Zastanawialiście się kiedyś jakie są różnice między komiksem a serialem? Ogromne, a może drobne? Czekaliście kolejne 2 tygodnie, ale ani chwili dłużej. Czas zacząć naszą porównawczą przygodę. Jesteście gotowi? A może podekscytowani? Zaczynamy!

Zanim jednak przejdziemy do różnic pomiędzy komiksem a serialem, chciałbym zadać Wam jedno pytanko. Który z podpunktów:

  • okładki zeszytów;
  • intro w serialu;

uważacie za ciekawszy? Ciężko zdecydować nieprawdaż? Powodem tego jest to, że okładki nie mają muzyki, aczkolwiek posiadają swój urok w samym wyglądzie. Przejdźmy już do naszego celu. :)


 

Serial: Sezon 1 Odcinek 1

„Młody” Rick udaje się na stację, w celu zdobycia paliwa. A cóż tam spotyka? Zapewne każdy z Was pamięta tą słodziutką dziewczynkę.

KaS zombiegirlKaS ag

KaS dg

Headshot!

I po sprawie. Niestety Rick, to dopiero początek dla Ciebie, jak i wielu innych ludzi oraz „ludzi”.

 

Komiks: Zeszyt #1

Scena ta nie została zawarta w komiksie, aczkolwiek sama stacja benzynowa pojawia się dopiero w drugim zeszycie, o czym przekonacie się już za tydzień. :)


 

Serial

Rick i Shane gotowi do akcji.

Rick i Shane gotowi do akcji.

Scena dotycząca pościgu jest ważnym elementem ukazującym nam pewne fakty, o których przeczytacie za chwilkę. Policjantom udaje się zatrzymać, w dość miażdżący sposób przestępców. Po kilku strzałach oddanych przez oby dwie strony Rick dostaje kulkę w… Kamizelkę, jednak los nie jest miłosierny dla głównego bohatera. Jeden z bandytów zadaje mu celny strzał. Grimes niestety traci przytomność. A może stety, bo ominął on wiele niebezpieczeństw.

 

Komiks

KaS #14

Scena w komiksie zaczyna i kończy się na jednej stronie. Nie zawiera ona rozmowy bohaterów, jednak jasno przedstawia powód dla którego Rick znalazł się w szpitalu. Jak widzimy jedynymi funkcjonariuszami obecnymi podczas strzelaniny są Rick wraz z Shane’m, a przestępca jest tylko jeden.


 

Serial

KaS r

Bohater budzi się w szpitalu. Niestety w swoim pokoju, ani na korytarzu nie zastaje nikogo. Wszystko jest porozwalane poza jego zadbanym pomieszczeniem. Ciekawe czyż nie? Zostawiam to dla Was. ;) Przechadzając się po korytarzu napotyka drzwi z intrygującym napisem.

KaSddoi

Przyznajcie, że w pierwszej chwili też tak przeczytaliście. Zauważywszy dziwne ręce, próbujące przedostać się na drugą stronę, odsuwa się z przerażeniem. Wychodząc na zewnątrz jest świadkiem okropnego widoku. Dziesiątki martwych ciał leżących nie tylko na ziemi, ale również na przyczepie ciężarówki.

 

Komiks

Tak jak w serialu bohater budzi się w szpitalu. Poszukuje on jakiejkolwiek żywej osoby, jednak napotyka jedynie martwych oraz „żywych” szwendaczy. Podchodząc pod wejście do bufetu postanawia odblokować drzwi i wejść do środka. Popełnia on ogromny błąd, o którym przekonuje się od razu. Schodami „ucieka” do parkingu, blokując za sobą drzwi paskiem od spodni.

KaS ku


 

Serial

Scena wielbiona przez fanów zarówno przeglądających, jak i tworzących memy. Zapraszam chętnych do obejrzenia webisode’u o powstaniu poniższego szwendacza o tutaj.

KaSbg

Komiks

Po wyjściu z budynku napotyka rower, a przy nim znana i wspomniana już przeze mnie postać. Aż serce się kraje na ten widok… Rickowi. ;)

KaS kbg


 

Serial

Rick w pośpiechu na skradzionym rowerze udaje się do swojego domu, w którym nie znajduje swojej rodziny. To w tym momencie wydaje mu się, że wszystko czego jest świadkiem jest jedynie koszmarem. Po wyjściu z domu zauważa jakąś postać, lecz nie jest pewien kim ona jest. Po chwili obrywa łopatą od Duane’a Jones’a prosto w głowę. Obudziwszy się zdaje sobie sprawę z tego, że jest przywiązany do łóżka. Poznaje on Morgana oraz jego syna. Pewny, że Morgan zabił człowieka, Rick zostaje uświadomiony, że był to jeden ze szwendaczy (w tym momencie następuje smutna chwila, bo jak wiemy w całym serialu nie padło ani razu słowa na „z”, a z panem lektorem tak). Również otrzymuje cenne informacje o tym jak świat w tej chwili wygląda. Ugryzienie = pewna śmierć. Grimes zauważa, że żona, a także matka Jones’ów przemieniła się i nie ma już dla niej nadziei.

Komiks

Bohater zabiera ze sobą rower i rusza w stronę domu. Dzielnica, w której mieszka Grimes jest zniszczona przez zapewne łupieżców. Swój dom zastaje w opłakanym stanie. Żywność oraz część ubrań została skradziona, bądź zabrana przez rodzinę bohatera. Podkreślonym elementem jest obraz przedstawiający rodzinę Ricka.

KaS #15

Po wyjściu na zewnątrz otrzymuje on solidne orzeźwienie łopatą w głowę. W porównaniu z serialem, Morgan nie jest agresywny, lecz przesadnie lękliwy, a nawet zwraca uwagę synkowi, że uderzył człowieka, a nie szwendacza. Po przebudzeniu Grimes wraz ze starszym Jones’em wyjaśnia sobie wszystko. Możemy zauważyć i tutaj, że Morgan jest optymistą i wierzy, w to, że główny bohater odnajdzie swoją rodzinę.


 

Serial

Następnego dnia nabywa on nowej umiejętności, a dokładniej jak zabić szwendaczy kijem baseballowym. We trójkę udają się do domu Ricka, w którym brakuje nie tylko ubrań, ale także rodzinnych zdjęć. Jest to potwierdzeniem dla naszego bohatera, że Lori wraz z Carlem opuścili dom. Morgan sugeruje mu Atlantę, jako że jest ona celem wielu osób, którym udało się do tej pory przetrwać. Po chwili namysłu udają się na posterunek policji, w którym pracował Rick. Biorą tam jedną z niewielu kąpieli w ich życiu, podczas apokalipsy. „Pożyczają” karabiny, amunicję, po czym odjeżdżają samochodami w przeciwnym kierunku. Starszy Jones wyżywa się na szwendaczach przy użyciu nowiutkiego karabinu, lecz w dalszym ciągu nie jest on w stanie zabić swojej ukochanej, zaś Grimes wraca się by zabić zarażonego, którego spotkał przy szpitalu po czym rusza w drogę, by odnaleźć swoją rodzinę.

KaS rwg

Komiks

Faceci udają się na zakupy? O tak, ale zamiast do marketu wchodzą do budynku, w którym pracował Rick. Zabierają ze sobą amunicję, strzelbę oraz karabin, lecz nie tylko to. Grimes nadal czuje się, jak na służbie i żyć bez swojego munduru nie potrafi. ;) Po wyjściu na parking Rick daje Morgan’owi kluczyki do radiowozu (co jest dość dziwne, bo kilka stron wcześniej nasz bohater dziękuje mu za podwózkę, więc po co mu inny samochód?). Gdy już opuszczają to miejsce Rick podjeżdża pod szpital i zabija ze łzami w oczach szwendacza, obok którego leżał rower. Po tym wydarzeniu wyjeżdża z miasteczka w kierunku Atlanty.KaS kta


 

W pierwszym odcinku, jak i zeszycie możemy zaobserwować wiele podobieństw. Owszem jest kilka dodatkowych scen, których nie ma w jednym lub w drugim. Jednak nie jest to, aż tak drastyczne byśmy czuli, jakby to były dwa osobne tytuły. Zobaczymy jak będzie to wyglądało dalej. Czy nadal będziemy mówili o przeważającej ilości podobieństw czy może wejdziemy w erę różnica goni różnicę.

Mam nadzieję, że odpowiada Wam mój styl pisania. ;) Piszcie śmiało w komentarzach co sądzicie o porównaniu, a także o tym czy mam poprawić jakiś element w moich przyszłych artykułach porównawczych.

Źródła:

PyroTeknicx

Redaktor Strefy Walking Dead

Od roku pisze porównania z cyklu „Komiks a Serial”, a od siódmego sezonu w każdą niedzielę prowadzi dyskusje na TeamSpeaku dotyczące najnowszego odcinka, podczas emisji serialu.

Prywatnie mol książkowy, wielbiciel filmów produkcji amerykańskiej oraz słuchacz wszelakiej muzyki. Zainteresowanie grami przerodziło się w tworzenie serwisów, serwerów, w tym głosowych oraz udzielanie się na różnych portalach dotyczących seriali oraz gier.

More Posts - Website