Zbliżają się wakacje – dla wielu osób czas zagranicznych podróży. Ja właśnie wróciłem z wojaży po Londynie. Oprócz zwiedzenia miejsc właściwych turystycznym szlakom, nie mogło w mojej wyprawie zabraknąć sklepów z komiksami. Specjalnie dla Was przygotowałem krótką prezentację czterech, moim zdaniem, szczególnie wartych uwagi. Może dzięki lekturze tego artykułu powstaną pełne przygód wakacyjne plany? Mam nadzieję, że tak!

01-ldn_comics_main

Swój rajd po Londynie w poszukiwaniu komiksów o zombie zaczynam pomiędzy British Museum a stacją londyńskiego metra Leicester Square, w północno-zachodniej części dzielnicy Covent Garden. Tak się szczęśliwie składa, że aż 3 z 4. opisywanych przeze mnie sklepów znajdują się w tej okolicy.

02-ldn_comics_fp00Pierwszym z komiksowych store’ów, który odwiedzam to Forbidden Planet – 179 Shaftesbury Ave, Covent Garden, London – duży, dwupoziomowy megastore, który będzie olbrzymią gratką dla wszystkich kochających gadżety, figurki itp. W ofercie sklepu jest wiele przedmiotów związanych z The Walking Dead – wspomniane figurki, pluszowe maskotki (czyż Daryl nie jest uroczy?), przypinki itp. Oczywiście, jak w każdej świątynii z komiksami, i tu nie może zabraknąć powieści graficznych, którym w połowie poświęcono część piwniczną.

02-ldn_comics_fp0102-ldn_comics_fp0202-ldn_comics_fp0302-ldn_comics_fp0402-ldn_comics_fp05Na niższym poziomie znajdziecie mnóstwo książek i komiksów. Ja trafiłem na dwa szczególnie interesujące zeszyty: TWD #1 (do tej pory skupiałem się jedynie na czytaniu opowieści wydawanej w tomach) oraz Night of the Living Deadpool z marvelowskim bohaterem. Doskonale zdaję sobie sprawę, że spokojnie mógłbym znaleźć więcej, gdybym tylko dysponował większą ilością czasu.

 

03-ldn_comics_orbital00Zaledwie 5 minut pieszej wędrówki na południe od Forbidden Planet znajduje się Orbital Comics – 8 Great Newport St., Covent Garden, London – sklep, który najbardziej przypadł mi do gustu! W Orbitalu nie znajdziecie wielu zabawek, natomiast olbrzymie ilości najróżniejszych komiksów. Zarówno nowe tytuły, jak archiwalne czy wręcz „antyczne” – wydawane jeszcze na papierze gazetowym.

03-ldn_comics_orbital0103-ldn_comics_orbital0503-ldn_comics_orbital0203-ldn_comics_orbital04Sklep może się pochwalić szzczególnie dużym wyborem komiksów wydanych w formacie zeszytowym– znalazłem nawet kilka egzemplarzy ze wspaniałymi okładkami 3D. Do tego galeria składająca się z najciekawszych okazów – czego chcieć więcej?!

 

04-ldn_comics_gosh00Na zachód od Forbidden Planet i Orbital Comics, w dzielnicy Soho, w odległości niecałej mili, położony jest Gosh! Comics – 1 Berwick St., Soho, London. Na wstępie muszę zaznaczyć, że okolice tego sklepu to prócz China Town również zaułki „różowej dzielnicy”, więc należy być przygotowanym na specyficzny klimat. Gosh! prócz popularnych i mainstreamowych serii komiksowych (w tym The Walking Dead) w ofercie posiada też sporo niszowych wydawnictw.

04-ldn_comics_gosh0104-ldn_comics_gosh0204-ldn_comics_gosh0304-ldn_comics_gosh04Skojarzenie nazwy sklepu Gosh z angielskim posh (szykowny, elegancki) nie jest przypadkowe – sklep robi takie właśnie wrażenie.

 

05-ldn_comics_mc00Na północ od wcześniej wymienionych 3 comic-store’ów znajduje się malownicza dzielnica Camden Town, słynna z Camden Market i kolorowych straganów oraz sklepów z różnymi drobiazgami i pamiątkami. Kierując się na północny zachód od stacji metra Camden Town dotarłem do Mega-City Comics – 18 Inverness Street, Camden Town, London – punkt ukryty jest za linią bazarów, więc łatwo go przeoczyć. W samym Mega-City Comics natraficie na spory wybór nie tylko wydawnictw TWD, ale i bardzo ciekawie zapowiadającej się serii Revival – ewidentnego spin-offu Żywych trupów prezentującego losy oficer Dany Cypress z Wisconsin… – a także inne zombistyczne pozycje. Prócz komiksów o zombie sklep ma niezły wybór starych i niedrogich – nawet za 50 pensów – zeszytów.

05-ldn_comics_mc0105-ldn_comics_mc0205-ldn_comics_mc0305-ldn_comics_mc0405-ldn_comics_mc05Odwiedzając Camden Town w niedzielę warto pamiętać, że pomiędzy godziną 13:00 a 17:30 (czasu londyńskiego;)) stacja umożliwia tylko przesiadki i wysiadanie z pociągów. Aby wydostać się z dzielnicy należy udać się na jedną z sąsiednich: Chalk Farm lub Mornington Crescent. Wynika to z bardzo dużej liczby osób odwiedzających Camden Market i zagrożenia, jakie tworzą tłumy na stacji metra.

Sklepy komiksowe w Londynie są inne niż te, które spotkałem w Polsce. Przede wszystkim asortyment jest niewyobrażalnie większy niż nad Wisłą, łatwiej trafić prawdziwe perełki, chociaż ich koszt może przyprawić o zawrót głowy – 200 funtów (sic!) za, jeśli dobrze pamiętam, zeszyt Spider-Mana. Ceny popularnych amerykańskich wydawnictw są podawane w dolarach i trzeba znaleźć w sklepie informację o przeliczniku na funty. Koszty komiksów w Anglii w stosunku do tych kupowanych w Polsce (zarówno tłumaczonych, jak i po angielsku) różnie wypadają – w polskich sklepach stacjonarnych bywa drożej, w niektórych internetowych taniej. Macie za to większe szanse „znaleźć na Wyspach” tytuł sprzed lat, który w kraju dostępny może być jedynie w drugim obiegu lub wcale.

06-ldn_comicsWyprawa do londyńskich comic-store’ów była dla mnie bardzo miłym i wzbogacającym doświadczeniem. Nabyłem kilka wyjątkowych pozycji, ale też udało mi się kilka złotych zaoszczędzić przy wydaniach książkowych. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzę te sklepy i prócz zakupów, będę chłonął ich niesamowitą atmosferę. Liczę również na to, że Wy podczas pobytu w Londynie nie zapomnicie zajrzeć do którejś z proponowanych komiksowych księgarni. A może już w którejś byliście lub możecie polecić inny warty uwagi sklep?

Zajonc

Jeden z redaktorów Strefy. Główne zainteresowania „zombistyczne” to muzyka związana z serialem The Walking Dead oraz inspirowana klimatami zombie, śledzenie tematyki w kinematografii, grach komputerowych i nie tylko.

Zawiaduje działem: Wasza twórczość – prace Czytelników Strefy. Kontakt w celu nadsyłania prac: [email protected]

Główny administrator fanpage’u Strefy na Facebooku.

Odpowiedzialny za reaktywację kanału Strefy na YouTube.

Poza Strefą fan literatury fantasy i s-f, kryminałów, komiksów (w tym oczywiście Żywe Trupy) oraz mitologii nordyckiej.

More Posts

Follow Me:
Facebook