Ponieważ cały czas za pośrednictwem FanPage FOX Polska nasz serwis jest szkalowany, określany mianem nielegalnego nadszedł czas najwyższy aby przerwać milczenie na ten temat i wyjaśnić Wam dokładnie co zaszło pomiędzy Strefą Walking Dead a stacją FOX Polska.

fox

 

UPDATE 12/10/2016

Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych tematem o nie atakowanie stacji Fox Polska oraz nie komentowanie sprawy na ich oficjalnym Fan Page.

W obecnej, trudnej sytuacji, niestety nam to nie pomaga. Toczy się tam dyskusja na nasz temat i bez naszego udziału, co daje niestety pole do popisu „życzliwym nam” osobom przy ewidentnej aprobacie stacji.

Jeszcze raz przypominamy, że jesteśmy jedynie grupką fanów tworzących fanowską stronę serialu, nie jesteśmy żadną organizacją, firmą. Napisaliśmy nasze oświadczenie, stanowisko, mejle zostały wysłane i na tym poprzestajemy. Następny ruch należy do stacji Fox Polska. Jeżeli dostaniemy kiedykolwiek i jakąkolwiek odpowiedź (mamy nadzieję, że w innym tonie niż poprzednia wiadomość) to o tym poinformujemy.

Dziękujemy fanom za okazane wsparcie, a „serdecznym” życzymy powodzenia na ścieżce życia.

 

Na początku września tego roku skontaktował się z nami pracownik stacji FOX Polska wysyłając maila o takiej treści:

Szanowni Państwo,

FOX/NGC jest spółką działającą na globalnym rynku medialnym i rozrywkowym. FOX/NGC oferuje szeroki wybór usług programowych oraz usług telewizyjnych na terenie Europy oraz jest odpowiedzialny za transmisję i dystrybucję wszystkich kanałów z grupy FOX/NGC.

Zostaliśmy poinformowani, że za pośrednictwem strony internetowej: http://www.strefawalkingdead.pl/ udostępniacie Państwo do odbioru serial The Walking Dead

[czerpiąc korzyści z reklam umieszczanych na Stronie oraz opłat pobieranych od użytkowników za uzyskanie dostępu do programów], stwarzając przy tym pozory legalnego działania.]

Ani FOX/NGC ani podmioty uprawnione z tytułu autorskich praw majątkowych nigdy nie udzieliły Państwu stosownych praw ani nie wyraziły zgody na tego typu dystrybucję. W konsekwencji, taka dystrybucja jest całkowicie bezprawna oraz powoduje znaczną szkodę po stronie FOX/NGC i podmiotów z nim powiązanym.

Bezprawna dystrybucja, w sposób opisany powyżej, stanowi naruszenie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, w tym w szczególności:

(i) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. 2006 r., Nr. 90, poz. 631 z późn. zm.); oraz

(ii) ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993r (t.j. Dz. U. 2003 r., Nr 153, poz. 1503 z późn. zm.);

oraz może skutkować poniesieniem odpowiedzialności zarówno karnej (grzywny, kary ograniczenia albo pozbawienia wolności) jak i cywilnej.

Biorąc pod uwagę powyższe, żądamy natychmiastowego zaprzestania bezprawnych działań, w szczególności zaprzestania udostępniania linków z serialem The Walking Dead sezony 1-6 oraz cyklu Webisodes.

Dodatkowo, oczekujemy informacji potwierdzającej natychmiastowe zaprzestanie przez Państwa dystrybucji, nie później niż w ciągu 3 dni od otrzymania przez Państwa niniejszego pisma drogą mailową (na adres email, z którego niniejsza korespondencja została wysłana).

Zastrzegamy sobie również prawo do wystąpienia na drogę sądową przeciwko Państwu lub Państwa przedsiębiorstwu, celem dochodzenia naprawienia wszelkich bezpośrednich, pośrednich oraz następczych szkód, jakie FOX/NGC poniósł w wyniku bezprawnego działania opisanego powyżej.

Niniejsze pismo nie zawiera pełnej informacji o prawach przysługujących FOX/NGC lub roszczeniach przeciwko Państwu lub Państwa przedsiębiorstwie w związku z tą sprawą. Żadna informacja zawarta w niniejszym piśmie nie ma na celu oraz nie powinna być interpretowana jako formalne lub domyślne zrzeczenie się jakichkolwiek praw, odszkodowania lub prawa do obrony FOX/NGC w związku z tą sprawą.

 

Sprawa jest prosta, według FOX emitujemy na naszej stronie serial, czerpiemy z tego korzyści m. in. pobierając opłaty od użytkowników (?!). Według stacji prowadzimy nielegalny proceder polegający na dystrybucji serialu The Walking Dead. Niestety prawda przedstawia się zupełnie inaczej aniżeli stacja sobie wyśniła.

Portal StrefaWalkingDead.pl nigdy nie udostępniał serialu, nie rozpowszechniał odcinków. Jedyne co można było na stronie znaleźć to linki do odcinków powszechnie dostępne w Internecie. Na naszych stronach znajdowały się jedynie opracowania z tymi linkami, które sami znaleźliśmy w Internecie, które wierzymy, że zostały opublikowane przez osoby posiadające do nich prawa.  

Jednocześnie jest nam niezmiernie przykro, że polski dystrybutor serialu pierwszy i jedyny kontakt ze stroną reprezentującą najliczniejszą grupę fanów serialu The Walking Dead wykonał w tak żenujący sposób. Groźby sądami, paragrafami, odpowiedzialnością karną bez dokładnego przyjrzenia się sprawie. Dla stacji FOX Polska nie liczy się wkład promocyjny jaki wykonaliśmy dla serialu zupełnie nieodpłatnie, za darmo, nie czerpiąc z tego korzyści a wręcz tracąc, poswięcając swoje roboczogodziny na prowadzenie serwisu.

Po szczegóły zapraszamy do maila, który wysłaliśmy w odpowiedzi (niestety do tej pory nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi). Maile publikujemy gdyż chcemy pokazać prawdę, jak traktowani są fani serialu. Nie współpraca, jedynie groźby. Widać stacja FOX Polska uczy się od najlepszych i bierze przykład prosto z USA, od stacji AMC (producenta serialu) [pisalismy o tym na forum: link]. Różnica polega na tym, że nas nikt nie nachodził w domu i nie dzwonił do naszych pracodawców (jeszcze?).

 

Szanowna Pani,

na wstępie chciałbym zaznaczyć, że za pośrednictwem strony http://www.strefawalkingdead.pl/ nie jest i nigdy nie był udostępniany do odbioru serial The Walking Dead. Nie prowadzimy i nigdy nie prowadziliśmy dystrybucji tego serialu za pośrednictwem ww witryny.
StrefaWalkingDead.pl to portal stworzony przez fanów serialu dla pozostałych fanów. Naszym celem nigdy nie była nielegalna działalność o którą jesteśmy oskarżani. Na stronie mozna było znaleźć linki prowadzące do materiałów audiowizualnych. Linki te były i są nadal powszechnie dostępne w Internecie. Na naszym portalu można było jedynie znaleźć ich zbiór, tworząc jakby katalog internetowy. W myśl polskiego prawa sam link nie jest treścią objętą prawem autorskim gdyż nie zawiera sam w sobie żadnych materiałów chronionych. Nie jest natomiast możliwa przez nas weryfikacja, czy materiały na które wskazuje link zostały umieszczone pod wskazanym adresem przez osoby posiadające zgodę na publikację i rozpowszechnianie czy też nie. Jeżeli materiał jest odtwarzany bez najmniejszych problemów i dostępny powszechnie bez żadnych ograniczeń należałoby domniewywać, że wszystko jest zgodnie z literą prawa. W celu usuniecia materiałów umieszczonych bez zgody właściciela/dystrybutora proponujemy kontaktować się bezpośrednio z serwisami na serwerach których te materiały się znajdują. Jak wspomniałem we wstępie – na naszych stronach owych materiałów nie ma, nie było i nie będzie.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że kazdy ma prawo pozwać każdego o co chce. Chciałbym tylko przytoczyć w tym miejscu część orzeczenia sądu z dnia 30 grudnia 2012 roku (może nie być Państwiu znane, jako że zostało opublikowane dośc niedawno). Oczywiście mógłbym posłuzyć się linkiem, jednak mógłbym również i tym przypadku zostać oskarżony o naruszenie treści chronionych).

—–
Dowody zgromadzone w niniejszej sprawie jednoznacznie wskazują, że osoby podejrzewane nie „rozpowszechniały” utworów lecz na swych stronach zamieszczały linki do serwerów znajdujących się poza granicami RP, na których to serwerach prawdopodobnie w sposób nielegalny zostały zgromadzone utwory, których prawami rozporządzają pokrzywdzeni. Utwory te zostały zatem rozpowszechnione (w sensie polskiego prawodawstwa) zanim podejrzewani stworzyli własne strony z odesłaniem do serwerów. Wskazane domeny tj. www.zalukaj.tv itd. zawierały tzw. odesłanie zwykłe, zawierające adres, czyli zasób, a więc URL. URL nie jest utworem w sensie ustawy o prawach autorskich. Należy tak stwierdzić z uwagi na fakt, że adresy internetowe to zwykle nazwy rodzajowe lub opisowe, zdeterminowane potrzebami funkcjonalnymi, a zatem nie spełniające kryterium oryginalności z art. 1 cytowanej ustawy. Pogląd taki nie jest odosobniony; Sąd Dystryktorny dla Dystryktu Środkowej Kalifornii w sprawie T. v T..com, stwierdził, że URL „to tylko adres otwarty dla publiczności, tak, jak adres budynku, który jeśli jest znany pozwala do niego dotrzeć. Nie ma wystarczającej oryginalności w URL, aby uznać go za chroniony prawem autorskim, zwłaszcza przy takim jego stosowaniu” (54 U.S.P.Q.2d 1344).
—–

Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że jest nam niezmiernie przykro, iż pierwszy kontakt ze stacji FOX w naszym kierunku to bezpodstawne oskarżenia i groźby. Tworzymy miejsce, które zrzesza największą liczbę polskich fanów serialu i wydawałoby się, że współpraca pomiędzy takim portalem a polskim dystrybutorem powinna być czymś naturalnym. Zamiast tego dostajemy pomówienie i groźby wystąpienia na drogę sądową. Krótko mówiąc: stacja FOX chce pozywać fanów serialu, za to, że oglądają serial.
Przy okazji chciałbym nadmienić, że reklama jaką prowadzimy nieodpłatnie i bez korzyści na rzecz stacji FOX jest nieoceniona i zupełnie przez stację pominięta (chociażby nasze wydarzenie na Facebooku zachęcające do oglądania premiery 7dmego sezonu na kanale FOX Polska obserwuje ponad 30 tysięcy ludzi).

Na koniec chciałbym nadmienić, że pomimo braków formalnych i rzeczowych w przesłanym przez Pani mailu, wykazując dobrą wolę wszystkie linki do serialu The Walking Dead (sezony od 1 do 6 oraz webisodes)zostały usunięte. Jednoczesnie zmuszeni byliśmy poinformować o tym fakcie wszystkich naszych odwiedzających, dlaczego i z jakiego powodu ów linki zostały usunięte. Może to spowodować ogólnie niezadowolenie pośród fanów serialu, szczególnie, że to nie pierwszy przypadek (pierwszy w Polsce) kiedy to fani właśnie są atakowani przez twórców/dystrybutora. Niestety fakt, że owe linki zniknęły z naszego portalu nie zmieni tego, że są i będą one nadal dostępne w Internecie bez żadnych ograniczeń. Nie jesteśmy też jedyną fanowską strona, która takie linki zawierała. Poza tym, ludzie, fani, widzowie, sami z siebie wymieniają się takimi linkami, w komentarzach, w emailach, na grupach na Facebooku, niemożliwe jest ich wyeliminowanie. W końcu cały Internet, jego budowa, oparta jest właśnie na linkowaniu. Najlepszym sposobem na usunięcie materiałów chronionych jest kontakt bezpośrednio z serwisem, w którym ten materiał się znajduje. No ale to Szanowni Państwo na pewno doskonale wiecie.

Zaznaczam i podkreślam, że fakt usunięcia linków to tylko okazanie dobrej woli z naszej strony gdyż wysłany email nie spełnia wymagań formalnych odnośnie „notice & takedown”.

 

Na koniec mała uwaga, dlaczego zdecydowaliśmy się na krok usunięcia wszystkich linków. 

Jesteśmy tylko fanowskim serwisem serialu. Nie jesteśmy żadnym nielegalnym procederem, nie zbijamy kasiory na tym co robimy, nie stać nas na opłacenie sztabu prawników aby dochodzić swoich praw przed sądami. Nie będziemy się szarpać z bogatą stacją o to kto ma rację. Bo mimo, że jej nie mają to udowodnienie tego może trwać latami. A nam się nie chce. Wiec po prostu niech im będzie… Wygrali. Skoro tak chcą traktować fanów – niech im będzie.

Oczywiście próba zastrzelenia, zastraszenia fanowskiego serwisu nie sprawi, że odcinki znikną z Internetów. U nas można znaleźć było tylko linki, skądś te linki się biorą prawda? Odcinki dalej są dostępne tak jak były, my tylko nie możemy do nich linkować (według stacji Fox). Jest przynajmniej kilka serwisów w polskim Internecie z serialami online.

Przy okazji pamiętajcie, kontakty ze stacja za pomocą ich FP na Facebooku mogą skończyć się banem. W końcu to dla nich mało wygodny temat.

fox

 

UPDATE 21:15

Niestety stacja FOX Polska nie ustępuje w swoich atakach na naszą stronę usilnie wszystkim wmawiając, że działamy nielegalnie i „propagujemy” na terenie polski. Ciekawe co mają na myśli pisząc „internet na terenie Polski”. Informujemy zatem, że linki były (i są nadal) dostępne w polskojęzycznych serwisach. Były (i są nadal) powszechnie dostępne w Internecie. Nie można rozpowszechniać czegoś co jest już powszechnie dostępne. Pomimo, że chcieliśmy rozegrać sprawę „fair” z naszej strony i na otrzymane zgłoszenie usunęliśmy wszystkie linki, stacja FOX nie zmieniła swojego postępowania szkalując naszą stronę.

Screenshot - 2016-10-10 , 20_12_08 Screenshot - 2016-10-10 , 20_12_43

Angel

Ojciec założyciel, pomysłodawca i administrator Strefy. Odpowiedzialny za aspekty techniczne, kontrolę jakości i czuwanie nad wszystkim co wpływa na stronę (czasem musi nawet odprawić obrzędy odganiające deszcz). Prowadzi Strefowy Fanpejdż na Facebook’u. Czasem skrobnie jakiegoś niusa odnośnie serialu. Często i gęsto spoileruje na forum.

Prywatnie miłośnik żeglarstwa, podróży i filmów (zombie/post-apo/katastroficzne).
Podobno nie lubi seriali.

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook