Nasze recenzje odcinków serialu The Walking Dead

„The Day Will Come When You Won’t Be” – |01×07| – Żywy Przegląd

zywy-przeglad-intro

Choć informacje na temat pierwszego epizodu 7 serii TWD docierały do nas nadługo przed premierą, to powrót do pełnej terroru sceny sprzed kilku miesięcy wciąż wywoływał na plecach ciarki grozy. Odcinek The Day Will Come When You Won’t Be sprawdził się zarówno jako prezentacja ustanowionego przez diabolicznego Negana „nowego porządku” jak i jako otwarcie nowego rozdziału w historii pozostałych przy życiu bohaterów serialu.

(więcej…)

FTWD „Grotesque” oraz „Los Muertos” – wgryz w odcinek

static.srcdn_.comslirw1500-h562-q90-c1500562wp-contentuploadsFear-the-Walking-Dead-Season-2-poster-031ed138e646a1ddabd4d0badb098bf2b1c7c62d-1024x384

       Od dnia swojej premiery, „Fear The Walking Dead” było dla mnie niczym innym jak fajnym serialem oglądanym z doskoku. Cieszący, czasami zaskakujący oraz o dziwo wciągający. Choć prawdą jest, iż najnowszy tytuł ze stajni AMC to typowa produkcja, która nie sili się na wyjście poza sztywne ramy przeciętności, to jednak miała w sobie coś co przykuwało do ekranu. Ot, taka grzeszna przyjemność wśród całej gamy ambitniejszych tytułów pokroju „House of Cards” czy „Penny Dreadful„. Kiedy jeszcze w maju bieżącego roku Fear odchodziło na swój krótki urlop, nie sądziłem że cokolwiek będzie w stanie zakłócić jego stabilny poziom. Cóż…byłem w błędzie. Niedawno wyemitowane „Grotesque” oraz „Los Muertos„, które na nowo otworzyły podwoje sezonu drugiego, znacząco nadszarpnęły wizerunek FTWD, dostarczając materiału z którym było mi niestety nie po drodze. I to bardziej niż mi się w pierwszej chwili wydawało!

(więcej…)

„The Walking Dead” z perspektywy czasu czyli wielkie podsumowanie sezonu 6

TWD S6

       Szósty sezon „The Walking Dead” mógł być dla Scotta M.Gimple tym, czym dla Franka Darabonta okazał się sezon pierwszy. Mógł być materiałem wielkim, oszałamiającym, zapadającym w pamięć i powalającym jakością. Swoiste opus magnum obecnego showrunnera. Wszystko wskazywało na to, że serial ponownie wróci do czasów swojej świetności, nie tylko przywracając blask tej lekko zaśniedziałej marce, ale również przyczyniając się do wyczekiwanego od dawna ustabilizowania poziomu fabularnego.  Kiedy jednak patrzę na S6 z perspektywy ostatnich miesięcy, nie widzę tej spektakularności czy pietyzmu. Nie dostrzegam konkretności, nie czuję celu, nie łapię zaangażowania. Jedynie co widzę, to zagubionego w treściach reżysera, który nieumiejętnie stara się połączyć ze sobą kilka niepasujących puzzli, stawiając jednocześnie pytanie: „Czy to jest faktycznie to co chcę pokazać?„.

(więcej…)

Żywy przegląd – „Last Day on Earth” (finał 6 sezonu)

Last Day on Earth

Wydaje mi się, że o wiele bardziej adekwatnym tytułem finałowego odcinka 6 sezonu The Walking Dead byłoby komiksowe „Something To Fear„. Serialowe Last day on Earth mimo kontekstu zagrożenia w jakim zostało wykorzystane w dialogach finałowego epizodu, ma w sobie jakąś nutkę romantyczności, która nie oddawała w tak świetny sposób grozy i odwrócenia zasad gry jakie miały zostać przedstawione w epizodzie. Przyznam jednak, że ogólnie nie jestem rozczarowany finałem. Po kolei odhaczałem sobie kolejne elementy, na które czekałem i… dostałem praktycznie wszystko. Oczywiście jeśli chodzi już o jakość realizacji, bywało już niestety bardzo różnie.

(więcej…)

„The Next World” oraz „Knots Untie”- wgryz w odcinek

S06E1011 recka

       Ostatnimi czasy „The Walking Dead” uderza w wyjątkowo minimalistyczne oraz lekkie tony. Historia skupia się na jednym góra dwóch głównych wątkach, nie przeforsowuje zanadto aktorów, niczego nie wyolbrzymia czy przedramatyzowuje. Jest prosto, spokojnie i w łatwym acz kolorowym tonie. Zastosowanie reguły „mniej znaczy więcej” okazało się dla fabuły strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie tylko wszystko odetchnęło świeżym powietrzem, ale również pozwoliło zapoczątkować neganowską erę TWD na zaskakująco wysokim poziomie. Twórcom udało się tchnąć w swój materiał zupełnie nowe życie, a zredefiniowana od podstaw stylistyka, a także nowy ład łabularny z pełnym sukcesem przykuwały uwagę widza. Mówiąc prosto, sedno oraz kwintesencja opowieści na ekranie. W takie otoczce „The Next World” oraz „Kntos Untie” nie mogły się nie udać, a ich wejście do czołówki najlepszych epizodów S6 było jedynie formalnością.

(więcej…)

Żywy przegląd – 06×10 „The Next World”

The next world

Pierwszy raz od dawna prezentacja codzienności w Alexandrii nie wywoływała u mnie poirytowania. Czy to Denise składająca u Daryla specjalne zamówienie na napój dla Tary, czy gadanie o paście do zębów i „zwykłe” życie w miasteczku – prawie nic w The Next World nie wydawało się wymuszone, robione na siłę. Odcinek miał w sobie świeżość, historię podyktowaną wydarzeniami z przeszłości (również przeskok czasowy zaliczam na plus, choć pominięto parę ciekawych wątków z komiksu np. amnezję Carla). Sporo pomysłowości widać było nawet w sposobach kręcenia odcinka i dosyć ciekawych zagraniach montażowo-operatorskich.

(więcej…)

„No Way Out” – wgryz w odcinek

S06E09 recka

        Zachwyty! Zachwyty! Wszędzie zachwyty! Ochy i achy leją się zewsząd, widzowie w bezgranicznej euforii, a słów uznania nie ma końca. Z takimi właśnie reakcjami spotkał się najnowszy odcinek szóstego sezonu „The Walking Dead” zatytułowany „No Way Out„, który zafundował nam najprawdopodobniej najbardziej krwawe walentynki w dziejach. Po prostu „bloody Valentines made by TWD!„. Zombie napływają z każdego rogu ekranu, bohaterowie przyparciu do muru, a fani z palpitacją serca chłoną następujące po sobie sekundy epizodu. Jest dużo, szybko i z rozmachem. Chciałoby się rzec: „istna BOMBA!”. Ale co w sytuacji, kiedy ta bomba w pewnej części może okazać się niewypałem? Bo takim wydaje mi się niestety S06E09, który choć ma fenomenalną, cieszącą oko otoczkę to jednak pozostawił po sobie odrobinę ambiwalentne uczucia, które bardzo mocno utrudniają jego jednoznaczne zaklasyfikowanie.

(więcej…)

„Wgryz w odcinek” – przegląd drugiej kwarty S6 „The Walking Dead”

the-Walking-Dead-Season-6-comic-con-poster1

       „Druga kwarta szóstego sezonu. Jezu kiedy to było!?„- zapewne wielu czytelników Strefy zacznie się nad tym głowić widząc niniejszy wpis. I wiecie co? Kompletnie się Wam nie dziwię, a to dlatego że ostatni odcinek S6 został wyemitowany tak dawno, że nawet ja nie pamiętam kiedy to było. Można by rzecz, zamierzchłe czasy. Pytanie zatem, dlaczego do tego wracam? Po co to rozgrzebywać i na nowo się w tym babrać? Odpowiedź jest banalnie prosta! Po pierwsze, zgodnie z zapowiedzią realizuję kwartalne podsumowania sezonu, a po drugie wielkimi krokami zbliża się do nas premiera „No Way Out” więc uznałem, że wgryz w odcinki 5-8 byłby fajnym przypomnieniem tego w jakim punkcie fabularnym pozostawili nas twórcy TWD. Zdaję sobie sprawę z tego, że zapewne nie wywołam już burzliwych dyskusji toczących się kilometrami, ale jeżeli znajdzie się choć jedna osoba która poświęci na ten cykl odrobinę swojego czasu, to będzie to dla mnie pewnego rodzaju sukces. By więcej się nie rozwodzić, na tym zakończę i biorę się do roboty.

(więcej…)

Żywy przegląd – „Heads Up”

Heads up - intro

W Heads up parokrotnie słyszeliśmy pocieszających się nawzajem bohaterów, rzucających do siebie typowymi tekstami w stylu: „jakoś sobie poradzimy”.  Jako wierni widzowie serialu wiemy jednak, że nasi telewizyjni ulubieńcy nie potrafią zaczarowywać rzeczywistości na swoją korzyść. Wręcz przeciwnie – po takich „pocieszających” deklaracjach zwykle czekają na nich najczarniejsze możliwe scenariusze. I niestety, już scenariusz odcinka Heads Up, pod względem jakości – mogę określić mianem „czarnego”, nie mówiąc już o rozczarowującym prowadzeniu bohaterów i wątków.

(więcej…)

„Wgryz w odcinek” – przegląd pierwszej kwarty S6 „The Walking Dead”

the-Walking-Dead-Season-6-comic-con-poster1

       Witam wszystkich po tej jakże długaśnej przerwie od mojego ostatniego wgryzu. Ile to już minęło? 5 tygodni, 7 tygodni, a może 12? Bądź co bądź sporo, więc czas najwyższy wrócić na salony by choć na chwilę o sobie przypomnieć. Zanim jednak przejdę do zasadniczej treści, na wstępie parę informacji. Wiem, że po premierze epizodu „First Time Again” sporo osób dopytywało się, co stało się z cotygodniowym cyklem „wgryzów w odcinek„. Niestety, z racji bardzo napiętego grafiku, musiałem całkowicie zreorganizować ilość uwagi poświęconej Strefie, która koniec końców zmalała do naprawdę niewielkiego procentu w porównaniu do tego, co było dotychczas. Z tego też względu, seria recenzji z formy cotygodniowej uległa zmianie do kwartalnej. Czy ten format się sprawdzi? Tego niestety nie wiem, choć mam nadzieję że spotka się on z Waszym pozytywnym przyjęciem, a sama zmiana w żadnym stopniu nie odbije się na merytorycznej stronie tego co mam do powiedzenia. Zdaję sobie sprawę, że od początku sezonu szóstego minęło już sporo i wiele rzeczy zapewne zostało powiedziane, aczkolwiek może uda mi się poruszyć coś co Was mimo wszystko zainteresuje. Z newsów parafialnych to by było na tyle, więc bez zbędnego przedłużania najwyższa pora zaczynać.

(więcej…)