Nie podejrzewałem, że czeka na mnie prawdziwa, pełna emocji przygoda. Do tematu podszedłem sceptycznie, gdyż nie jestem fanem audiobooków, w zasadzie to mogłyby dla mnie nie istnieć, ale Żywe trupy wydane przez Studio Sound Tropez to nie jest audiobook, tylko słuchowisko a to zupełnie inna bajka, o której opowiem Wam poniżej.

sluchowisko01-01

Do zapoznania się z Żywymi trupami. Tom 1 i 2 zabierałem się ładnych kilka miesięcy, nie umiem nawet ocenić, ile dokładnie. Ostatecznie bardzo się cieszę, że mobilizacja wzięła górę nad nieufnością i lenistwem, bo Żywych trupów słucha się z prawdziwą przyjemnością.

Z pewnością pierwszym spostrzeżeniem, słysząc o audio adaptacji komiksu jest, że to raczej niemożliwe – przecież w tego typu powieści olbrzymią rolę narracyjną ma obraz, który zastępuje nam zdecydowaną większość opisów i elementów narracji. W przypadku słuchowiska Żywe trupy tę funkcję spełniły efekty dźwiękowe oraz narrator (Krzysztof Banaszyk).

Słuchając adaptacji komiksu cały czas nasze zmysły są atakowane trzaskami, wrzaskami, tupnięciami, chrupnięciami. Efekty dźwiękowe wykonane przez ekipę Sound Tropez są bardzo dobrze. Doskonale orientujemy się, kiedy bohater biegnie, skrada się, strzela (akurat strzały powinny być znacznie głośniejsze, ale twórcy zapewne zrezygnowali z bardzo wiarygodnego przedstawienia wystrzałów na rzecz dobra naszego słuchu), czy też łamie gałąź lub kończyny zombie. Dźwięki związane z żywymi trupami są ogólnie genialnie obrzydliwe.

sluchowisko01-02Zdecydowanie trzeba zwrócić też uwagę na fenomenalną muzykę wykorzystaną w słuchowisku. Oprócz fabuły, która jest dziełem Kirkmana, jest to dla mnie najsilniejszy element wydawnictwa. Znakomicie wprowadza klimat amerykańskiej prowincji, ale także grozy, niepokoju czy wręcz odwrotnie: chwil spokojnych i prawie beztroskich.

Zastrzeżenia mam niestety do aktorów, a w zasadzie do barwy męskich głosów. Poza kilkoma wyjątkami nie byłem w stanie odróżnić głosów poszczególnych mężczyzn wcielających się w bohaterów Żywych trupów. W przypadku dialogów pomiędzy Rickiem (Jacek Rozenek) a Shanem (Szymon Bobrowski), Dalem (Wojciech Żołądkowicz) bądź Tyreesem (Robert Czebotar) musiałem czekać na moment, gdy padnie imię bohatera lub w opis sytuacji włączy się lektor. Bardzo charakterystyczny męski głos został przypisany Herschelowi (Stanisław Załuski), chociaż i tak zdarzyło mi się raz pomylić go z Allenem (Roch Siemianowski).

sluchowisko01-07Biorę pod uwagę, że na moją ocenę mógł mieć wpływ czas, który poświęcałem jednorazowo na słuchowisko – z reguły nie było to dłużej niż 10-15 minut. Może po prostu w tak krótkich fragmentach nie zdążyłem się dostatecznie przyzwyczaić się do aktorów, aby móc ich bez problemu odróżniać.

Pozostając jeszcze przez chwilę przy osobach wcielających się postacie stworzone przez Kirkmana, chciałem również pochwalić część obsady. Bardzo przyjemnie słuchało się Anny Dereszowskiej – komiksowej Lori – która znakomicie potrafiła oddać emocje targające bohaterką. Świetnie zagrany był również Carl (Aleksander Brunzlow) – w polskich filmach i serialach z reguły młode postacie są wokalnie odgrywane bez wyrazu – więc tym bardziej należy się duże uznanie dla młodego aktora. Generalnie gra aktorska w Żywych trupach stoi na wysokim poziomie – zaledwie kilka razy (do zliczenia na palcach jednej ręki) odniosłem wrażenie, że jakaś kwestia została wypowiedziana nieco sztucznie.

sluchowisko01-03Osoby, które czytały komiks (w tym ja) mogłyby powiedzieć: po co nam słuchowisko, skoro jesteśmy już po lekturze tej części historii Ricka Grimesa? Osobiście uważam, że po pewnym czasie, który minął od lektury pierwszego tomu opowieści Roberta Kirkmana, z chęcią odświeżyłem sobie tamte wydarzenia. Zwłaszcza, że słuchowisko  nadało im nieco inną formę. Uspokajam jednak – fabuła jest bez zmian!

Pierwsza część adaptacji Żywych trupów podzielona została na 12 zeszytów i łącznie trwa 2 godziny 56 minut.

Pełna obsada:
Krzysztof Banaszyk – Narrator
Anna Dereszowska – Lori
Maria Seweryn – Carol
Jacek Rozenek – Rick
Szymon Bobrowski – Shane
Marcin Przybylski – Glenn
Sylwia Nowiczewska – Andrea
Anna Sroka – Donna
Aleksandra Grzelak – Maggie
Wojciech Żołądkowicz – Dale
Mariusz Bonaszewski – Ottis
Roch Siemianowski – Allen
Piotr Grabowski – Jim
January Brunzlow – Chris
Joanna Kudelska – Amy
Karolina Amirian – Julie
Robert Czebotar – Tyreese
Miłogost Reczek – Morgan
Stanisław Załuski – Herschel
Sławek Czyrnek – Bandyta
Aleksander Brunzlow – Carl
Stanisław Reczek – Duane
Kaja i Nadia Brunzlow – Ben i Billy

sluchowisko01-09Słuchowisko Żywe trupy. Tom 1 i 2 śmiało mogę polecić wszystkim – fanom serialu, komiksu, słuchowisk, a także audiobooków. Uważam, że każdy będzie czerpał przyjemność z przesłuchania tej adaptacji, zwłaszcza, że nie jesteśmy ograniczeni w sposobie odtwarzania. Studio Sound Tropez przygotowało wydania w formie CD-MP3, jak i MP3 do pobrania, możemy więc zgrać egzemplarz na odtwarzacz MP3, czy telefon lub „odpalić” na odtwarzaczu CD gromadząc się przy nim w szerszym gronie, niczym w erze świetności radia.

Istotny będzie również fakt, że poszczególne części nie są w wygórowanych cenach – obecnie należy się liczyć z kosztem 31,41 zł za wydanie CD i 26,91 za format MP3. Zamówienia można składać na stronie wydawcy: www.soundtropez.pl lub w większości sklepów zajmujących się sprzedażą audiobooków.

 

Z ostatniej chwili! Wczoraj Sound Tropez ogłosiło, że Żywe trupy. Tom 5 i 6 zostaną wydane jeszcze w październiku tego roku. Ujawniono również, że Janusz Chabior wcieli się w rolę Gubernatora. Postać ta będzie tzw. trzecią drogą – twórcy adaptacji postanowili nie inspirować się jednoznacznie ani postacią z komiksu, ani z serialu.

Poniżej możecie przekonać się, jak będzie brzmiał Gubernator:

Zajonc

Jeden z redaktorów Strefy. Główne zainteresowania „zombistyczne” to muzyka związana z serialem The Walking Dead oraz inspirowana klimatami zombie, śledzenie tematyki w kinematografii, grach komputerowych i nie tylko.

Zawiaduje działem: Wasza twórczość – prace Czytelników Strefy. Kontakt w celu nadsyłania prac: [email protected]

Główny administrator fanpage’u Strefy na Facebooku.

Odpowiedzialny za reaktywację kanału Strefy na YouTube.

Poza Strefą fan literatury fantasy i s-f, kryminałów, komiksów (w tym oczywiście Żywe Trupy) oraz mitologii nordyckiej.

More Posts

Follow Me:
Facebook