W dniach 20-26 lipca 2015 r. zapraszamy Was do Stargardu Szczecińskiego na OldTown Festival, czyli imprezę plenerową utrzymaną w klimacie postapokaliptycznego science-fiction. To prawdziwa gratka dla fanów Mad Maxa, Fallouta, Metro 2033 i wielu innych dzieł popkulturowych, które skupiają się na ukazaniu wizji świata po zagładzie nuklearnej.

 odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński

Kiedy, gdzie i dlaczego?

OldTown Festival odbywająca się cyklicznie w sezonie wakacyjnym na opuszczonym lotnisku nieopodal Stargardu Szczecińskiego. Przez cały tydzień uczestnicy mają okazję współtworzyć realia świata po zagładzie nuklearnej, brać udział w grze terenowej z dziesięcioletnią tradycją oraz bawić się na części festiwalowej. W tym roku impreza będzie organizowana w dniach 20-26 lipca br.

Nie można przegapić takie okazji, zwłaszcza jak się kocha klimaty postapokaliptyczne. A przecież 10 lat tradycji organizowania OldTown zobowiązuje, więc impreza na pewno będzie przednia.

StrefaWalkingDead.pl obejmuje tegoroczny festiwal swoim patronatem.

 

odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński

 

OldTown na Kickstarterze

W tym roku po raz pierwszy twórcy OldTown Festival organizują kampanię na Kickstarterze. Ma ona na celu zebranie środków, które pozwolą na uczynienie imprezy jeszcze lepszą i ciekawszą, niż była do tej pory. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone m.in. na zakup generatora prądu i sprzętu nagłaśniającego oraz wynajęcie buldożera. Oczywiście, OldTown Festiwal odbędzie się niezależnie od wyniku zbiórki – cała kampania jest tylko „upgradem” dotychczas istniejącej bazy festiwalowej. Dodatkowo, bardzo ciekawa jest formuła zorganizowanej kampanii pozwalająca na zwiększanie jakości nagród w zależności od zainteresowania biletami i akcją crowdfundingową.

Więcej na stronie: www.kickstarter.com. Spieszcie się, zostało już tylko 5 dni, aby wesprzeć imprezę i zgarnąć ekstra pamiątki!

 

Gra terenowa w postapokaliptycznym świecie

Przez pierwsze trzy doby cały teren festiwalu staje się miejscem niezwykłej gry terenowej. Realia gry odzwierciedlają prawdopodobną rzeczywistość zniszczoną wojną nuklearną, której akcja dzieje się za sto lat od dziś. Narzuca to specyficzną konwencję zarówno scenerii, jak i akcji, znaną z wielu filmów, książek i gier.

Każdy uczestnik odgrywa wykreowaną przez siebie postać w stworzonym specjalnie na potrzeby gry miasteczku i jego okolicach, mając realny wpływ na toczące się wydarzenia i zmagając się z trudnymi wyborami dotyczącymi przetrwania własnego i innych. Miejsce akcji – opuszczone lotnisko w Kluczewie – jest ogromne i niezwykle klimatyczne.

 

odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński

Opuszczone hangary lotnicze, ruiny budynków oraz porośnięte trawą pasy startowe pozostawione do eksploracji dla uczestników pozwalają na autentyczne poczucie atmosfery porzuconej cywilizacji. Także ubiory graczy, wygląd budowanych przez uczestników obozowisk, pojazdy, przedmioty fabularne przygotowywane przez organizatorów – wszystko w grze jest tworzone z myślą o jak najatrakcyjniejszym oddaniu postnuklearnych realiów.

Fabuła jest kontynuowana od pierwszej edycji OldTown, tworząc w tym momencie dziesięcioletnią sagę. Bohaterami, w których wcielają się gracze, są ludzie, którzy przetrwali i ich potomkowie. Dzięki temu świat kreowany na OldTown Festival ma bogatą historię, własną ekonomię, gospodarkę i legendy.Nowi gracze wkraczają w samodzielnie funkcjonujące społeczeństwo, zaś starzy wyjadacze kontynuują wątki rozpoczęte w poprzednich latach. Taki rodzaj zabawy nazywa się LARPem (ang. Live Action Role-Playing) i zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

 

Artystyczne wariacje w klimacie postapokalipsy

Po zakończeniu gry festiwal trwa jeszcze trzy dni, nadal trzymając się konwencji postapokaliptycznej. Odbywają się różnego rodzaju zawody sportowe, od “rzutu kapslem” poprzez różnego rodzaju gry siłowe i zręcznościowe do rozgrywek juggera – gry sztandarowej dla klimatu postapokaliptycznego, opartej luźno na zasadach rugby. Zaczynają się także koncerty i imprezy taneczne do białego rana, pojawiają się amatorskie występy teatralne, pokazy tańca z ogniem i fajerwerki.

 

odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński

Cały blok atrakcji poświęcony jest twórczości artystycznej związanej z klimatem postapokalipsy – warsztaty tworzenia i postarzania strojów, projektowania i wytwarzania biżuterii, ozdabiania tkanin, obróbki metalu, produkcji tzw. bezpiecznej broni, podstaw makijażu i charakteryzacji. Oprócz tego odbywają się konkursy z nagrodami, które wymagają od uczestników zarówno wiedzy, jak i kreatywności, na przykład w rozpaleniu ognia czy wytworzeniu improwizowanej broni w określonym czasie. Jednocześnie prawie cały czas odbywają się prelekcje, wykłady, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.

 

Społeczność wokół OldTown Festival

W tworzenie OldTown Festival jest zaangażowanych prawie 50 osób. W gronie organizatorów są osoby w różnym wieku i różnych zawodów, którzy przez cały rok przygotowują z zapałem trwającą tydzień imprezę. Z roku na rok festiwal i jego rozmach stają się coraz większe, potrzeby organizacyjne także, wciąż jednak OldTown Festival jest tworzony całkowicie non-profit, dzięki wspólnej pasji całego zespołu organizatorów. Efekty tej pracy oddają opinie uczestników, którzy po zakończeniu imprezy wypełniają ankiety zwrotne – 87% uczestników uważa, że organizatorzy są pomocni i są zadowoleni z ich wsparcia.

 

odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński

Ankiety służą też ewaluacji festiwalu, rozszerzaniu jego oferty oraz badają zadowolenie uczestników. W tym miejscu wyniki mówią za siebie: 90% uczestników jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych z gry na OldTown Festival i 92% uczestników ma zamiar przyjechać w roku kolejnym na OldTown. Zainteresowanie festiwalem widać także w mediach społecznościowych, gdzie wokół OldTown powstała już kilkutysięczna wspólnota fanów, która spotyka się na sygnowanych przez OldTown Festival wydarzeniach – OldTown Pubbing, OldTown Sylwester czy majowy OldTown Weekend.

 

Informacje o OldTown Festival 2015

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20-26 lipca. Przyjazd na teren imprezy i akredytacja przewidziana jest na poniedziałek.

Po trwającym od wtorku do czwartku LARPie na uczestników festiwalu czekają atrakcje części artystycznej, która rozpoczyna się już w czwartkowy wieczór i trwa do niedzieli. Tydzień oderwania od rzeczywistości i niezwykła przygoda w postapokaliptycznym świecie to propozycja organizatorów na urlop czy wakacje dla każdego, kto skończył osiemnaście lat.

 

odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński

 

Garść liczb

  • 386 osób – tylu uczestników brało udział w rekordowym OldTown 2014.
  • Impreza organizowana jest już 11 raz, nieprzerwanie od 2005 r.
  • Grono organizatorów i pomocników liczy sobie blisko 50 osób.
  • Mistrzowie Gry przygotowali na potrzeby LARPa kilka tysięcy przedmiotów fabularnych i ponad 40 postaci, które urozmaicały fabułę.
  • W mediach społecznościowych wokół OldTown zebrało ponad 3,5 tysiąca osób (stan z kwietnia 2015 r.) – OldTown na Facebooku.
  • LARP toczy się nieprzerwanie przez około 70 godzin, niezależnie od pory dnia.
  • Nad przebiegiem gry czuwa zespół Mistrzów Gry wraz z około 40 pomocnikami.
  • W miasteczku obecne jest ponad 12 różnorodnych frakcji, do których gracz może się dołączyć i uczestniczyć w ich poczynaniach.

Oficjalna strona: oldtownfestival.net

 

Nie może Was zabraknąć na OldTown Festival – widzimy się w Stargardzie Szczecińskim w lipcu!

odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczecińskiodltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczecińskiodltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński odltown festival 2015 - gra terenowa - larp - stargard szczeciński

Zajonc

Jeden z redaktorów Strefy. Główne zainteresowania „zombistyczne” to muzyka związana z serialem The Walking Dead oraz inspirowana klimatami zombie, śledzenie tematyki w kinematografii, grach komputerowych i nie tylko.

Zawiaduje działem: Wasza twórczość – prace Czytelników Strefy. Kontakt w celu nadsyłania prac: [email protected]

Główny administrator fanpage’u Strefy na Facebooku.

Odpowiedzialny za reaktywację kanału Strefy na YouTube.

Poza Strefą fan literatury fantasy i s-f, kryminałów, komiksów (w tym oczywiście Żywe Trupy) oraz mitologii nordyckiej.

More Posts

Follow Me:
Facebook