ODSŁONY SERII:


 

Resident Evil (Cover)Resident Evil 1 (PC, GCN, PS1, Sega Saturn)
Data wydania: 12.09.1997
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, TPP, survival horror, przygodowa
Ocena metacritic: 91/100(PS1)

Początki rozwoju wirusa stworzonego przez złowrogą korporację Umbrella. Głównymi bohaterami produkcji są członkowie oddziału specjalnego S.T.A.R.S – Chris Redfield i Jill Valentine, mający za zadanie zbadać sytuację tajemniczych napaści w słynnym już wśród fanów serii mieście Raccoon. Szybko okazuje się, że grasujące na ludzi potwory to zombie wyległe z tajemniczej posiadłości. Gracz może pokierować losami jednego wybranego bohatera. Klimat zaszczucia, zagadki i fabuła sprawiają, że o pierwszym RE ciężko jest zapomnieć.

 

Resident Evil 2 Resident Evil 2 (PC, GCN, PS1, N64, Dreamcast)
Data wydania: 21.01.1998
Producent: Capcom
Typ gry:  akcja, TPP, survival horror, przygodowa
Ocena metacritic: 89/100 (PS1)

Druga odsłona serii. Akcja dalej rozgrywa się na terenie Raccoon City, pojawiają się jednak nowi bohaterowie: policjant Leon Keneddy i reporterka Claire. Mimo wysiłków bohaterów z RE 1 wirus T jakimś cudem wydostał się poza posiadłość zamieniając w zombie prawie wszystkich mieszkańców miasteczka Raccoon.  Podobnie jak w części pierwszej gracz może wybrać postać,  którą chce pokierować.

 

 

Resident Evil 3 NemezisResident Evil 3: Nemesis (PC, GCN, Dreamcast)
Data wydania: 01.12.2000
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, TPP, survival horror, przygodowa
Ocena metacritic: 71/100

Historia zatacza koło, w RE 3 po raz kolejny wracamy do pełnej zarażonych wirusem korporacji Umbrella Raccoon City i znanej z pierwszej części RE Jill Valentine. Bohaterkę oprócz żywych trupów nękają też zabójcze potwory Nemesis. W kwestii rozgrywki – zdynamizowano walkę poprzez możliwość korzystania z uników i szybkich obrotów. Nowością jest także tworzenie naboi z różnych rodzajów prochu.

 

 

Resident Evil 6 (cover)Resident Evil 6 (PC, XBOX360, PS3)
Data wydania: 02.10.2012 (Ps3)
Producent: Capcom
Typ gry: Akcja, TPP, Survival horror, shooter
Ocena metacritic: 68/100

Kolejna po dwóch „niezombiaczych” odsłonach część serii Resident Evil przedstawia losy trójki bohaterów: znanych już Leona Kennedy’ego i Chrisa Redfielda oraz nowej postaci – Jake’a Mullera. Klimat i styl rozgrywki różni się w zależności kampanii, historia Leona to typowy survival horror, Chrisa – strzelanina TPP, Jake’a – akcja, strzelanina i survival horror w jednym. Krokiem milowym w gameplayu było wprowadzenie chodzenia i strzelania w tym samym czasie, które nie było możliwe we wcześniejszych tytułach serii. Do produkcji zaimplementowano także tryb Mercenaries, w którym wspólnie przez internet grać może sześć osób, odpierając ataki hord zombie.

 

ResidentEvilRevelations2Resident Evil: Revelations 2 (PC, X360, Ps3, PSV, Xone, Ps4)
Data wydania: 25.02.2015
Producent: Capcom
Typ gry: Akcja, TPP, Survival horror, shooter
Ocena metacritic (PS4): 77/100

Powrót podserii Revelations to również powrót do korzeni serii: zombiaków i starego gameplayu (nie ma już strzelania i chodzenia jak w RE6). Poznajemy także nowych/starych bohaterów Claire Redfielda i Moire Button. Obie kobiety trafiają do znajdującego się na wyspie zakładu karnego, opanowanego przez krwiożercze zombie. Zdolności obydwu postaci różnicują gameplay – Claire walczy z zombiakami, a Moire służy jej pomocą zbierając zioła i inne medykamenty (możliwe jest przejście fabuły w trybie współpracy). Gra wydawana jest w epizodach

 

 

Resident Evil Archive Resident EvilResident Evil Archives: Resident Evil (Wii)
Data wydania: 25.12.2008
Producent: Capcom
Typ gry: Akcja, TPP, Survival horror, shooter
Ocena metacritic: 76/100

Pierwsza część Resident Evil w odświeżonej formie. Jak zwykle w przypadku produkcji na Wii, sterowanie odbywa się z wykorzystaniem kontrolera ruchowego Wimmote oraz Nunchucka. Fabuła pozostała niezmieniona, choć zwiedzana posiadłość w Raccoon City wygląda o wiele lepiej. Oprócz zmian graficznych, dodano również nowe możliwości walki jak unieruchomienie przeciwnika paralizatorem czy wbicie w jego trupią główkę noża. Zmianom uległa również część zagadek.

 

 

Resident Evil Archive Resident Zero (cover)Resident Evil Archives: Resident Evil Zero (Wii)
Data wydania: 10.07.2008

Producent: Capcom
Typ gry: Akcja, TPP, Survival horror, shooter
Ocena metacritic: 76/100

Konwersja Resident Evil Zero na konsolę Nintendo Wii.

 

 

 

 

 

Resident Evil Code Veronica X (cover)Resident Evil Code: Veronica X (PS2, GCN,)
Data wydania: 21.08.2001 (PS2)
Producent: Capcom
Typ gry: Akcja, TPP, Survival horror, shooter
Ocena metacritic: 84/100(PS3)

Opowieść o dalszych przygodach bohaterki RE 2 – Claire Redfield. Miejscami gracz kieruje również bratem Claire – Chrisem. Akcja osadzona została po zniszczeniu jednego z laboratoriów Umbrelli – korporacji odpowiedzialnej za rozprzestrzenianie się wirusa T, zamieniającego ludzi w zombie. Claire zostaje porwana i uwięziona przez pracowników korporacji na wyspie Rockfort i planuje ucieczkę.

Wersja HD gry dostępna jest na konsolach: PS3 i XBOX360

 

 

Resident_Evil__Deadly_Silence (cover)Resident Evil: Deadly Silence (DS)
Data wydania: 07.02.2006
Producent: Capcom
Typ gry: Akcja, TPP, Survival horror, shooter
Ocena metacritic: 71/100

Następny remake pierwszej części Resident Evil, tym razem na przenośną konsolę Nintendo DS. Interfejs dostosowany został do dwóch ekranów, na dolnym oglądamy akcje, na górnym mapę. Niestety w przypadku tej konwersji nie poczyniono żadnych zmian graficznych, ze względu na możliwości Nintendo DS. Wśród nowości pojawiają się m.in. – sposób walki nożem z pierwszej osoby oraz szereg nowych zagadek i minigier.

 

 

 

Resident Evil Dead Aim (cover)Resident Evil: Dead Aim (PS2)
Data wydania: 11.06.2003
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, „celowniczek”, FPP/TPP, survival horror
Ocena metacritic: 65/100

Dead Aim to przede wszystkim nowy typ rozgrywki, opierający się na celowaniu do wrogów, podczas gdy postać sama porusza się w odpowiednim kierunku. W niektórych momentach gracz przejmuje kontrolę nad postacią, którą obserwuje w takim wypadku z trzeciej osoby. Bohater produkcji Bruce McGivrn trafia na statek pełen zombie, by powstrzymać człowieka, który chce doprowadzić do rozprzestrzenienia się groźnego wirusa T.

 

 

Resident Evil Operation Raccoon City (cover)Resident Evil: Operation Racoon City (PC, XBOX360, PS3)
Data wydania: 20.03.2012 (XBOX360/PS3)
Producent: Slant Six Games
Typ gry: akcja, multiplayer, TPP, co-op
Ocena metacritic: 52/100(XBOX360)

Operation Raccoon City to jedyna jak do tej pory odsłona RE nie stworzona przez Capcom. Przedstawia historię tytułowego miasta z perspektywy członków Umbrella Security Services – sił mających za zadanie zniszczyć wszystkie dowody na wyciek wirusa. Produkcja mocno nawiązuje do drugiej i trzeciej części gry. Tytuł nastawiony jest na walkę w grupie (czteroosobowy co-op), gracze eliminują hordy zombie i mutantów, otrzymują doświadczenie na umiejętności i bronie. Postacie, które można wybrać przed każdą misją różnią się zdolnościami i stylem walki. Oczywiście możliwa jest również gra w pojedynkę.

 

 

Resident_Evil_Outbreak (cover)Resident Evil: Outbreak (PS2)
Data wydania: 31.03.2004
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, TPP, Survival horror, przygodowa
Ocena metacritic: 71/100

Na pierwszy rzut oka to kolejna typowa gra z serii. Oryginalności dodaje jej jednak mnoga ilość postaci, którymi możemy pokierować (niestety rozgrywka w kooperacji niedostępna w Europie) oraz nowe w stosunku do wcześniejszych odsłon opcje ruchu takie jak kucanie, czołganie, skakanie, uniki czy pływanie. Głównym celem jak zawsze jest ucieczka z pełnego trupów miasta, a należy pamiętać, że w życiu ocalałego kombinowanie i walka to chleb powszedni.

 

 

Resident Evil Outbreak - File #2Resident Evil: Outbreak – File #2 (PS2)
Data wydania: 26.04.2005
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, TPP, Survival horror, przygodowa
Ocena metacritic: 58/100

Druga odsłona podserii Outbreak nastawiona na rozgrywkę wieloosobową. Tytuł pozwala na grę znanymi z pierwszego Outbreak postaciami. Nowe miejsce akcji – Zoo w Raccoon City  zagwarantowało groźnych przeciwników – zarażone zwierzęta. Tryb kooperacji (po sieci) pozwala na grę czterem osobom jednocześnie.

 

 

Resident Evil Survivor 2 Code VeronicaResident Evil Survivor 2: Code Veronica (PS2)
Data wydania: 11.02.2002
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, FPP, „celowniczek”, survival horror
Ocena metacritic: 67/100

FPS na szynach w serii Resident Evil pojawiają się dość często. Survivor 2 również należy do gatunku celowniczków. W tym przypadku rozgrywka nastawiona jest na jak najszybsze wyeliminowanie  wszystkich przeciwników na danym poziomie. Gracz otrzymuje do wyboru dwie postacie Claire Redfield lub Steve’a Burnside’a. Główny cel to ucieczka z wyspy Rockfort.

 

 

resident-evil-the-darkside-chronicles (cover)Resident Evil: The Darkside Chronicles (Wii)
Data wydania: 17.11.2009
Producent: Capcom
Typ gry: FPP, „celowniczek”, survival horror, co-op
Ocena metacritic: 75/100

Brak potrzeby sterowania postacią pozwala skupić się na jednym – unicestwianiu zombiaków. Miejscem akcji pozostaje Raccoon City, zwiedzane tym razem z pierwszej osoby. Gra obfituje w smaczki i nawiązania do całej serii. Głównymi bohaterami stali się po raz kolejny Leon Kennedy i Claire Redfield – zabawę umila opcja gry w kooperacji.

 

 

Resident Evil The Darkside Chronicles (cover)Resident Evil: The Umbrella Chronicles (Wii)
Data wydania: 13.11.2007
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, TPP, „celowniczek”, co-op, survival horror
Ocena metacritic:75/100

Mocno okrojona z zagadkowych elementów odsłona serii. Akcje oglądamy z pierwszej osoby nie mając jednak kontroli nad ruchami postaci. Zadaniem jest eliminowanie pojawiających się na ekranie wrogów. Do „ograniczonego” pozwiedzania przygotowano sporo lokacji m.in. rezydencje czy posterunek policji z Raccoon City.

 

 

Resident Evil Zero (cover)Resident Evil Zero (GCN)
Data wydania: 12.11.2002
Producent: Capcom
Typ gry: akcja, TPP, survival horror, przygodowe
Ocena metacritic:83/100

Jak wskazuje podtytuł, produkcja jest prequelem całej serii, bohaterami są ocalali z katastrofy śmigłowca członkowie oddziału specjalnego S.T.A.R.S. mający za zadanie zbadać sytuację w Raccoon City. Śmiałkowie próbują przebrnąć przez pełen zombie pociąg. Produkcja pozwala na zmianę kierowanej postaci w każdej chwili, spora część rozgrywki polega na współpracy obu bohaterów.

 


 

DLC:


 

 —


 

ODSŁONY SERII OCZEKUJĄCE NA PREMIERĘ:


 

 

ODSŁONY BEZ ZOMBIE ;)


 

– Resident Evil 4

– Resident Evil 5

– Resident Evil Revelations

Larone

Na Strefie zajmuje się głównie newsami, artykułami i recenzjami odcinków serialu TWD. W przeszłości udzielał się amatorsko w paru innych projektach. Kiedy najdzie go ochota, bawi się w krytyka filmowego (choć chyba podchodzi do kina zbyt optymistycznie). Poza Strefą: gorliwy widz serialowy, niestety nigdy nie zobaczył do końca Miasteczka Twin Peaks. Choć za popcornem nie przepada, gdyby mógł, większą część życia przesiedziałby w kinie. Dlaczego pisze na Strefie? Bo lubi :)

More Posts