Początek roku to zwykle czas najróżniejszych podsumowań tego, co działo się w minionym. Nie inaczej jest w Strefie. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dziesięciu filmów o żywych trupach, które ukazały się w 2013 roku.

 podsumowanie2013

W naszym podsumowaniu znalazły się dwa blockbustery; pozostałe produkcje najprawdopodobniej nigdy nie trafią do świadomości szerszej publiczności.

 

Pierwszym z prezentowanych filmów jest znany chyba wszystkim fanom gatunku World War Z z Bradem Pittem w roli głównej.

Ocena: 6,7*

Wśród aktorów występujących w filmie nie znajdziemy zbyt wielu znanych nazwisk. W World War Z, oprócz wspomnianego Brada Pitta, pojawili się jeszcze David Morse i Matthew Fox.

Film opowiada o próbie odkrycia przez byłego pracownika ONZ Gerrego Lane’a (Pitt) lekarstwa, które powstrzyma dziesiątkującą ludzkość epidemię zombie. W obrazie oglądamy specyficzną wizję żywych trupów, którą zafundował widzom reżyser, Marc Forster.

Bratt Pitt dzięki udziałowi w World War Z śmiało może pochwalić się udziałem w produkcji, która zarobiła ponad pół miliarda dolarów (dokładnie 539,5 mln. $) i stała się najbardziej kasowym filmem w karierze aktora. Budżet obrazu oscylował w granicach 260 mln. dol.**

 

Kolejną mainstreamową propozycją jest Warm Bodies (Wiecznie żywy).

Ocena: 6,5*

W Warm Bodies ujrzymy nieco więcej rozpoznawalnych aktorów. Pierwszoplanowe role zagrali: Nicholas Hoult (m.in. Był sobie chłopiec, X-Men: Pierwsza klasa) oraz Teresa Palmer (Grudge – Klątwa 2, Jestem numerem cztery). Ich partnerami są Rob Corddry, Dave Franco i John Malkovich.

Horroro-komedia opowiada o losach „nastoletniego” zombie, który zakochuje się w żywej nastolatce i od tego czasu jego „życie” zmienia się o 180 stopni.

Warm Bodies okazało się niezłym sukcesem finansowym. Przy budżecie wynoszącym 57 mln. dol. film zarobił ponad 119,5 mln. dolarów.**

 

Przechodzimy do części z filmami, o których mogliście wcześniej nie słyszeć. Będą to pozycje niszowe, niskobudżetowe, krótkometrażowe, klasy co najwyżej C lub wszystko razem. Przyjęliśmy kolejność wg oceny na portalu Filmweb. Należy jednak pamiętać, że prezentowane niżej obrazy nie zostały obejrzane przez wielu widzów, więc ze względu na niewielką ilość głosów ich nota może być zawyżona.

 

Na początku prezentujemy Midget Zombie Takeover – amerykański horror-komedia.

Ocena: 10* (film oceniła jedna osoba, więc ocena jest niemiarodajna)

Opowieść o grupie studentów, którzy zorganizowali w basenie imprezę. Spotkanie zostaje zakłócone przez atakujące zombie.

 

Cargo to krótkometrażowa produkcja rodem z krainy kangurów; finalista TROPFEST – odbywającego się w Australii największego festiwalu filmów krótkometrażowych.

Ocena: 7,5*

Podczas epidemii żywych trupów mężczyzna, który sam jest zainfekowanych stara się uchronić przed okropnym losem swoją córeczkę.

Poniżej możecie obejrzeć cały, 7-minutowy obraz.

 

Kolejnym filmem o nieumarłych, który ukazał się w 2013 roku jest Zombie Hunter.

Ocena: 4,1*

„Dzieło” Kevina Kinga opowiada o niemającym nic do stracenia Łowcy (Martin Copping), który podróżuje czarnym Camaro i stara się zostawić przeszłość za sobą. W Zombie Hunter jedyną gwiazdą jest aktor kina akcji Danny Trejo (m.in. Od zmierzchu do świtu, Maczeta).

 

Amerykański przemysł filmowy również wypuścił do kin w 2013 roku The Demended.

Ocena: 4,1*

Aktorzy występujący w produkcji to głównie ludzie młodzi, przeważnie debiutujący na srebrnym ekranie. Wcielają się w grupę znajomych, która spędza weekend za miastem. W tym czasie ma miejsce atak biologiczny, którego następstwem są zombie.

 

Ostatnio również Kanadyjczycy przygotowali obraz pełen krwiożerczych potworów – 13 Eerie.

Ocena: 3,8*

13 Eerie opowiada o grupie młodych kryminologów, którzy przybywają na opuszczoną wyspę. Wyspa staje się wkrótce miejscem przerażających wydarzeń. W filmie występują mniej znani aktorzy. Najbardziej rozpoznawalny z obsady horroru jest grający głównie drugoplanowe role Brendan Fehr (m.in. serial Roswell: W kręgu tajemnic).

 

Fantazja twórców Knight of the Dead przenosi motyw żywych trupów do średniowiecza, do czasów wypraw krzyżowych.

Ocena: 3,3*

Film to opowieść o rycerzach uczestniczących w krucjacie, którzy starając się ochronić Świętego Graala muszą zmierzyć się nie tylko z ludźmi, ale także z zombie.

 

Gdy w film zaangażowany zostaje Uwe Boll, to można spodziewać się… klapy. Niemiecki reżyser zwany „światowym liderem w adaptacjach gier komputerowych” jest producentem Zombie Massacre, znanej również jako Apocalypse Z.

Ocena: 2,6*

Twórcy „dzieła” pragnęli wykorzystać sukces pierwszego w tym zestawieniu World War Z. W filmie ukazana została „walka” czterech śmiałków (żołnierz i trzej najemnicy) z nieumarłymi. Ciekawostką jest występ wspomnianego Uwe Bolla w roli prezydenta USA.

 

Przyczyną wybuchu epidemii zombie w różnych filmach były już chemikalia, wirusy, nieznane czynniki, ale narkotyki? Takie atrakcje zapewni widzom Bath Salt Zombie.

Ocena: 2,5*

Nowy Jork jest zalany przez ćpunów. Co gorsza, młody chemik tworzy narkotyk, który przemienia zażywającego w krwiożerczego potwora. Efekty są łatwe do przewidzenia.

 

Oczywiście wymienione w zestawieniu produkcje to nie wszystkie filmy o zombie, jakie pojawiły się w 2013 roku. Niestety większość z nich (także tych wymienionych w zestawieniu) nie jest warta polecenia szerszej publiczności – strawić je mogą jedynie najzagorzalsi entuzjaści gatunku i kina „wybitnie niezależnego”.

Rok 2013 nie był lepszy pod względem jakości i ilości ekranizacji o zombie od lat poprzednich. W 2012 do kin trafił: Resident Evil: Retrybucja – piąta część popularnej serii o zabójczej Alice. Widzowie mieli również okazję zapoznać się z animowanym Resident Evil: Potępienie oraz Abraham Lincoln kontra zombie inspirowanym najgorszym Abraham Lincoln: Łowca wampirów. Wyjątkowo w zombie apokalipsę w kinie obfitował 2011 rok, gdy filmów było około dwa razy więcej niż 2013.

 

*Oceny filmów pochodzą z serwisu Filmweb (stan aktualny na dzień 29 grudnia 2013 r.).
** wg danych z BoxOffice (stan aktualny na dzień 29 grudnia 2013 r.).

Zajonc

Jeden z redaktorów Strefy. Główne zainteresowania „zombistyczne” to muzyka związana z serialem The Walking Dead oraz inspirowana klimatami zombie, śledzenie tematyki w kinematografii, grach komputerowych i nie tylko.

Zawiaduje działem: Wasza twórczość – prace Czytelników Strefy. Kontakt w celu nadsyłania prac: [email protected]

Główny administrator fanpage’u Strefy na Facebooku.

Odpowiedzialny za reaktywację kanału Strefy na YouTube.

Poza Strefą fan literatury fantasy i s-f, kryminałów, komiksów (w tym oczywiście Żywe Trupy) oraz mitologii nordyckiej.

More Posts

Follow Me:
Facebook