Od wielu lat widzowie mogą oglądać pasjonujące seriale, które nierzadko rozmachem, efektami, wielomilionowym budżetom, czy też obsadą nie ustępują największym produkcjom hollywoodzkim. Ich popularność na Facebooku i Twiterze przebadały wspólnie merlin.pl i Sotrender. Przekonajcie się, które z seriali mają najwięcej fanów w mediach społecznościowych, które najbardziej ich angażują i jak na tle innych produkcji wypada The Walking Dead.

 Seriale, social media, TWD, Gra o tron, Słodkie kłamstewka

Każdy fan serialu Żywe trupy z niecierpliwością oczekuje dwóch okresów w roku: jesieni i początku nowego roku. To właśnie w październiku zaczyna się nowy sezon ukochanego przez fanów zombie serialu, aby na okres świąteczno-noworoczny zniknąć z ramówki stacji telewizyjnych i powrócić z początkiem lutego (taki schemat został przyjęty od drugiego sezonu The Walking Dead, gdyż w pierwszym sezonie było tylko 6 odcinków i zakończył się on jeszcze w tym samym 2010 roku, w którym się rozpoczął).

Początek roku to również ważna data dla fanów innych popularnych seriali: Gry o tron, House Of Cards czy Sherlocka. To jednak nie wszystkie seriale, jakie zostały przebadane pod kątem popularności w social mediach.

Wspólnie z Sotrender, partnerem badania, wzięliśmy na warsztat najpopularniejsze zagraniczne seriale emitowane na przestrzeni ostatniego roku, sprawdzając nie tylko liczbę fanów, ale również największe zaangażowanie, współzależności między fanami poszczególnych produkcji, najpopularniejsze wpisy. Sprawdziliśmy również, które oficjalne fanpage zagranicznych seriali mają najwięcej fanów z Polski – mówi Daria Duszyńska z biura prasowego Merlin.pl, pierwszej polskiej e-księgarni, dziś jednego z największych multistore’ów.

 

Co lubią na świecie, co lubią w Polsce?

Podium najpopularniejszych na Facebooku seriali amerykańskich uzbierało ponad 100 milionów fanów. Pierwsze miejsce należy do serialu komediowego The Big Bang Theory (Teoria Wielkiego Podrywu) opowiadający o losach dwóch genialnych fizyków – Sheldona i Leonarda. Ich losy na oficjalnym profilu na Facebooku śledzi niemal 34 mln osób. Drugie miejsce zajęli Rick Grimes i spółka! The Walking Dead gromadzi niespełna 32,5 miliona zwolenników. Ostatnia lokata przypadła kolejnemu serialowi komediowemu – Two And A Half Man (Dwóch i Pół) z Charlie Sheen’em, a następnie Ashtone Kutcherem w roli głównej. Dalsze miejsca zestawienia to kolejno: How I Met Your Mother (Jak poznałem Waszą Matkę), Glee, The Vampire Diaries (Pamiętniki Wampirów), Grey’s Anatomy (Chirurdzy), NCIS, Supernatural (Nie z tego świata) oraz Criminal Minds (Kryminalne Umysły).

Zestawienie najpopularniejszych fanpage'y serialowych na Facebooku - Polska i świat

W Polsce trendy są nieco odmienne w stosunku do światowej czołówki. Na miejscu pierwszym znajduje się serial komediowy How I Met Your Mother, który w badanym okresie miał największy udział Polaków – niemal 300 tys. na oficjalnym, zagranicznym fanpage’u. Produkcja serialu z Neilem Patrickiem Harrisem (znanym niegdyś z roli Doogi’ego Howsera) została zakończona w tym roku (31 marca 2014) z wynikiem 9 sezonów i 208 odcinków. Kolejna lokata należy do produkcji HBO – Gra o tron – na podstawie cyklu Pieśni Lodu i Ognia George’a R. R. Martina. Gra o tron ma bardzo silną pozycję na polskim Facebooku za sprawą oficjalnej strony Gra o tron HBO oraz fanowskiej Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży, wyróżniając się tym samym na tle reszty produkcji. Na najniższym stopniu podium uplasowały się  Pamiętniki Wampirów. Niestety w pierwszej trójce nie ma Żywych trupów.

Kolejne seriale w TOP10 zestawienia najpopularniejszych według liczby fanów z Polski to: Californication, The Walking Dead, Grey’s Anatomy, The Big Bang Theory, Pretty Little Liars (Słodkie Kłamstewka), Supernatural, Two And A Half Man. Popularność mierzy się nie tylko poprzez liczbę fanów, ale również dzięki ich zaangażowaniu w mediach społecznościowych.

 

„Lajki”, komentarze i „szery”

Badając zaangażowanie fanów, bierzemy pod uwagę wszystkie aktywności wykonywane w ramach fanpage’a. Każda z nich ma inną punktację, gdzie polubienie postu ma mniejszą wartość niż jego skomentowanie i udostępnienie – wyjaśnia Hubert Tworkowski z Sotrender, firmy badającej social media, partnera raportu „Najpopularniejsze seriale w social media”. Czas przyjrzeć się temu, które seriale wzbudzają w widzach najwięcej emocji w social mediach.

Facebook - posty TWD najbardziej emocjonujące

I tu nasz wielki triumf, gdyż The Walking Dead jest pierwsze! To Wasza zasługa! Serial ten w badanym okresie nie miał sobie równych pod względem aktywności fanów. Zapowiedź piątego sezonu emitowanego oryginalnie w AMC, a w Polsce na FOX TV była w czołówce najczęściej komentowanych na Facebooku postów dotyczących seriali. Duże zaangażowanie fanów w social mediach powodują także Gra o tron oraz Pretty Little Liars, a w dalszej kolejności: Grey’s Anatomy, The Vampire Diaries, Supernatural (Nie Z Tego Świata), Once Upon A Time (Dawno, dawno temu), The Big Bang Theory i Arrow.

Facebook - ranking najpopularniejszych postów serialowych

W raporcie ujęto również najpopularniejsze posty w badanym okresie. Szokiem może być wynik osiągnięty przez serial Suburgatory (Podmiejski Czyściec), którego fanpage ma 0,54 mln polubień. Film z oświadczynami jednego z bohaterów otrzymał największą liczbę punktów za łączną liczbę lajków, komentarzy i udostępnień pod tym postem – udostępniło go ponad 0,5 mln osób! Prócz wspomnianego filmu Suburgatory i zapowiedzi nowego sezonu The Walking Dead do najbardziej angażujących na Facebooku postów należały: zapowiedź nowego sezonu Once Upon A Time z hasłem „Frozen is coming to #Once UponATime” (to parafraza „Winter is coming” z serialu Gra o tron), złota myśl z komediowego serialu Cougar Town i zarejestrowane przez aktorów z Grey’s Anatomy ich wyzwanie w głośnym Iced Bucket Challenge.

 

Czy seriale mają płeć?

Czy można wskazać płeć serialu po tym, jaki procent populacji jego widzów to kobiety, a jaki to mężczyźni? Oczywiście! Merlin.pl i Sotrender ustalili, że wśród pań najpopularniejsze są profile następujących seriali: Twisted (W kręgu podejrzeń), Ravenswood, Being Mary Jane, When Calls The Heart czy Hart of Dixie (Doktor Hart). Kobiety na tych fanpage’ach to ponad 90% wszystkich fanów – te produkcje zdecydowanie są kobietami! Dziewczyny są dominującą grupą fanów również w przypadku Grey’s Anatomy, Glee, Dracula, The Following, Orphan Black, Bones (Kości), Pretty Little Liars czy Nashville.

Zdecydowanie „męskimi serialami” są Looking (Spojrzenia), Chozen i Black Sails (Piraci) – mężczyźni stanowią ponad 70% fanów na ich fanpage’ach. „Mniej męskie”, ale nadal z przewagą dominacji płci brzydszej są: Archer, Being Human (Być Człowiekiem), Californication, Vikings (Wikingowie), Agents of S.H.I.E.L.D., Arrow czy House Of Cards.

Najpopularniejsze seriale wśród kobiet i mężczyzn

Równowagę płci zachowują seriale: The Americans (Zawód: Amerykanin), z najbardziej zbliżonym balansem pomiędzy płciami, następnie kultowy serial HBO, True Detective z Matthew McConaughey i Woody Harrelsonem w rolach głównych, a czołową trójkę najbardziej „neutralnych płciowo seriali” zamyka Two And A Half Man (Dwóch i pół).

 

Osoby, które wybrały ten serial, oglądają również…

W przypadku widzów telewizyjnych produkcji można dostrzec zależności pomiędzy oglądaniem kilku seriali. Bo czy prawdziwy fan seriali jest w stanie ograniczyć się tylko do jednego tytułu? – Badając współzależności między fanami seriali, w sklepie internetowym sprawdzamy zazwyczaj, jakie inne produkty z kategorii były przeglądane lub kupowane przez osoby zainteresowane danym tytułem. Tak oto fani „House Of Cards” szukają często serialu „True Detective”, poszukujący „Gry o Tron” przeglądają m.in. „Breaking Bad”, a amatorzy „True Blood” są zainteresowani takimi tytułami, jak „Dexter”, „Pamiętniki Wampirów” czy „Fringe” – wymienia Daria Duszyńska z merlin.pl. Podobne współzależności zbadano również w ramach raportu merlin.pl i Sotrender. Autorzy sprawdzili, jakie inne strony „lajkują” fani najpopularniejszych seriali emitowanych w badanym okresie.

The Walking Dead - najpopulrniejsze inne seriale wśród fanów

Fani Żywych trupów najczęściej lubią również profil serialu Gra o tron – podobnie jest z fanami House Of Cards, oni również wybierają produkcję HBO. Zwolennicy Mad Men najczęściej pojawiają się na profilu współczesnej adaptacji najsłynniejszego detektywa czyli serialu Sherlock brytyjskiej BBC. Oglądający serial kryminalny NCIS, chętnie dają swoje „lajki” Criminal Minds, a widzowie Grey’s Anatomy lubią również Once Upon A Time.

 

Twitter należy do The Walking Dead!

Raport merlin.pl i Sotrender uwzględnił również popularność seriali na Twitterze. Tu dominują zombie z adaptacji komiksu Roberta Kirkmana – oficjalny profil @WalkingDead_AMC jest obserwowany przez ponad 3 miliony osób. Na pozostałych lokatach w pierwszej piątce Twittera są: The Big Bang Theory, Glee, Pretty Little Liars, Gra o Tron – każdy z wynikiem ponad 2 mln obserwatorów.

Zestawienie TOP10 najpopularniejszych seriali na Twitterze

Zastanawiacie się o czym najczęściej „ćwierka Twitter”? Wśród 10 najpopularniejszych serialowych informacji na tym portalu, trzy pierwsze miejsca związane są z Grą o tron. Najciekawsze jest, że tylko jedna z nich została stworzona przez oficjalny profil serialu HBO (dotycząca przedłużenia serii o kolejne dwa sezony), natomiast pozostałe 2 miejsca to parafraza hasła „Winter is coming” oraz wykorzystanie wizerunku tytułowego tronu w poście od House Of Cards.

Twitter - zestawienie najpopularniejszych wpisów serialowych

 

Wyniki raportu merlin.pl i Sotrender, „Najpopularniejsze seriale w sieci” zaprezentowano również w formie całościowej infografiki na tej stronie internetowej.

 

Ciekawi jesteśmy, jakie jeszcze seriale oprócz TWD oglądacie. Które należą do Waszych ulubionych? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach oraz na naszym forum.

 

W badaniu uwzględniono największe strony i profile seriali pod względem zaangażowania i liczby fanów znajdujące się na portalach Facebook.com i Twitter.com. Badaniem objęto profile polskie oraz zagraniczne. Dane obejmują okres od 1.02.2014 do 30.11.2014 roku.

Zajonc

Jeden z redaktorów Strefy. Główne zainteresowania „zombistyczne” to muzyka związana z serialem The Walking Dead oraz inspirowana klimatami zombie, śledzenie tematyki w kinematografii, grach komputerowych i nie tylko.

Zawiaduje działem: Wasza twórczość – prace Czytelników Strefy. Kontakt w celu nadsyłania prac: [email protected]

Główny administrator fanpage’u Strefy na Facebooku.

Odpowiedzialny za reaktywację kanału Strefy na YouTube.

Poza Strefą fan literatury fantasy i s-f, kryminałów, komiksów (w tym oczywiście Żywe Trupy) oraz mitologii nordyckiej.

More Posts

Follow Me:
Facebook