Posty z podziękowaniami

Show post that are related to the Thank-O-Matic. It will show the messages where you give a Thank You to an other users.


Wiadomości - Lolexmen

Sezon 11 pozostaje bez zmian :) Tyle tylko, że jego emisja zostaje przesunięta na październik 2021 roku. Te dodatkowe 6 odcinków to po prostu extra materiał, który ma zrekompensować fanom opóźnienia związane z pandemią i wynikające z tego problemy. Angela Kang nie wdawała się niestety zbytnio w szczegóły więc nie wiadomo jaki charakter i o czym te epizody będą opowiadać.

Gdyby ktoś się jeszcze zastanawiał nad tym czy te dodatkowe odcinki przedłużą wątek szeptaczy- odpowiedź brzmi nie. S10E16 nadal pozostaje finałem sezonu i motyw ten dobiegnie końca.

Jest duże prawdopodobieństwo, że ekipa wykorzysta jakiś usunięty materiał z sezonu 10 albo wejdą na plan końcem tego roku i zrealizują część scenariusza, który wcześniej przewidziany był dla sezonu 11. Ale tak jak mówiłem, nas sam sezon 11 i jego strukturę powyższa decyzja nie będzie miała żadnego wpływu- jego etap produkcyjny ruszy standardowo na wiosnę przyszłego roku.
Finał 10 sezonu oficjalnie 4 października

Pojawiła się też nowy, dłuższy teaser finału:

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się

Plus tegoroczny panel Comic Con

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się

Plus mały gift dla fanów- Angela Kang zapowiedziała, że sezon 10 dostanie dodatkowe 6 epizodów bonusowych które zostaną wyemitowane na początku 2021 roku.

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
Już sama znalazłam, więc zamieszczam poniżej, jakby ktoś też szukał rozpiski paneli z linkami do wszystkich nagrań. Część oczywiście jeszcze nieaktywna, bo dopiero się odbędzie.

Link: Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się

dnia: 08 Lipiec, 2020, 07:21:57 4 The Walking Dead Serial / Aktorzy / Odp: Jeffrey Dean Morgan

Jak dla mnie to w chwili obecnej tylko Jeffrey trzyma wyższy poziom serialu. Siedzi na najwyższym stopniu podium, a za nim długo długo pusto a i nie wiem kto by tam się znalazł ;)

dnia: 07 Lipiec, 2020, 19:13:23 5 The Walking Dead Serial / Aktorzy / Odp: Jeffrey Dean Morgan

Artykuł Express.co.uk z typowo clickbaitowym tytułem. I nic więcej. Dalej w tekście mają napisane, że angaż Morgana do The Boys może wskazywać na jego odejście z TWD tyle tylko, że....to nadal nic innego jak plotka wynikająca z czystej spekulacji serwisu. Także nie brałbym tego na poważnie. Gdyby Jeffrey miał na serio opuścić Trupy to info o tym poszłoby np. z The Hollywood Reporter.
Cytuj
Zapewne ktoś z ekipy Maggie (pewnie wraz z nią) przybędzie z odsieczą jak Gandalf z Eomerem na ratunek w bitwie o Helmowy Jar :D

Gdzieś mi się obiło o uszy, że niby bohaterowie mają się rozdzielić na kilka mniejszych grupek celem rozdzielenia hordy. Ale ile w tym prawdy to nie wiem.
Serwis Comicbook.com donosi, że finał sezonu 10 będzie miał premierę prawdopodobnie dopiero w czwartym kwartale 2020. S10E16 poprzedzi tym samym premierę spin-offu TWD:World Beyond, które z powodu pandemii COVID-19 zostało przeniesione z kwietnia na jesień obecnego roku. Wszystko wskazuje na to, że AMC chce wyemitować finał S10 i premierę WB w tym samym dniu, podobnie jak to miało miejsce w przypadku finału S8 TWD i premiery S4 FTWD podczas eventu "Survival Sunday".

Oznacza to również, że 11 sezon TWD zobaczymy dopiero w 2021, prawdopodobnie również jesienią.

Dodatkowo, wydarzenia te zostaną poprzedzone emisją 6 sezonu Fear The Walking Dead, które według aktorki Danay Garcii wróci na ekrany w sierpniu tego roku (niemniej nie zostało to jeszcze przez samo AMC).
Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
wiem, że to nie jest miejsce na takie rzeczy, ale naszła mnie taka myśli. Wierzycie, że kiedyś w tym serialu będzie taki Cross, że przykładowo Morgan czy tam Dwight przyprowadzą do Alexandrii ocalałych z Feara? przykładowo nie wiem Daniela, Al itp itp? Czy raczej jak się kiedykolwiek te postacie spotkają, to będzie to jedynie w tych filmach, które mają powstać?

Wątpię, żeby na tym etapie chcieli przenosić rodzinkę z Fear do TWD. Wątek Commonwealth i tak przedstawi nam wiele nowych postaci. Jeśli miałbym zgadywać, to powiedziałbym że Gimple do tych swoich filmów będzie chciał wepchnąć jak najwięcej znajomych twarzy, żeby komukolwiek chciało się te filmy oglądać.
Angela Kang sugeruje, że Maggie oraz Carol odegrają znaczną rolę w finale sezonu 10. Podsyciło to znacząco spekulacje odnośnego tego, że to właśnie ta dwójka uśmierci Betę w akcie zemsty.

Plotki te wydają się być prawdziwe, dlatego że to właśnie Carol poinformowała Maggie o tym co się obecnie dzieje i poprosiła ją o ponoć (za sprawą listuu który widać w zapowiedzi). Także współpraca tej dwójki i ich większy udział w historii finału wydaje się aż nadto pewny.
Śmierć Carol jest totalnie nieprawdopodobna i zasłanianie się tu sytuacją jaka spotkała np. Holden jest absurdalna. Holden miała podpisany z AMC zwykły kontrakt. Owszem, stacja złamała postanowienia umowy dotyczące 8 lat udziału Laurie w TWD ale nie wiązało się to dla nich z wielkimi konsekwencjami.

Z McBride mamy zupełnie inną sytuację. Pozbywają się aktorki, AMC straciłoby i finansowo i marketingowo. Finansowo dlatego, że i tak musieliby zapłacić McBride należne jej pieniądze co wynika z ich umowy (a to spora sumka rzędu kilku milionów dolarów), a marketingowo dlatego że TWD straciłoby jedną z ostatnich twarz marki, która notabene jest dość mocno lubiana wśród widzów.

Nie opłaca im się to zupełnie. Także kogoś chyba poniosła fantazja za bardzo.
Ezekiel, Eugene, Yumiko i Juanita właśnie tam zmierzają. Jeśli mają zamiar pójść drogą komiksową (a wszystko na to wskazuje), to ludzie ze Wspólnoty pojawią się już w następnym odcinku i będzie to ta scena, gdzie nasi protagoniści idą torami obok wagonów. Wtedy zostaną "pojmani" przez żołnierzy Commonwealth.
Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
To nie może być zwykły Random jeśli w tym samym odcinku ma się pojawić Maggie

Nie rozumiem powiązania. Maggie została pokazana w miejscu, gdzie bohaterowie wymieniali się z nią listami, zaś ten "gość" pojawia się podczas walki Szeptaczy z Aaronem i Aldenem. To są raczej dwa różne miejsca oddalone od siebie o nie wiadomo ile, ale w sumie może być różnie. Może faktycznie to ktoś z osady Georgie (tak naprawdę nie wiadomo czy to Commonwealth), tego dowiemy się w 16 odcinku :D
10x15 Tower


1. Where did everyone from Alexandria go? How do they know the horde is coming?

They all packed up and went to an abandoned hospital, which, for some reason, they keep calling "the tower". I'm not sure why, but the two has to be the same place because the EMERGENCY sign is shown to be on the main building, where they are, but at the same time, inside the building, Negan makes a direct comment on "moving to an abandoned tower".

2. Is Negan now being accepted by the Alexandrians? Does someone vouch for him?

This isn't a specific topic. He's shown cooking, but he has no dialogue with anyone but Lydia.

3. Does Judith tell anyone about Michonne leaving to find Rick? What are their reactions?

I don't think she told anyone. She tells Daryl that she spoke to Michonne after the fire and that she said she has to go help some people she met because they need her. Judith says nothing further about this, so I got the impression that up until that point, she hadn't told Daryl about her convo with Michonne at all.

4. What’s Judith and Daryl doing out in the woods?

Judith tells him that she wants to learn what he does. Then, she gets upset over a Whisperer who Daryl abandons in a ditch. She tells Daryl she wants to be back home with her family. She's worried Michonne isn't coming back and she's worried Daryl would leave too. He tells her he can't promise otherwise because he can't lie to her, but that she has a whole lot of family back home. I think Daryl has some great lines in this scene.

5. What is Lydia doing in this episode? How does she react to Alpha’s death? Is Negan the one to tell her?

She's busy sulking at the hospital. We don't see her first reaction because she seems to already know. But she's upset at Negan for trying to dictate her how she should be feeling or reacting. After snapping at him, he holds her and comforts her.

6. What do Judith and Lydia talk about?

Judith tells her she's sorry about her mother's death, asks her if she misses her, Lydia tells her that not everyone gets to have a mom like Judith's.

7. Is Doggo still a good boy?

VERY! He gets so many pettings from Carol.

8. Do Carol and Daryl talk? What do they discuss?

They have no dialogue in this episode. Daryl is outside the whole time.

9. What happens with Aaron and Alden in the windmill?

They are spying on Beta and the horde, making sure they are still headed for Oceanside, as expected. They stay on their tail to make sure they are on track, but when Beta and the horde change course, Aaron and Alden are apparently captured by the Whisperers.

10. Does anyone die? How?

Daryl kills a Whisperer who has left the group on her own because she thinks Beta has "lost it" after what happened to Alpha. She begs Daryl to let her turn, but Daryl kills her because she has no useful information to give them.


11. What is Beta’s plan? Does he make it to Oceanside?

We don't know. He seems to hear walkers talking to him in his head. He doesn't make it to Oceanside because he decides that they are not foolish and that they are expecting them, so they end up changing course for the hospital.

12. Do we learn anything about Connie’s fate?

No.

13. Is Daryl aware that Magna made it out of the cave?

This is not shown but I think he must be because Magna is at the hospital too. I assume Daryl also got there with everyone and then left by himself to walk the perimeter.

14. Is there a plan in place on how to deal with Beta and the horde?

Yes, but we never find out what it is because apparently the plan needs the horde to be at Oceanside, but Beta changes direction and that's that.


15. What’s up with Princess in this episode? Do Eugene, Yumiko, and Ezekiel let her join them?

Princess decides to take a detour and gets the gang in a mine field because she was having too much fun and didn't want it to end. Obviously, it backfires. She also promises them transportation, "wheels", which turn out to be bicycles. She gets on Yumiko's last nerve and has an arrow pointed at her face, so she tells them that she was just too scared they'd leave again. Eugene sympathizes with her and in the end, it's Yumiko who asks her to join them.

16. What happens during their journey?

We leave things off with them once they ask Princess to join them. We don't see the rest of the journey.

17. Do they finally meet Stephanie? If so, what is she like?

No.

18. Anything else interesting?

- Carol and Kelly go outside to get some wiring from a car for Luke who is busy building something because "everyone is counting on him". Once outside on the road and inside the car, Carol apologizes to Kelly, Kelly says she believes Connie is alive and that she understands why Carol did all of it.

- There's a cat in this episode and I think we're led to believe that the poor thing is the reason why Beta realizes that everyone is at the hospital. He sees the cat running in the forest and starts going off about "faith" and "reward". I think they follow the cat to the hospital.

dnia: 24 Marzec, 2020, 22:01:11 14 The Walking Dead Serial / Sezon 10 / Odp: S10E13 ,,What we become\"

Nie masz uprawnień do wyswietlania linków na tym forum. Załóż konto lub Zaloguj się
Może mi ktoś wytłumaczyć zakończenie tego odcinka? Ta para ludzi to kto? Te kolumny idące to jakas dobra "organizacja"? To jest to cale CRM czy Commonwealth? To chyba musiało być już bardzo daleko, że nikt  ie zauważył takiej dużej grupy ludzi. Za odpowiedzi z góry bardzo dziękuję

Grupa Pionierów z FTWD.
Q&A Episode 10.12 "Walk With Us"

Oh boy, we've got a whopper of an episode! Y'all ready? Big thanks to our source for a lightning quick Q&A. 1.) Is Hilltop completely destroyed?I think so. We see fires, explosions, all sorts of debris, but there's not much of an aftermath to this. Other things take priority.2.) Does our group scatter or do they stay together? What groups are there?They do scatter. These are the groups I can remember: Luke-Aaron, Daryl-Rosita-Jerry-Nabila, Alden-Kelly-Adam-Gamma, Eugene-Carol-Magna-Yumiko, Earl-the children.3.) Does anyone die? Is anyone severely injured?Yes and yes.4.) We see Ezekiel has most of the kids but not Judith - is RJ with him? Where does Ezekiel take them?Judith stayed back to fight walkers. Ezekiel apparently disappears in the mayhem after a while, so it's Earl who takes the children to a cabin.5.) We see Eugene running back towards the fire during the battle. What is he going back for?To try and salvage the radio.6.) Do we see any other communities?No.7.) What is going on in the scene where Aaron encounters Negan?We see Aaron dragging an unconscious Luke on a makeshift stretcher, and he comes accross Negan who is looking for Lydia. Aaron intends to kill Negan, Negan tries to explain to him that "it's not like that", but he shuts him down. They are interrupted by walkers who are attracted by Aaron's yelling at Negan. Negan walks away, leaving Aaron alone to deal with the walkers. He can't pursue him because of Luke's situation.8.) Do we get more insight about Negan and who’s side he’s really on or his plan?A huge yes. More on this later.9.) What’s going on with the cabin Alpha is headed towards?Negan takes her there, telling her that he has found Lydia and that she's in there.10.) Does Alpha die this episode? How?YES! Negan slits her throat. It turns out, he has taken Lydia to a different cabin and led Alpha to another one to kill her.While they are walking towards the cabin where Lydia supposedly is, Negan tells Alpha about how his wife died of pancreatic cancer. He tells her that he wasn't able to feel anything at all after her death. He says that that was his strength, but Alpha's pretending that they don't have any emotions and that they are animals is bullshit. He's clearly upset about her obsession with killing her own child. It seems he actually tries to talk her out of it up until the very last moment. Before going inside the cabin where Lydia supposedly is, they kiss, she thanks him, she opens the door to find the cabin empty, she turns around to face him, and he slits her throat. He holds her, kisses her, and continues to hold her until she falls on the ground.11.) What is Beta doing?Beta kills Gamma. She rips off half of his mask while fighting back. After he kills her, another Whisperer approaches and apparently recognizes him, saying "It's you". He says that he had thought his voice sounded familiar, but he is interrupted when Beta kills him too. Then, Beta waits for Gamma to turn, only to witness her getting an arrow in the head, shot by Alden from a distance. He then flees before Alden can put one in him too.12.) Are Magna & Connie discussed this episode?Magna enters Hilltop, walking among the horde. She later tells Yumiko that they were moving with the horde, but she lost Connie in the commotion.13.) What is Lydia doing out in the woods all alone?I'm not exactly sure. While at Hilltop, Gamma urges her not to go back outside because she knows what Alpha wants. Lydia says she will never walk with her and goes outside on her own. Negan catches her later and has her tied to a chair in a cabin.14.) Why are Kelly, Alden, & Adam trapped in a car? How do they escape?They get inside the car to avoid a bunch of walkers. Gamma doesn't get in the car with them, she stays outside to lure the walkers away. That's when Beta gets her. Kelly, Alden and Adam apparently make it out later, we see them alive and safe when Alden kills walker Gamma.15.) Where is Earl hiding with the children?In a different cabin, I think because the one they agreed upon beforehand had walkers in it.16.) Does Judith talk about having to kill a human? Does she have another heart to heart conversation with Daryl?No, but she's visibly shaken. She kills a Whisperer, mistaking him for a walker. No to the second part, there's a more pressing matter regarding her scene with Daryl. More on this the final Q.17.) Does anyone have any flashbacks, dreams or hallucinations?There's no time for any of that, actually.18.) Does Carol find Lydia's staff in this episode? How does Lydia lose it? Is Carol alone?Yes. Negan takes it from her when he grabs her. Carol's not "alone", this happens while she is with Yumiko, Magna and Eugene, but they are not around at that specific moment.19.) How does the episode end?Negan has Alpha's head in a sack. He's seen walking with it in his hand, then he opens the sack, and we see Alpha's head rolling on the floor, stopping at someone's feet. Lo and behold, it's Carol! She says "Took you long enough." The end.20.) Anything else interesting?Many things!- With Kelly's encouragement, Alden lets Gamma hold and comfort Adam. He asks her what her sister's name was, it was Frances. Gamma expresses regret over her actions.- Yumiko punches Carol in the mouth because she thinks Carol is being dismissive towards Magna and the shit she's put her through.- Magna apparently breaks up with Yumiko. She says she was pissed at first, but now she understands that Yumiko was right to kick her out. They joke about having peaceful nights at last, not having someone stealing their pillows and no more snoring. They hold hands, it's completely amicable.- Eugene and Carol have a really nice scene. He comes to check up on her after seeing the punch. She asks him if he knows how it feels to want something so bad, to have everyone pissed at you and possibly to have had people killed over it, but still have nothing to show for it, he says he actually does know. He vaguely tells her about his upcoming meeting and him obviously no longer being able to attend due to his obligations at Hilltop, but she urges him to "just go to her". He tells her that he sincerely hopes she gets what she wants.- Earl takes the kids to a safe place and comforts them. He then goes into the other room and drives a big metal rod onto a wooden table, intending to kill himself because he's been bitten. Judith comes in and tells him that she can stay with him so he won't be alone when it happens. He tells her that he won't be alone, he has Tammy and his son. He tells her that she's so strong and so brave, and he asks her to go back to the other room to keep the other kids safe from him. Judith squeezes his hand and leaves. Later on, she comes back inside, finds him turned, and she kills him. Daryl comes and finds her sitting on the floor, takes her sword off her hands, sits down next to her and holds her.
Strony: [1] 2 3