Bohaterki „The Walking Dead” – dlaczego zawsze muszą mieć pod górkę?

 BohaterkiTWD

       Bohaterki „The Walking Dead” to bardzo ważny element ogólnej scenerii serialu. Jego twórcy co roku chełpią się tym, jak dużo uwagi poświęcili wszystkim protagonistkom i jak wiele można od nich oczekiwać, co oczywiście ma być dla widza potwierdzeniem zaplanowanej wielowymiarowości ich rysów charakterologicznych. Szkoda jedynie, że z perspektywy tegoż właśnie widza sytuacja wygląda całkowicie odwrotnie. Bardzo często padają głosy, że serial ma problem z kobietami z racji tego, iż nie radzi sobie z tym co generalnie oferują. Po przeanalizowaniu wszystkich dotychczasowych pięciu serii można dojść do wniosku, że ten argument jest jak najbardziej trafny, gdyż jak dotąd żadna „heroinaŻywych Trupów” poza niedawno wprowadzoną Deanną, nie może pochwalić się przynajmniej poprawnie poprowadzonym rozwojem. Jest to tym bardziej dziwne, ponieważ męska część składu posiada kilka naprawdę imponujących perełek co dowodzi temu, że jednak twórcy potrafią rozwijać swoje postaci. Pojawia się zatem pytanie, co jest powodem tak tragicznego wręcz stanu rzeczy po żeńskiej stronie obsady? 

(więcej…)

Żywy przegląd – „Conquer”

conquer -intro

Szczerze mówiąc, czuję się trochę finałem oszukany, bo patrząc na jego tytuł można było spodziewać się jakiegoś dosłownego podboju (w końcu Wolves not far). Jak się jednak okazało miał on raczej wymiar symboliczny – Rickowi i reszcie, wreszcie udało się podbić Alexendrię dla zasad, pasujących do post apokaliptycznych realiów. Jak to w podręcznikowych finałach bywa Conquer pozwoliło nam odpowiedzieć sobie na pytanie: czy poruszane we wcześniejszych odcinkach tematy miały w ogóle sens i do czego doprowadziły? Chęć jak najbardziej efekciarskiego domknięcia kolejnego rozdziału historii widać było bardzo mocno. Scott M Gimple pragnął najwyraźniej byśmy zachłysnęli się z wrażenia, w ostatnich piętnastu minutach finału i zalał nas prawdziwą falą punktów kulminacyjnych. Jednak, o ile mniejsze wątki skończyły się w sposób w miarę satysfakcjonujący, to jednocześnie przykryły i zniszczyły najważniejszą z mojego punktu kwestię niereformowalnego Pete’a. 

(więcej…)

Autor: | 5-04-2015 8:00|Categories: Recenzje, Serial, Sezon 5|Tags: , , , |5 komentarzy

„Conquer” (finał sezonu 5) – wgryz w odcinek

Conquer-wgryz       Norman Reedus promując finał piątego sezonu „The Walking Dead” powiedział, że materiał który czeka na widzów sprawi, iż będą oni chcieli wyrzucić swoje telewizory przez okno. Jego słowa okazały się w tym przypadku 100% prawdą tylko szkoda, że powód tej reakcji był zgoła odmienny od tego, który zapewne aktor miał na myśli. Owszem, „Conquer” wywołał u mnie niewyobrażalne pokłady szoku i lekkiego rozzłoszczenia, ale bynajmniej nie ze względu na powalającą jakość materiału czy zadziwiające momenty. Prawdę powiedziawszy, S05E16 było jednym wielkim rozczarowaniem wynikającym nie tylko z kompletnie zaprzepaszczonego potencjału fabularnego, ale również ze względu na masę mniejszych bądź większych niedociągnięć, w tym również błędów edytorskich. Jestem szczerze zawiedziony sposobem w jaki twórcy postanowili zwieńczyć S5, przy czym moje negatywne reakcje ulegają spotęgowaniu z chwilą przywołania z pamięci naprawdę wysokiego poziomu poprzedzających finał odcinków.

(więcej…)

„Try” – wgryz w odcinek

Try-wgryz w odcinek       Odcinki przedfinałowe to materiał, w stosunku do którego zawsze ma się wygórowane oczekiwania. Z jednej strony wielkimi krokami zbliżamy się do wyczekiwanego „grande finale„, a więc chcemy aby wszystko nabrało szybkiego tempa, a z drugiej liczymy na zgrabne i stopniowe domykanie pobocznych wątków, po to aby na końcu skupić się już tylko i wyłącznie na głównych, które finalnie zdefiniują charakter sezonu. Epizod „Try” pod tym względem miał wyjątkowo nieciekawe położenie, ponieważ nie tylko musiał utrzymać wysoki poziom nakreślony przez swoich poprzedników, ale również powinien stać się wypadkową większości zdarzeń, które w ostatnich tygodniach zaczęły zyskiwać coraz więcej szlifów.

(więcej…)

Autor: | 27-03-2015 0:06|Categories: Odcinki, Recenzje, Serial, Sezon 5|Tags: , , , , , |14 komentarzy

Żywy przegląd – „Try”

 Żywy przegląd intro

Widać, że najbardziej łakome kąski producenci TWD zostawili sobie na końcowe odcinki sezonu. Gdyby dodać do siebie wszystkie nękające bohaterów problemy z dzisiejszego i ostatniego epizodu, wyszłoby na to, że Alexandria to kocioł z bulgocącą, wrzącą wodą, który lada chwila gotowy jest wybuchnąć. Ktoś (z zewnątrz?) powinien w końcu skręcić gaz…

(więcej…)

Autor: | 25-03-2015 0:35|Categories: Aktualności - Serial, Recenzje, Serial, Sezon 5|Tags: , , , |21 komentarzy

„Spend” – wgryz w odcinek

Spned-wgryz       Kolejny tydzień, kolejny odcinek i kolejny zachwyt. Po prostu czuję się przez Scotta M.Gimple rozpieszczany, gdyż takiej ciągłości świetnych epizodów nie było praktycznie od drugiego sezonu. „Spend” jest pod wieloma względami materiałem świetnym, zadziwiającym, gdzieniegdzie szokującym, ale i jednocześnie innowacyjnym gdyż wprowadził do sposobu kreowania świata przedstawionego „The Walking Dead” kilka istotnych nowości, które mam nadzieję, że będą kontynuowane w następnych sezonach. Czym jednak S05E14 wyróżnia się na tle tego co było oraz co tak naprawdę zmienia on w postrzeganiu serialu? O tym w dalszej części najświeższego „wgryzu w odcinek„.

(więcej…)

Autor: | 18-03-2015 12:58|Categories: Odcinki, Recenzje, Serial, Sezon 5|Tags: , , , , , , |27 komentarzy

Żywy przegląd – „Spend”

spend intro

Tyle emocji ile wywołał we mnie odcinek Spend nie było w TWD od pamiętnego Four Walls and a Roof (który swoją drogą warto wspomnieć, z racji wpływu zaszłych w nim wydarzeń na ojca Gabriela i jego obecne wybryki). Spend to epizod nieprzewidywalny, wielowątkowy, stawiający na rozwój fabuły i bohaterów, a przede wszystkim funkcjonalnie korzystający ze wszelkich dobrodziejstw kina – jest odpowiednio dobrana akcja, są i dialogi. Tygodniowy, o ile się nie mylę, przeskok akcji pozwolił zagnieździć się nowo przybyłym w Alexandrii. Najwyraźniej scenarzyści zdecydowali się też na wymienne prowadzenie postaci i w Spend wreszcie wróciliśmy do tych, których nieobecność rodziła największe pytania, kosztem odstawienia na bok Daryla, Michonne i Sashy. Generalnie jestem zachwycony.

(więcej…)

Autor: | 17-03-2015 22:52|Categories: Aktualności - Serial, Recenzje, Serial, Sezon 5|Tags: , , , |15 komentarzy

Żywy przegląd „Forget”

forget - intro

Część bohaterów powoli puszcza w niepamięć dawne smutki i po prostu zaczyna „składać się do kupy” korzystając z (iluzji?) bezpiecznego schronienia. Niektórzy jednak wciąż pozostają czujni, nieufni (jak np. Sasha mocno poirytowana tym, że w Alexandrii problemem jest niesmaczny obiad podczas gdy za murami miasta rozgrywają się ludzkie dramaty). Nie będę ukrywał, że epizod oglądało się przyjemnie, ale bez większego szału. Z resztą, chętnych zapraszam do zapoznania się z moją pełną opinią na temat odcinka Forget.

(więcej…)

Autor: | 11-03-2015 10:49|Categories: Recenzje, Serial, Sezon 5|Tags: , , , , |11 komentarzy

„Forget” – wgryz w odcinek

Forget-wgryz      Zeszłotygodniowy epizod zatytułowany „Remember” postawił poprzeczkę wyjątkowo wysoko. Dzięki sporej wielowątkowości, świeżości i różnorodności emocjonalnej, wywindował on jakość storytellingu do poziomu, którego dotychczas w sezonie piątym nie doświadczyliśmy. Czy „Forget” potrafił pociągnąć tą dobrą passę? Dla niektórych z Was pewnie niekoniecznie, niemniej spadek względem poprzednika był tak niewielki, że osobiście seans uważam za wyjątkowo przyjemny i niekiedy zaskakujący. Twórcom dodatkowo udało się osiągnąć coś, co do dnia dzisiejszego wydawało mi się rzeczą praktycznie niemożliwą. Co mam tu jednak na myśli? Cóż, o tym w dalszej części najnowszego wgryzu w odcinek

(więcej…)

Autor: | 9-03-2015 23:42|Categories: Odcinki, Recenzje, Serial, Sezon 5|Tags: , , , , , , |50 komentarzy