Posty z podziękowaniami

Show post that are related to the Thank-O-Matic. It will show the messages where you give a Thank You to an other users.


Wiadomości - Danieloes

dnia: 28 Luty, 2018, 10:11:46 1 The Walking Dead Serial / Sezon 8 / Odp: S08E09 - Honor

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
Jak myślicie, na końcu Ricka też ugryzł zombiaczek?
Nie został ugryziony, to jest motyw z komiksu, związany z nim i z Dwightem.
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

dnia: 24 Listopad, 2017, 13:56:02 2 The Walking Dead Serial / Sezon 8 / Odp: S08E05 - The Big Scary U

Dobry ten odcinek, po raz pierwszy od dawna mnie wciągnął, i miał jakąś dozę nieprzewidywalności.  Zbawcy to bez dwóch zdań znacznie ciekawszy materiał na fabułe niz Rick & company.

dnia: 31 Październik, 2016, 13:11:09 3 The Walking Dead Serial / SPOILERY / Odp: S07E03

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
Czemu Dwight się tak wpatruje w tego trupa za bramą? Coś mi umknęło?

zombie wstaje z kolan, a Dwight wybrał życie na kolanach
Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
Akurat Dixon spośród wszystkich bohaterów ma najprawdopodobniej najwyższy próg wytrzymałości psychicznej. Życie hartowało go od małego. Ojciec alkoholik który go lał, brat rasista i chodząca recydywa, w dodatku na używkach, matka zmarła w pożarze, brak zycia, brak domu, turlanie się od jednej patologii do drugiej, samodzielne przetrwanie w buszu w okresie dzieciństwa, dobicie własnego brata po którym szybko doszedł do siebie, niewielki wpływ Terminusu na psychikę, liczne urazy, postrzały etc. Tym bardziej fakt wybuchu i atak na Negana jest trudny do usprawiedliwienia, bo Daryl zna poczucie zagrożenia i jego ewentualne konsekwencje.

Co do Ricka, jego już wziąłem na warsztat wiele razy. Nigdzie poza tym nie powiedziałem, że usprawiedliwiam to co robił i robi.

Akurat te argumenty, które wymieniłeś same przeczą tezie, którą przyjmujesz. Wszystko co wymieniłeś skłania do wykształcenia osobowości impulsywnej, a takie cechy ma Dixon. Jego atak na Negana jest w pełni do zrozumienia i wynika z cech jego osobowości. Drażliwość, impulsywność powodują, że pomimo przewagi otoczenia jednostka startuje z pięściami pomimo tego, że szans nie ma. Pogadałbyś z takimi ludźmi albo poznałbyś więcej historii życiowych podobnych do Daryla i koncepcja by Ci się pozmieniała.
Co do Negana. To jest on mocno zaburzony psychicznie i jest to psychopatia prawie czystej wody. W poprzednich komentarzach było to tłumaczone. To, że świat się zmienił nie znaczy, że jego zachowanie jest normalne. On był psychopatą od okresu wczesno-dorosłego. Tylko, że teraz nie musi się kryć, kontrolować, mataczyć.
Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
No właśnie, nikt z nas nie wie jak wiele emocji musiało się nałożyć na każdego z bohaterów. Bo "łatwo" się ogląda taką sytuację, a dla postaci to musiałoby być niewyobrażalne. I jak my z boku możemy sobie szacować i racjonalnie mówić, co kto powinien albo nie powinien zrobić, to oni nie myśleli w takich kategoriach bo im pewnie szumiało w głowach od strachu, szoku, złości, bezsilności, niepewności... Glen wyskoczył jak Negan pogroził Maggie, Daryl wyskoczył jak Negan torturował Rositę, a Michonne się odezwała jak Negan zmuszał do Ricka do ciachu ciachu. No to są emocje i nie ma co z tym dyskutować.

Popieram. To tak, jak oglądanie "Familiady". Z kanapy łatwo się odgaduje hasła i wyśmiewa ludzi, którzy na pytanie "Więcej niż jedno zwierzę..." odpowiadają "Lama"  -  Taka mała dygresja  :biggrin:

A wracając do tematu. Każdy z bohaterów zareagował w takiej sytuacji inaczej. Rositę zamroziło, a w Daryla uderzyła adrenalinę. Nie jest to kwestia bronienia, oskarżania ani analizowania tego czy postąpił słusznie. Przy tym wyskoku, z założenia skazywał na śmierć jedynie siebie i zapewne wszyscy widzowie, którzy wcześniej nie śledzili spoilerów, byli w tamtym momencie pewni,  że to Daryl zapłaci życiem. Jedynym winnym śmierci Glenna jest Negan, to on decydował. Wyskok Daryla miał praktycznie tyle samo wpływu, co wcześniejszy wyskok Glenna. Być może Negan poszukiwał tylko dodatkowego powodu, do jego zabicia i znalazłby go niezależnie od Daryla. 
No właśnie, nikt z nas nie wie jak wiele emocji musiało się nałożyć na każdego z bohaterów. Bo "łatwo" się ogląda taką sytuację, a dla postaci to musiałoby być niewyobrażalne. I jak my z boku możemy sobie szacować i racjonalnie mówić, co kto powinien albo nie powinien zrobić, to oni nie myśleli w takich kategoriach bo im pewnie szumiało w głowach od strachu, szoku, złości, bezsilności, niepewności... Glen wyskoczył jak Negan pogroził Maggie, Daryl wyskoczył jak Negan torturował Rositę, a Michonne się odezwała jak Negan zmuszał do Ricka do ciachu ciachu. No to są emocje i nie ma co z tym dyskutować.
Z tych spoilerów wynika, że alternatywne wersje zgonów z Maggie i innymi postaciami pojawią się w odcinku jako halucynacje Ricka podczas wycieczki kamperem.
Cytuj
The 2nd episode apparently is 7.3, the Kingdom. Called "The Well" and will be 76 minutes long.

This thread is how I see 7.1 going. I'll add to it as I go...

We see the cold open which is the Negan/Rick trailer that was recently released. It is just after Negan whacks out Abe and Glenn. That's been dissected to death, so I'm not going over that now.

Negan throws Rick into the RV and drives the axe into the table. Then Negan tries to drive the RV like a mofo. Negan gets behind the wheel and starts to drive.

Negan mocks Rick about him threatening to kill him. Negan dares him to get that axe and come get him. Rick, being Rick, does just that. Negan confronts him with a machine gun. Rick backs down- wise move.

They take off again, and now Rick starts his dream state, thinking about people in the lineup, and then the lineup folks starting to set up a party/tables back at ASZ.

Negan pulls up to the burning logs on the burning log road and shuts her down. He grabs the axe and opens the door of the RV. Walkers are now around the RV, attracted by the fire/smoke. Negan pops his way clear with Lucille, then tosses the axe on the roof. He tells Rick to go get his axe.
Negan basically tosses Rick out of the RV into the walker fest.

Rick still has these "dreams" of the garden party starting up and everyone starting to come together. Doing all sorts of family-oriented stuff. It's also mixed in with shots of the lineup folks back in the lineup as well...
In between these dreams, he's fighting walkers all around the RV but it's so smoky and dim, he cannot even find the RV. He fights with several walkers all burnt up and stuff. He FINALLY makes it to the RV and recognizes the ladder to the roof. As he climbs, walkers want him down. He kicks his way free to the top and lands on top of the RV.

He looks around and sees the hanging man, now a walker (or hanger), just a few feet away from him. Just hanging there, struggling around. He keeps thinking about the party folks (even baby Gleggie), then they're back in the lineup, back to reality, back to the hopeless feelings. This basically recycles for everyone in the lineup.

Rick is cracking now. He's crumpling down on top of the RV. Ready to cry.

Now, we go back in a flashback- the LVs...a lot of it through Rick's eyes.

Negan goes through his eenie meenie spiel and the bat ends up on Abe!

You can cry, hell you're all going to be doing that....Abe goes all stoic, ready to accept his fate.

WHACK! Abe takes it on the skull, Negan is amazed Abe still is kinda still with us.

Abe manages to get one more Abe-ism in there. He wants Negan to suck his nuts. [You go boy!]

All the while, taking it like a champ.

WHACK! Abe goes down, and then, well, you know the rest. Bloody goo.

Negan pummels his head. Rick looks on, stunned, obviously.

Afterwards, Negan shows Rosita his bloody Lucille. She doesn't want to look at it, but he demands she do so.

Daryl is fuming/burning. In Negan's mid-sentence, Daryl jumps up and clocks Negan's ass and knocks him to the ground. Dwight and another Savior grab Daryl and tackle him.

Aw HELL no! Negan's not a Daryl fan right now. That isn't the way to make friends in the clearing.

Rick basically calls off the dogs and gets Daryl to stop. Negan takes note of the relationship.

Dwight kicks Daryl back into the lineup.

First one was free. This one won't be. Negan explains how the shit works. Has to make the right impression.

Instantly, Negan brings up the bat over Daryl, then turns and whacks the shit out of Glenn. Then again bashing in the top of his skull. Glenn spits out his comic book lines trying to call out to Maggie. Negan spits out his comic lines about his eye looking gross as shit. He turns to Maggie and basically acts sorry about having to do all this. Then...back to work. As noted...no exceptions.

Then it gets graphic. You probably already got a good idea. Brain soup.

Another Negan comic line about the vampire. Then he's back in front of Rick...what, was the joke that bad?

Flashback over-- back on top of the RV where Rick is....

Rick starts to feel crushed as he gets back to reality mode. Rick sees the axe, feeling pissed.

Negan wants his axe. Rick has to move as bullets from the machine gun start tearing up through the roof of the RV from inside. Rick grabs the axe and runs and jumps off the RV onto the hanging bridge guy that now is a walker.

Now Rick is periodically having constructed, sort of quick, flashbacky scenes in his head about how Negan is now Lucilling people in the lineup. The cracking has commenced.

Rick is hanging on the walker trying to climb up and keep from the walkers below from getting him. But the weight is too great and the hanging dude starts to come apart! Ewww!

Then machine gun fire is taking out walkers below. Negan is in the RV, like we see in one of the trailers, shooting walkers trying to help Rick get his axe.

The dead guy gives way and part of the guy, Rick, and the axe go flying to the ground. Rick gets up looking around and obviously has to fend off more walkers until he finds the axe again.

More scenes of Lucilling the lineup goes through Rick's head.

Rick is all over the place fighting walkers, the smoke making finding the RV difficult again. The horn is honked so he can follow the sound. He finally gets to the RV and the walkers are up on him...door is locked. More walkers. He's doomed. At the last second, the door opens and Negan yanks him inside.

Obviously, Negan is amazed and pleased that Rick got "his" axe. Back to the clearing they go.

Obviously the axe is dirty. Negan cleans it and gives it back to Rick right before Negan makes a grand re-entrance to the group and tosses Rick out the door again.

Negan drags Rick back to the lineup. He's mad because all that was supposed to break Rick. It didn't quite work that way.Now, back in the clearing, Negan is mad about the way Rick looked at him the whole time up to even now. He knows Rick ain't there yet...

Negan asks if he should give Rick another chance. Rick, of course, agrees. Negan needs some insurance apparently, so he has Simon point guns at the back of everyone in the lineup's head.

Negan wants Carl up where he is. Uh-oh...Negan pulls off his belt. Carl comes over, Negan wraps it around his arm and makes him lay on the ground. Simon gives him a sharpie marker and makes a deliberate mark on Carl's forearm. Rick pleads with Negan. Negan isn't interested. Negan orders Rick to cut off Carl's arm at the mark. Not to worry, Negan has a doctor that could save Carl.

Negan directs Rick down to where Carl is. Gotta do it now, or Negan will Lucille him, swinging Lucille around Carl's head.

Rick begs to make it be him. Negan declines. My way or the highway basically. Only one choice here. Rick doesn't do it. Negan brings up Lucille...

Negan starts a backwards count of 3. Rick starts to crack. He pleads with Negan again.

Two.

Carl accepts his fate. Not trying to show fear.

One.

Rick starts to do it, broken, crying like a little bitch. Then at the last second, Negan stops him. Negan has done it. Rick is literally owned. Negan takes the axe. Then points at Daryl. Negan orders Dwight to take Daryl with them. Threatens if Rick tries to not follow the rules, that he'll cut off little pieces and send them to him, or bring him by so Rick can do it.

Then Negan starts to leave, then says he'll leave them a truck to get and haul all the shit they'll get for him. One week...they'll come a knockin'. Says his signature goodbye line from the comic.

As Saviors leave, a couple take polaroids of the bodies. Like the ones that Glenn saw on the wall in the outpost. Rick just stands there with his axe. Stunned. Totally broken.

They load the bodies in the truck and they still got to get Maggie to see the doctor. Maggie is so broken and weak. They all leave and Rick drives off in the RV, Sasha and Maggie and the bodies go to HT. The garden party with everyone at the table floats through Rick's mind. As things might have turned out, but won't. Rick spies a walker coming out of the woods in the RV rearview mirror. The walker drops to his knees to get ready to eat the brains and goo on the ground where the bodies were. Rick glances away, still obviously shaken.

FIN
Cytuj
Q & A for Episode 7 x 01.

Q: Who gets Lucilled?
A: Abe & then Glenn.

Q: Why does Negan kill the second victim?
A: Daryl gets angry because Negan taunts a crying Rosita. So he tries to get up and go at Negan. Negan has to prove he means what he says.

Q: Does Rick lose a hand?
A: No.

Q: What happens to Rick in the RV?
A: A lot of mind games from Negan. No physical injury to Rick by Negan although Negan does toss him into a small herd of walkers.

Q: Will the deaths be in flashbacks?
A: Kind of.

Q: Do we actually see the bashing? If so, when?
A: Yes. The episode should start just after the bashing occurs. That’s what we see in the sneak peek. About 20 minutes in, we should jump back to just before that and see how it happens. Then we will catch back up to present time.

Q: Does anything happen to Carl?
A: Negan tells Rick he must chop Carl's arm off so that he'll truly realize Negan is in control. Rick eventually becomes resigned to do it but at the last second, Negan stops him. Mind fuck complete.

Q: What happens to Glenn & Abe's bodies?
A: Team family is forced to move the bodies into the truck themselves to be taken away to Hilltop.

Q: What's the deal with the whole "dream sequence” thing?
A: There are a few moments where Rick flashes to a non-existent future where Glenn and Abe are still alive and the entire group, including Maggie & Glenn's baby, are around the dinner table. (As well as a pregnant Sasha with Abe. *sad face*)
Muszę przyznać po przeczytaniu spoilerów, które wstawił na forum redaktor Geekman, że odcinek może nie być aż tak zły. Większość już powiedzieli wcześniej inni użytkownicy, ze swojej strony mogę dodać tylko, że bardzo, bardzo podoba mi się to, że Negan będzie zmuszał Ricka żeby odciął Carlowi rękę, inaczej ten go zabije. Jest to bardzo ciekawe nawiązanie do tego, jak pierwotnie w komiksie miała wyglądać śmierć Glenna. (Jeśli nie chcesz wiedzieć nie czytaj, aczkolwiek informacja ta jest ciekawostką, a nie spoilerem do komiksu). Kirkman planował początkowo, co mówił w którymś wywiadzie, że planował by Rick i spółka zostali otoczeni przez grupę Zbawców. Szeryf miał otrzymać pistolet i wybrać. Albo zabije Glenna, albo zginie Carl. Bardzo mi się spodobała ta koncepcja, ale tak jak jest też wyszło dobrze. Ja jeszcze widzę w tej scenie nawiązanie do Biblijnej historii Abrahama, który miał oddać Bogu ofiarę ze swojego syna. Bóg go jednak powstrzymał widząc, że jest on dla niego w stanie zrobić wszystko. Podobna sytuacja wystąpiła w TWD. Negan widząc, że Rick zrobi to, o co go prosi powstrzymuje go, pokazuje, że to on rządzi i wie, że Alexandryjczycy będą mu posłuszni.
Swoją drogą teraz mnie naszły takie myśli, że skoro szykują taki fillerowaty sezon 7, to po jakiego grzyba tak szybko poszli do przodu w sezonie 6?
Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się

Nie chcę tu nikogo urażać, ale gadanie że nie zabiją Daryla bo jest ulubieńcem widzów jest nieco śmieszne. Po co w takim razie zabijają Glenna czy Abe? Oni też mają dużo fanów czy to za ogólne istnienie w serialu czy za teksty. Dla mnie właśnie to jest głupotą, że zabijają postacie, które mają szansę się wykazać w nadchodzącym materiale.


Ale niestety tak to wygląda. Już od dłuższego czasu nie mają pomysłu na tę postać i to widać, ale jakoś go nie uśmiercają. Nie mówię, że się zgadzam z takim postępowaniem, ale mam wrażenie, że jeśli Norman sam nie zrezygnuje z roli, to będą trzymać Daryla żeby tylko był. Glenn i Abraham też mają fanów, ale wydaje mi się, że jednak mniej niż Dixon. Wybrali do odstrzału takie osoby, które ruszą widza, a jednocześnie nie te ulubione, po których ruszyłby hejt. No i w sumie w zgodzie z komiksem (Abe nie umarł wcześniej, to tu go załatwili).


PS fani przemówili Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się :rotfl:

Przecież to jest rozwalona głowa, więc jak miałby się tam znaleźć pierścionek XD

dnia: 23 Lipiec, 2016, 11:06:43 14 The Walking Dead Serial / Ogólnie / Narzekania na serial

Nie rozumiem po co tomb i Angel zalozyli strone poswiecona TWD, skoro tylko cisna po odcinkach, trailerach i calej reszcie. IMO waszym cholernym obowiazkiem jest bronic TWD... Ale wlasciwie nie ma przed kim, bo najmniej pochlebne komentarze padaja wlasnie z waszej strony.
A wedlug mnie trailer byl dobry i nakreslil ogolny charakter sezonu, czyli zmagania z Neganem. Tworcy mieli ograniczone pole do popisu, nie mogli pokazac glownych bohaterow, a przeciez to oni ciagna te watki, wiec wyszlo co wyszlo. Nie narzekajcie jak jakies stare pierdy, skoro jeszcze nie obejrzeliscie.

Komentarz Administratora Chciałbym zauważyć, że wycieczki osobiste są zabronione przez regulamin. Na przyszłość powstrzymaj się od komentarzy personalnych, jesteśmy tu wszyscy aby dyskutować i wyrażać swoje opinie bez względu na to czy są one pochlebne czy nie. Dla Twojej wiadomości - stronę założyłem, bo był to jedyny serial o tematyce mi bardzo bliskiej, swojego czasu był świetnym serialem. Jednak zrobili z tego tasiemca, który już ciężko idzie oglądać. I w związku z tym mam skasować stronę czy się po prostu powiesić według Ciebie? Czy może nie wolno mi brać udziału w dyskusjach na forum, bo Tobie trailer się podobał? A.
Strony: [1]