Posty z podziękowaniami

Show post that are related to the Thank-O-Matic. It will show the messages where you give a Thank You to an other users.


Wiadomości - s0meth1ng

Cytuj
Episode titles are out! Along with the credited writers and directors. Credit: AMC

Episode 901 - “A New Beginning”
Writer: Angela Kang
Director: Greg Nicotero

Episode 902 - “The Bridge”
Writer: David Leslie Johnson-McGoldrick
Director: Daisy Mayer

Episode 903 - “Warning Signs”
Writer: Channing Powell
Director: Dan Liu

Episode 904 - “The Obliged”
Writer: Geraldine Inoa
Director: Rosemary Rodriguez

Episode 905 - “What Comes After”
Writer: Matthew Negrete
Director: Greg Nicotero

Episode 906 - “Untitled”
Writer: Eddie Guzelian
Director: Larry Teng

Episode 907 - “Stradivarius”
Writer: Vivian Tse
Director: Michael Cudlitz

Episode 908 - “Evolution”
Writer: David Leslie Johnson-McGoldrick
Director: Michael E. Satrazemis
Pojawiło się zdjęcie w sieci z zza kulis prawdopodobnie po ostatniej scenie Lincolna w tym sezonie.
Lennie James w wywiadzie udzielonym portalowi naekranie.pl przyznał, że od momentu opuszczenia przez Morgana Wirginii aż do wydarzeń z premiery 4 sezonu Fear minęło około 7 miesięcy.

Jeżeli 9 sezon TWD od momentu zakończenia Wojny z Neganem obejmie podobnej długości przeskok czasowy, obydwa seriale będą na dokładnie takiej samej linii czasowej, co oznacza że w przyszłości powstanie pełna furtka do kolejnych form crossoverów między obydwoma tytułami.

dnia: 10 Kwiecień, 2018, 20:19:45 5 The Walking Dead Serial / SPOILERY / Odp: S08E16

Cytuj
Source: Walking Dead World Wide

This part is from what we at Walking Dead World Wide have gathered together from filming, promos, etc.:

-Aaron gets Oceanside to join the fight, they come to fight at the “perfect” time.

-Rick and co are lead into a trap, they find out a just before the Saviors surrounds them and manages to kill a few but end up getting surrounded and are forced on their knees. Saviors line up ready to execute them all at the same time. Luckily they have other Team AHK scoping things out.

-Tara is separated from the rest of the group with a few other fighters while trying to lead the rest of the AHK team that aren’t fighters away to safety.

-Aaron is also not in the lineup which makes us believe that he and Oceanside show up to help save Team AHK at the perfect moment.

-Eugene’s bullets backfire killing or stunning all the Saviors who tried to shoot Team AHK. Negan is furious and starts running at Eugene about to kill him and out of nowhere Dwight tackles Negan and they start to fight. Rick and company get up realizing what happens and start attacking the other Saviors as Rick and a few others run to Negan. Negan escapes and runs into the woods and Rick follows him, which leads to the final fight. Team AHK kills the rest of the Saviors except a few.

-Rick and Negan get in a final one on one battle with no guns. Rick wins, he is badly injured and we believe Rick has a major injury to his right leg. Negan is also banged up with several wounds and was seen bloody in the face and neck.

-Several Saviors are killed and a few AHK are killed including Kal from Hilltop. Rumors are swirling that we get another major death from Team Family. We’ve heard multiple times this person “might” be Eugene as his arc has now come full circle, this has yet to be confirmed.

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się

dnia: 01 Kwiecień, 2018, 08:13:45 6 The Walking Dead Serial / SPOILERY / Odp: S08E14

Cytuj
1. What does Jadis do to Negan? Does Negan make it back to the Sanctuary?
Jadis ties Negan up and has every intention of killing him using a Winslow 3.0. (How original.) She also plans on burning what's left of Lucille. (Burn it with fyah!) However, Negan gets a hold of a gun and a flare and threatens to burn up all of her polaroids. He also promises that he will make right what Simon did, and so Jadis finally lets him go. Negan does make it back to the Sanctuary.

2. What discovery does Negan make?

The helicopter flies over the garbage dump, and Jadis tries to get its attention with a flare, but it doesn't see her. Negan tries to get her to tell him what that was about, but she won't say.

3. What are Rosita and Daryl’s plans regarding Eugene? Do they succeed?

The plan is take out the bullet-maker, but right now it's only a plan.

4. Who all goes searching for Henry? Do they find him and what happens?

Morgan, Rick, and Carol go searching. Carol ends up finding him, and Rick and Morgan locate all of the escaped Saviors and kill them.

5. Does Rick find the escaped prisoners? How?

The Saviors actually find Rick and Morgan. They knock Rick out and take them both back to the place they're hiding out

6. What happens inside the bar with Morgan, Rick, and the prisoners?

Rick offers the Saviors sanctuary at the Hilltop if they will just let him and Morgan go. He lied. When the bar is overrun with a herd, Rick kills most of the Saviors, and Morgan allows Jared to be devoured by walkers. Jared’s death is super graphic and he goes out in disgusting glory (ala' Noah).

7. Does anyone die? How?

All of the surviving Saviors including Jared. Jared is devoured by walkers, and the rest are killed by Rick.

8. Does anything happen at Hilltop?

We find out that Rick hasn't even read Carl's letter yet, and with Michonne’s encouragement he finally does at the end.

9. How does the episode end?

Rick begins to read Carl's letter.
Czyli Rysiek znów wymorduje kilkadziesiąt osób w ramach swojego "mercy". Zapowiada sie wybitna klapa, może sceny na śmieciowisku trochę ją uratują. Wychodzi na to, że helikopter jednak nie był przywidzeniem, pytanie tylko czy twórcy mają na niego w przyszłości jakiś pomysł, czy to póki co ślepa uliczka.

dnia: 19 Marzec, 2018, 23:05:39 7 The Walking Dead Serial / Sezon 8 / Odp: S08E12 - The Key

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
Wiec.. 12 odcinek.. no i na tym by można było zakończyć. Dałem odcinkowi 2 już tłumacze dlaczego.
1. Twórcy powiedzieli, że śmierć Carla ma przynieść wielką zmianę... Tak zapisałem się do okulisty bo jej nie widzę, Rick nabrał jeszcze większej fali zemsty na Neganie jakby to on pogryzł Carla.. Cały ten odcinek z śmiercią Carla to był wypełniacz i w sumie tak ucięcie kosztów produkcji

Śmierć jednej z najważniejszych postaci dla fabuły i uniwersum TWD to wypełniacz? Może użyłeś złego słowa i chodziło Ci po prostu o to, że sama śmierć była bezsensowna i nie dała żadnych pozytywnych skutków dla dalszej akcji?

Cytuj
2. Co do odcinka trwał on 45min obejrzałem go w 20min bo reszta to gówno (tak nagrałem odcinek o 3:30 i przed chwilą oglądałem.

No to poważnie. Chociaż sam rozumiem >przeklikiwanie< epizodów (bo sam nieraz tak robiłem przy odcinkach typu duet Rick + Michonne, no ale o 25 minut?), tak mógłbyś chociaż powiedzieć, o jaką konkretnie 'reszte' Ci chodzi?

Cytuj
3. Rick z biegający z kałaszem.. NO POWIEM SYLWESTER STALON W FILMIE RAMBO POWINIEN SIĘ PODSZKOLIĆ OD RICKA choć w sumie nie bo w TWD trzeba mieć zepsuty wzrok żeby kogoś celnie zabić tak jak to zrobił ksiądz ( choć w tej scenie myślałem z doświadczenia że ksiądź zabije ptaka na drzewie a nie zombie ale nie myliłem się. Ale w sumie zapomniałem że w TWD kule głosują mają przekonanie PACYFISTYCZNE i specjalnie omijają cel...

No akurat na ten temat wypowiadało się już wiele ludzi znających się na balistyce itp. (również na tym forum), ale sam się nie wypowiem, bo nie jestem w tym zaznajomiony (chociaż zgodziłbym się tutaj, bo cały czas popełniane są w tym aspekcie te same błędy. Patrz finał S7). Ale fakt, oberwało im się już za to i to porządnie. Szkoda, że nie wyciągają żadnych wniosków. Jak zwykle.

Cytuj
TU MACZAJĄ RĘCE ILUMINACI bank !

Eee?

Cytuj
4. Zombie zombiemu nie równy no zobaczcie państwo zombie normalnie ogląda sobie walkę Negana i Ricka jeszcze dać im popkorn i cole było by idealnie. hmm ciekawe to jest że w ciągu 10s Negan znika MÓWIE WAM TO ILUMINATI bo nic sensowniejszego naprawdę nie potrafię powiedzieć czemuWybacz, ale muszę zapytać. Było pite?


Cytuj
. Rozmowa Sajmona i żelzka hmm może szef żyje może szef nie żyje a ciul złammy jego postanowione plany i miejmy nadzieje że już nie wróci napewno nas za to nie zabije jeśli wróci, że go nie szukaliśmy, że złamaliśmy jego decyzję itp.. dno czemu nie poszli i go nie zabili

Nawet nie chce mi się teraz tego rozszyfrowywać, ale z grzeczności przytaknę.


Cytuj
1. Jeśli Negan umrze a Sajmon będzie dowodził zakończy się ta farsa... JEZU przepraszam zgrzeszyłem WOJTA TOTALNA MORDORU MILIONA KUL PACYFISTYCZNYCH BOMB NUKLEARNYCH FLAKÓW PŁACZU no i już
To jedyny chyba dobry kierunek..

Oh, my sweet summer child.


Cytuj
I wcale nie jest to dobre widzieć arsenał jak w pentagonie (jeszcze brakuje żeby ukradli czołgi i robili bitwy pancerne)

Nie ma to jak ignorancja i nieobeznanie w temacie, nie? Gdzie Ty widzisz arsenał jak w pentagonie? O czym Ty w ogóle mówisz?


Cytuj
mam nadzieje że reżyser tego nie przeczyta bo napewno to uwzględni.

A co ma do tego >REŻYSER< (reżyser? ugh)?

Cytuj
Sajmon i Carl powinni nadać nowy początek TWD [...] RICK i NEGAN zatruwają serial.

Dobre, dobre. Chwytliwe, populistyczne, z lekkim jajem. Wykorzystam to kiedyś w swoim spocie wyborczym.


Cytuj
Moja ocena 2/10 bo Sajmon może w końcu odmieni tą farse

Noo. Zobaczę jak zobaczę.dnia: 22 Marzec, 2017, 13:33:14 8 The Walking Dead Serial / SPOILERY / Odp: S07E15

Huge thanks goes out to our lovely source!!

Q&A Episode 7.15 "Something They Need"

What happens with the group's encounter at Oceanside?

Using some of the explosives Rick and Co. found on the highway, they are able to corral everyone at Oceanside at one place. Except for Natania and Cyndie. Tara confronts them at gunpoint in their house. Rick tells them they are there to take their guns to fight the Saviors, but they also want them to join them in the fight. They certainly don't want to hurt them. In the end, it seems like most of them want to join Rick, but Natania said no way. Since she's the leader, they bow down and give Rick their weapons (ALL of them).

How does the conversation between Rick and Natania go?

 It goes completely nowhere. Natania is finally able to overpower Tara and has a gun pointed to her head. Rick tells Natania that if she kills Tara then she'll die too, but she doesn't care. She'd rather die than to send her people into a battle they can't win. Enid is the one who finally steps up and hits Natania in the head with a rock to level the playing field, but Natania still doesn't bend.

Do Tara and Cyndie talk? Does Cyndie feel betrayed?

At first, but by the end of the episode, Cyndie forgives her. She even thanks Tara for what she's doing (trying to make the world be run by good people instead of bullies like the Saviors).

In the sneak peek we see Gregory looking at his knife with Maggie. Does he consider attacking her? What happens?

Yes, that little slime ball! Maggie asks Gregory to keep watch for walkers while she's planting some vegetables, and the asshole actually considers killing her right there. Shortly after, a walker attacks Gregory. It's obvious he has never killed a walker before. He screams for Maggie like a little girl and she has to save his ass.

What does Negan do when Sasha attacks the Sanctuary?

He locks her in the cell, but it's not quite as bad as Daryl. She still has her clothes, and she's given good food and bedding (oh, and no Easy Street either.) When Negan finally shows up, he basically offers to make her one of his top lieutenants (in time of course) because of her "beachball lady nuts"

After Sasha is taken prisoner, does a Savior try to attack her in her cell? What happens?

Yes, the Savior David comes into her cell and tries to rape her, but Negan walks in on him. In return, David gets a knife through the neck.

How does Eugene feel about Sasha being a prisoner?

He's a little distraught, but ultimately encourages her to join Negan.

What request does Sasha make to Eugene? Why?

 She begs Eugene to give her something "to end it." She knows full well Negan's going to use her to hurt her friends, and she can't live with that. Eugene obliges.

She might have been asking for a weapon so she could actually take out Negan. When Eugene slips the suicide pills under the cell door, she seems surprised and upset.   

How does the episode end?

 It ends with Rick and Co. returning from Oceanside to be greeted by Rosita at the gate. She says they have a visitor, and that's when she leads Rick to Dwight who says he can help. Daryl tries to attack Dwight, but Rosita stops him and says he really wants to help. Then Rick asks if that's true. Dwight says "Yes," and then Rick pulls his gun and orders Dwight to his knees. Fade to black.

Bonus:

* Negan hears from "a little birdie" that Rick is making plans and so he prepares to head to Alexandria. Gregory gets ready to go to the Sanctuary in this episode, but doesn't leave yet so Negan didn't hear it from him.

* Good scene with a mini-herd of some cool looking walkers at Oceanside. Rick and Co have to take them all out.

* Eugene tells Sasha the reason why he has joined Negan is because when he was in that Lucille line-up  it was the most scared he's been in his entire life. Then it was "rinse and repeat" when it happened to Glenn. He can't feel that way again, and by being at the Sanctuary that ensures he never will.
Informacje co do finału:

Cytuj
7.16

Carol will ride in, pull out her gun and shoot to save the day. She will make a shot a the tight time to save one of Team Family from getting killed. If Rosita still gets shot, because her scenes got filmed two ways

Episode details coming in a later post.

One character (very minor and a newbie this season) filmed a death twice. One is getting attacked mauled by Shiva, but also getting shot by King Ezekiel. Either way will be good.
The minor character who gets mauled by Shiva/shot by Ezekiel is a woman and one of the Scavengers, although if they choose her to get shot by King Ezekiel, she may not die from that.

A Scavenger and Michonne will have the tower fight Andrea had in the comic and it will look like a Michonne death scare but Michonne will win of course.

Tamiel will die in the finale.

Caryl was supposed to get a few indirect callbacks in the last three episodes, orginally, and may or may not get those in 14-16.

There will be a second lineup in the finale.

Carol will kill again as part of saving the day when she comes in.

AMC will release several special interest reels, of Sasha, Rosita and Eugene, with Sasha's being the longest and most important. Is being done to build up to Sasha's death, make viewers think that Rosita will die and Eugene will betray Rick's group.


   Hands down, jeden z lepszych odcinków w bieżącym sezonie. Choć miałkie retrospekcje o bolesnej miłości, ucieczce Daryla i niespełnionych marzeniach o byciu razem są jak sok z cytryny na otwartą ranę, tak opening połechtał mnie mile po wzgórku socjalnej sprawiedliwości, gdy Dwightowi złożono bolesną wizytę.  :negan:

   Zasadniczo, fabularnie dzielę odcinek na dwa obozy akcji: Dwight i Eugene, oboje jak na ringu po przeciwnych stronach, pośrodku zaś - Negan, jako punkt (0,0) do którego odnoszą się cały czas. W ciągu niepełnej godziny poznaliśmy proces metamorfozy przez który przechodzą obaj bohaterowie.
   Dwight upada z rowerka i jego reputacja "prawej ręki" Negana wisi na włosku, aby utrzymać się na poziomie i nie stoczyć się do rangi "byle numerka" zaczyna niebezpieczną grę, w której kłamstwo goni kłamstwo, a finał sprawy spalił :negan: moje wątłe nadzieje, że obejdzie się bez body countera.
   Eugene z kolei robi to, co potrafi najlepiej... i też kłamie, ale w niezrównanie mistrzowski sposób i prędko zazębia się z warunkami panującymi w obozie. Pytanie, czy jest to tylko przejściowy efekt umotywowany walką o przetrwanie, i czekaniem aż Pan Policjant rozpieprzy wszystko dookoła, pędząc na ratunek, czy powoli wkraczamy na niepewny grunt syndromu sztokholmskiego...  :swelol:

Tak też, dwa obozy spotykają się na samym końcu odcinka, Para Kłamców, których prawdopodobnie połączy wspólny cel. Wolę, gdy chłopaki działają razem, a nie gryzą po jądrach.  :swelol:

dnia: 11 Listopad, 2016, 10:45:12 12 The Walking Dead Serial / SPOILERY / Odp: S07E04

Q&A Episode 7.4 "Service"
1. What is Michonne doing when she runs off on her own?
She has a sniper rifle hidden from everyone else, and is going out there for target practice using walkers.
2. Is anyone angry at Rick? If so, who?
Spencer is angry big time. Eric seems a little upset & asks Rick how he plans on getting them out of this.
3. Do they make graves for Glenn and Abe?
No, Father Gabriel makes a fake one for Maggie.
** Edit: They do dig 2 other empty graves (presumably for Abe and Glenn)
4. Negan shows up at the ASZ gates. Who does he meet first?
Spencer and Rosita were getting ready to leave ASZ to do some scavenging of sorts. Spencer doesn’t recognize Negan which annoys Negan. And after making such a great first impression, Negan thought his reputation would precede him. Expect some graphic novel lines from Negan.
5. Why is Lucille bloody?
Negan kills a single walker with it when he arrives at Alexandria.
6. Does anyone want to fight Negan? Who?
Carl definitely does and goes so far as to threaten Negan.
7. Does anyone die or get hurt? Who?
No, but Negan threatens to kill Olivia, and it comes close to happening.
8. What are Rosita and Spencer doing?
Dwight is there and insists that they go out and find Daryl's bike, which they both do.
9. Are there any conflicts at Alexandria when Negan arrives?
Yes. Carl shoots at one of the Saviors and then, threatens Negan after they insist on taking ALL of their medicine. And, Negan threatens to kill Olivia because 2 guns are missing from the armory that are on her inventory.
10. Why is Daryl there?
Basically just to torture Rick and to demonstrate to him that he has broken Daryl (and yes, Daryl, does appear to be broken or at least is doing a good job pretending to be).
Bonus:
There's a scene where Rick tells Michonne the story about Shane at the end and states that he knows that Judith isn't his, but he loves her anyways.
Chłopak, który pojawia się w scenie z Benjaminem i Morganem (ten, któremu Ben każe dokończyć jedzenie zanim pójdzie oglądać film) jest młodszym bratem aktorki, która grała Sophię Peletier. Taka ciekawostka ;)
No właśnie, nikt z nas nie wie jak wiele emocji musiało się nałożyć na każdego z bohaterów. Bo "łatwo" się ogląda taką sytuację, a dla postaci to musiałoby być niewyobrażalne. I jak my z boku możemy sobie szacować i racjonalnie mówić, co kto powinien albo nie powinien zrobić, to oni nie myśleli w takich kategoriach bo im pewnie szumiało w głowach od strachu, szoku, złości, bezsilności, niepewności... Glen wyskoczył jak Negan pogroził Maggie, Daryl wyskoczył jak Negan torturował Rositę, a Michonne się odezwała jak Negan zmuszał do Ricka do ciachu ciachu. No to są emocje i nie ma co z tym dyskutować.
Chciałem ten odcinek znienawidzić...chciałem go w recenzji zrównać z ziemią....chciałem nie pozostawić na twórcach ani jeden suchej nitki...chciałem go po prostu zmiażdżyć hejtem w najczystszej postaci....Za te ostatnie kilka miesięcy farsy, szopki i cyrków jakie odstawiała ekipa ze stacją AMC na czele...Chciałem, oczekiwałem tego, myślałem o tym....Problem jednak w tym, że nie mogę tego zrobić. Nie jestem nawet w stanie tego zrobić bo premiera sezonu 7 to istny majstersztyk w najczystszej postaci. To poziom storytellingu i emocji równający się z samym Frankiem Darabontem. To amplituda uczuć jakich w tym serialu nie było bodaj od czasów odcinka "Pretty Much Dead Already". To samo sedno dramatyzmu treści jaki może wydobyć z siebie ten serial. Premiera sezonu siódmego po prostu zmiotła całe dotychczasowe Top10 najlepszych odcinków z powierzchni ziemi. Pierwszy raz, od momentu w którym zacząłem działać w sferze serialu i całego uniwersum, jakikolwiek materiał pozostawił mnie z taką emocjonalną pustką. Oglądałem w życiu dużo, wiele tematów już widziałem i naprawdę mało co potrafi mnie już na tą chwilę ruszyć. Ale S07e01? Ufffffff. Epizod do którego na pewno nie będę wracał. Ani dzisiaj, ani jutro, ani za kilka miesięcy, bo seans to po prostu koszmar. Ale koszmar w pozytywnym znaczeniu. Tu wcale pierwszych skrzypiec nie gra brutalność, dosadność, czy gore. Najbardziej skręcający żołądek i wywołujący mdłości jest ukazany tragizm. To zaszczucie, to zmiażdżenie, te liczne kadry ukazujące kompletnie załamanych bohaterów. W pewnym momencie poczułem jak wszystko podchodzi mi do gardła. To był pierwszy raz kiedy chciałem po prostu wyłączyć seans w połowie i zapomnieć o tym co widziałem. Aż mnie korciło by to zrobić. To było...Jezu... 
Strony: [1] 2 3