to już czołówka i wyjątkowo rozpoznawalne nazwiska. Poniższa lista, oprócz osób o których już informowaliśmy, będzie zawierała również najświeższe nabytki. Dodatkowo w nawiasach podam imiona bohaterów, w których aktorki i aktorzy będą się wcielać:

 • Kim Dickens (Madison)
 • Cliff Curtis (Travis)
 • Frank Dillene (Nick)
 • Alycia Debnam-Carey (Alicia) – jako ciekawostkę dodam, że aktorka ta znalazła się na liście „Top10 telewizyjnych aktorów wartych zobaczenia” opublikowanej przez serwis „Variety
 • Elizabeth Rodriguez (Liza) – szerszej publiczności znana z serialu „Orange is the new black
 • Mercedes Mason (Ofelia) – szerszej publiczności znana z serialu „666 Park Avenue
 • Ruben Blades (Daniel) – szerszej publiczności znany z „Cristiady” oraz „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2
 • Lorenzo James Henrie (Chris)
 • Patricia Reyes Spindola (Griselda Salazar)
 • Sandrine Holt (Dr. Bethany Exter) – szerszej publiczności znana z „House of Cards” oraz „Resident Evil 2: Apokalipsa

W przypadku Patrici Reyes Spindoli sprawia nie jest jednak w 100% pewna ponieważ o jej angażu informowały jedynie hiszpańskie media. W USA takowa informacja póki co się nie pojawiła. Jeżeli zostanie to sprostowane przez osoby z otoczenia „Fear The Walking Dead” to niezwłocznie dokonam korekty.

       Plan zdjęciowy „Fear The Walking Dead” rozpoczął się na dobre w połowie kwietnia. Obsada, oprócz pilota nakręconego początkiem roku w Los Angeles (miało to zachęcić AMC do przyznania projektowi zielonego światła), ma już za sobą połowę materiału, którego realizacja przeprowadzana jest w Vancouver w Kanadzie. Do sieci wyciekły nieoficjalne oraz oficjalne zdjęcia ukazujące ekipę przy pracy:

FTWD-planzdjęciowy17

FTWD-planzdjęciowy16

FTWD-planzdjęciowy19

FTWD-planzdjęciowy18

FTWD-planzdjęciowy

FTWD-planzdjęciowy1

FTWD-planzdjęciowy2

FTWD-planzdjęciowy3

FTWD-planzdjęciowy4

FTWD-planzdjęciowy8 FTWD-planzdjęciowy7 FTWD-planzdjęciowy6 FTWD-planzdjęciowy11 FTWD-planzdjęciowy12 FTWD-planzdjęciowy13 FTWD-planzdjęciowy14 FTWD-planzdjęciowy9 FTWD-planzdjęciowy10 FTWD-planzdjęciowy15

       Na sam koniec zostawiłem kwestię, które każdego powinny interesować najbardziej czyli konstrukcja fabularna serialu i sama jego opowieść. Z racji tego, że tych informacji trochę jest, wypiszę jest w podpunktach aby nie wdarło się niepotrzebne zamieszanie:

 • Jak wiadomo fabuła „Fear The Walking Dead” będzie ukazywała początki rozwoju epidemii. Aby uatrakcyjnić materiał, twórcy postanowili przenieść akcję do ogromnej metropolii jaką jest Los Angeles. Dzięki powyższym zdjęciom, fani mogą być pewni otrzymania obrazu ewolucji choroby od jej podstaw, czyli wydarzenia ze szpitali i innych tego typu placówek. Niemniej, jest jednak pewna sprawa, której w serialu nie uświadczymy. Twórcy zapowiedzieli już, iż odbiorcy nie powinni oczekiwać wyjaśnienia pochodzenia wirusa i związanych z tym spraw typowo medycznych. Jest to temat, na który nie zwrócą oni uwagi.
 • Dave Erickson zapowiedział, iż sezon pierwszy będzie miał budowę „sześciogodzinnego filmu„. Widzowie powinni spodziewać się formuły typowej dla miniserialu, posiadającego jasny punkt wyjścia i zrozumiałe dla wszystkich zakończenie zamykające większość podjętych w historii wątków.
 • Showrunner zapowiedział, iż chciałby pracować przy maks 6 sezonach „Fear The Walking Dead„. Oznacza to, iż patrzy na projekt jak na przemyślaną produkcją, nie przedłużaną niczym „Moda na Sukces” tak jak to ma miejsce przy podstawowym „The Walking Dead„. Czyżby Erickson rozplanował sobie materiał podobnie jak twórcy „Breaking Bad„? Osobiście byłbym z tego faktu bardzo zadowolony.
 • Erickson podał do mediów informację, iż najodpowiedniejszą dla niego liczbą odcinków na sezon jest 13. Co za tym idzie, fani nie powinni oczekiwać drastycznego zwiększenia ilości epizodów ponad tą, która została podana. Showrunner poparł swoje stanowisko argumentem, iż o wiele łatwiej jest rozplanować sezon na mniejszą liczbę godzin, tak aby jego konstrukcja była pewna i stabilna, co natomiast przełoży się na bardziej kompleksową historię. Jako widz mocno popieram jego podejście, ponieważ z doświadczenia przy TWD wiemy, że więcej wcale nie oznacza lepiej.
 • Crossovery „Fear The Walking Dead” z „The Walking Dead” są na chwilę obecną nieplanowane. Erickson powiedział, iż byłoby to trudne do zrealizowania ze względu na różnicę w geograficznym rozmieszczeni akcji obydwu serialu.
 • The Hollywood Reporter w rozmowie z showrunnerem zapytało się czy istnieje możliwość wprowadzenia uśmierconych w TWD postaci (np. Dale, Andrea, Merle, Amy, Milton) do FTWD z racji tego, iż wydarzenia spin-offu dzieją się przed akcją wybudzenia Ricka ze śpiączki. Erickson odparł, iż początkowo sprawa ta w ogólnie nie była brana pod uwagę, niemniej z czasem pewne wariacje na ten temat miały miejsce. Dodał ponadto, że z perspektywy historii byłoby to czymś angażującym i interesującym. Oznacza to zatem tyle, że może kiedyś coś takiego będzie miało miejsce, ale na pewno nie w sezonie pierwszym.
 • W „Fear The Walking Dead” zachodzi bardzo poważna zmiana w stosunku do podstawowego „The Walking Dead„. W spin-offie widzowie będą obserwować duet głównych bohaterów, którymi zostali wspomniani wyżej Madison i Travis. Jest to bardzo ważna informacja ponieważ możemy już założyć, że żadne z nich nie zginie w trakcie kilkuletnie rozwoju serialu. Taka decyzja twórców kompletnie mnie nie dziwi, ponieważ Kim Dickens oraz Cliff Curtis to zbyt dobrzy aktorzy aby w ogóle rozważać ich zwolnienie. Za dużo do stracenia przy zbyt małym zysku. Przy okazji jeszcze gify ukazujące omawiany duet, pochodzące z niedawno opublikowanej zapowiedzi ramówki AMC:

Madison Travis

 • Jednym z pobocznych wątków „Fear The Walking Dead” będą kwestie korelacji rodzinnych ukazanych na tle epidemii. O ile w TWD mamy grupkę obcych sobie ludzi tworzących społeczność, o tyle w FTWD większość bohaterów jest ze sobą w większym czy mniejszym stopniu spokrewniona, bądź część z nich jest w uczuciowych związkach np. Madison i Travis. Greg Nicotero zapowiedział, iż scenariusz kładzie na ten aspekt wyjątkowo silny nacisk.
 • Zombie w spin-offie będą się znacząco różnić od tych, do których przyzwyczaiło nas TWD. Showrunner powiedział, że widzowie raczej nie doświadczą przegniłych, ledwo ruszających się zwłok. Z racji tego, iż jest to początek epidemii, głównym widokiem będą świeże ofiary choroby, które to mogą odznaczać się jeszcze pewnymi pokładami siły. Czyżby FTWD wracało do idei, którą reprezentował Frank Darabont?

       Podsumowując, „Fear The Walking Dead” ma wszelkie zadatki na to aby stać się murowanym sukcesem. Projekt nabrał wyjątkowo atrakcyjnej formy, która przy odpowiednim zarządzaniu może przyczynić się do strącenia „The Walking Dead” z piedestału. Dave Erickson sprawia wrażenie osoby pełnej racjonalnego spojrzenia na projekt, co powinno być punktem wyjścia dla osiągnięcia przez spin-off jakości takiej jaką prezentował pierwszy sezon TWD. Najbardziej obiecującym elementem jest obsada, która przy dobrym zrozumieniu materiału powinna spokojnie wejść w wyścigi po nagrody. Ogromne nadzieje pokładam w Kim Dickens, która stanowi najsilniejsze ogniwo FTWD. W duchu liczę na to, że cały serial będę mógł ocenić w samych superlatywach.

tomb2525

Obecnie jeden z głównych redaktorów Strefy The Walking Dead odpowiedzialny za takie elementy jak artykuły dotyczące produkcji serialu, recenzji wszystkich dzieł składających się na uniwersum „Żywych Trupów” jak i wpisów uzupełniających poszczególne działy tematyczne strony.

Większej „publiczności” znany jako ten najbardziej zapalczywy oraz rozeznany w dziedzinie „The Walking Dead” tworzący „nic nie wnoszące do tematu elaboraty” :-D

W życiu prywatnym zainteresowany w głównej mierze biologią, chemią oraz po części fizyką. Nie pogardzi jednak dziedzinami czysto humanistycznymi takimi jak literatura, sztuka, muzyka czy właśnie sam film, z naciskiem na mocne wpływy dramatu.

More Posts